Odpowiednio dobrana dieta jest istotnym czynnikiem pomagającym odpowiednio przygotować organizm podopiecznego do tak poważnego zabiegu jakim jest operacja. W jego trakcie dochodzi do osłabienia organizmu, mogą pojawić się powikłania, a proces dochodzenia do siebie jawi się długi i wyczerpujący.

Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu jest w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz sprawić, że proces rekonwalescencji będzie przebiegał znacznie sprawniej. Właściwe żywienie seniora w okresie przedoperacyjnym i tuż po zabiegu jest bardzo ważne dla zachowania dobrej kondycji – żywienie pozwala mu szybciej nabierać sił oraz wracać do zdrowia, przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych.

Żywienie seniora przed operacją

Ze względu na postępujący proces chorobowy w organizmie, ciało osoby chorej potrzebuje zwiększonych dawek energii oraz składników odżywczych. Choroba sprawia również, że przyspiesza podstawowa przemiana materii, a często zdarza się, że chorujący tracą apetyt i nie mają ochoty na spożywanie posiłków, przez co pojawiają się niedobory dobroczynnych substancji, a proces chorobowy nasila się.

Posiłki podawane osobie oczekującej na zabieg powinny być dobrze skomponowane i dostarczać odpowiednich porcji składników odżywczych, czyli białka, tłuszczów, soli mineralnych, witamin oraz węglowodanów. Dobrze kiedy składają się one ze komponentów zapewniających pełnowartościowe białko, na przykład: mięsa kurczaka lub indyka, cielęciny, ryb lub jajek. W przypadku tych ostatnich, ze względu na sporą zawartość cholesterolu, można podawać do trzech w tygodniu. Nie zaleca się podawania potraw smażonych i tłustych, ponieważ zazwyczaj w ten sposób przygotowane jedzenie bardzo długo zalega w żołądku.

Aby zapobiegać pojawianiu się zaparć, warto zadbać o odpowiednią zawartość błonnika, składnika odżywczego wspierającego właściwą pracę jelit. Jego dobrym źródłem są przede wszystkim owoce i warzywa, które zaleca podawać się przetarte, w formie musów lub soków (z jabłek, bananów, marchwi, a także pomidorów). Trzeba pamiętać jednak, że nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do podawania chorym przed operacjami. Cytrusy mogą być przyczyną podrażnień przewodu pokarmowego i powodować ból. Z kolei w przypadku warzyw lepiej unikać tych powodujących wzdęcia: kapusty, cebuli, fasoli oraz grochu.

Okres pooperacyjny – żywienie

Od czasu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, podopieczny powinien być odpowiednio karmiony. W początkowym okresie przeprowadza się zazwyczaj tak zwaną dietę kleikową, na którą składają się kleiki z kaszy manny, ryżu albo kaszy jęczmiennej. Oprócz nich można podawać również sucharki moczone w gorzkiej herbacie. Ze względu na to, że taki sposób żywienia nie dostarcza składników odżywczych, stosuje się go przez dwa dni i stopniowo zastępuje łatwostrawnymi pokarmami.

Zadaniem diety pooperacyjnej jest zapewnienie odpowiedniej ilości witamin oraz składników odżywczych po to, aby operowana osoba nabrała sił, a jej organizm szybko się regenerował i wrócił do pełni zdrowia. W przeciwnym wypadku pacjent osłabia się, ponieważ nie spożywa posiłków, które są wartościowe jakościowo i ilościowo, natomiast proces regenerowania się znacznie spowalnia.

W tym miejscu warto zauważyć, że w okresie po operacji opiekun może spodziewać się u podopiecznego problemów z przyjmowaniem pokarmów. Do tych najczęściej pojawiających się można zaliczyć przede wszystkim: osłabienia i niedowłady powodujące niemożność samodzielnego jedzenia, wymioty, biegunki, nudności, bóle brzucha, problemy z gryzieniem i połykaniem, zaburzenia w odczuwaniu smaków i zapachów oraz brak apetytu. Warto pamiętać, że żywienie w tym czasie jest bardzo ważne i może wpływać na długość pozostawania podopiecznego w łóżku oraz szybkość gojenia się ran pooperacyjnych.

W jaki sposób zatem postępować? Chory powinien otrzymywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie. Powinny być one kolorowe i atrakcyjnie podane, ponieważ to zwiększa chęć ich zjedzenia. Jeśli jednak podopieczny nie ma ochoty, nie należy go zmuszać do jedzenia, ponieważ wprowadzenie nerwowej atmosfery jedynie go do tej czynności zniechęci. Potrawy muszą być podawane w odpowiedniej temperaturze, aby nie dopuścić do poparzenia się. A w przypadku, kiedy występują problemy z gryzieniem – w formie musów, papek lub przecierów.

Jedzenie powinno być komponowane z dozwolonych składników. Jeśli występują zaburzenia smaku, można posiłki można przyprawić ziołami: bazylią, majerankiem, oregano, rozmarynem, zielem angielskim, majerankiem, wanilią lub cynamonem – a więc takimi, które mają wyrazisty aromat i dodatkowo ułatwiają trawienie.

Trzeba również podawać odpowiednie napoje. Lekarze zalecają picie przede wszystkim dużych ilości wody mineralnej niegazowanej oraz herbatek ziołowych. Dozwolone są także soki wielowarzywne oraz z marchwi. Nie pozwala się na serwowanie soków z grejpfrutów oraz pomarańczy, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na metabolizowanie się leków, a także podrażniają błonę śluzową układu pokarmowego.

W zależności od przebytej operacji, podopieczny powinien odżywiać się w taki sposób, by nie obciążać zbyt mocno układu pokarmowego, lecz zapewnić sobie wszystkie składniki odżywcze i odpowiednią ilość kalorii. Spożywanie posiłków, które nie zapewniają odpowiedniej dawki energii sprawiają, że nie może on uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych.