Z roku na rok popyt na usługi opiekunów osób starszych wzrasta i niestety tendencja mówi, że nadal będzie wzrastał. Największe zainteresowanie pomocą specjalistów można zaobserwować poza granicami kraju, głównie w Niemczech - państwie starzejącym się. Pomimo iż wielu seniorów ma zapewnioną opiekę, to nadal spora ich część pozostała zostawiona sama sobie, bądź też może liczyć jedynie na wsparcie rodziny. W takiej sytuacji część z nich decyduje się na zatrudnienie opiekuna, który 24 godziny na dobę będzie w zasięgu ręki. Jakimi kompetencjami (umiejętnościami) powinna wyróżniać się osoba na wspomnianym stanowisku?

Jakie kompetencje powinien mieć opiekun osoby starszej?

  • Kompetencje opiekunów można podzielić na kilka kategorii. Do głównych zalicza się: techniczne będące wiedzą i umiejętnościami,
  • osobowościowe - niezwykle istotne do wykonywania obowiązków nałożonych stanowiskiem pracy,
  • te zdobyte wraz z doświadczeniem i kwalifikacjami, czyli staże, kursy, praktyki.

Tylko połączenie umiejętności z wspomnianych trzech kategorii pozwala ustalić, czy kandydat jest tym właściwym i sprawdzi się w roli opiekuna. Wielu zainteresowanych zastanawia się czy dobrze sobie poradzą - należy pamiętać, że opiekun osoby starszej to zawód wymagający rzetelnego i odpowiedzialnego podejścia, które odgrywa najważniejszą rolę. Część umiejętności można nabyć dzięki licznie organizowanym kursom i szkoleniom. Cech osobowościowych niestety się nie da. Czym więc powinna wyróżniać się osoba zatrudniona jako opiekun osoby starszej?

Wrażliwością i empatią

Empatia i wrażliwość są cechami osobowości najczęściej wskazywanymi przez osoby prowadzące rekrutację. Kandydaci wyróżniający się nimi mają też umiejętność zrozumienia drugiego człowieka oraz jego stanów emocjonalnych, które z uwagi na choroby towarzyszące mogą być zmienne i niezwykle trudne do zrozumienia. Ważną rolę odgrywa też umiejętność dostosowania się do roku myślenia innej osoby tj. wczucie się w jej położenie. Niezwykle trudno wyobrazić sobie jakie potrzeby i oczekiwania może mieć podopieczny, który całe dnie spędza w łóżku. Empatyczny i wrażliwy opiekun to także opiekun dobry – pod tym słowem kryje się rzeka określeń. Kandydat powinien być miły, opiekuńczy, ale też serdeczny. Cechy te sprawiają, że senior w jego obecności może czuć się swobodnie, dobrze i przede wszystkim bezpiecznie.

Komunikatywnością

Opiekun musi być również komunikatywny. W przypadku osób podejmujących pracę za granicą powinien znać język, ale też umiejętnie się nim posługiwać. Początkujące osoby mogą mieć problemy w tym zakresie, aczkolwiek te kompetencje nabywa się z czasem, zdobywając praktyczne doświadczenie. Dzięki znajomości podstaw języka dużo łatwiej nawiązać kontakt z seniorem i jego bliskim otoczeniem, a tym samym poznać ich potrzeby i oczekiwania. Pomaga to także zapobiec wielu problemom, ale też tragicznych sytuacji.

Opiekun, który nie może bezproblemowo komunikować się z seniorem nie może zapewnić mu prawidłowego wsparcia. Zamiast koncentrować się na rzeczach istotnych, zajmuje się błahostkami np. sprzątaniem. Problem ten wynika z faktu, iż wiele osób decyduje się na podjęcie pracy w charakterze opiekuna osób starszych bez wystarczającej znajomości języka, tylko z uwagi na atrakcyjne zarobki. Pamiętaj – podejmując zatrudnienie bierzesz na siebie odpowiedzialność.

Zaufaniem

Z uwagi na fakt, iż większość opiekunów osób starszych sprawuje nad nimi opiekę 24 godziny na dobę, powinni być godni zaufania. Kandydaci w tym miejscu stwierdzają, że zaufanie buduje się latami. Oczywiście, ale już sposób postępowania z chorym obrazuje podejście i pozwala rodzinie podjąć decyzję czy danej osobie można zaufać czy nie. Rodzina, która widzi, że opiekun punktualnie przychodzi do pracy, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, rozlicza się z wydanych pieniędzy czy też na każdym kroku dba o podopiecznego czuje, że trafiła na kogoś wartego zaufania. Nic dziwnego, że tylko takiej osobie chcą powierzyć opiekę nad bliskim.

A co z kwalifikacjami zawodowymi?

Coraz więcej firm specjalizujących się w poszukiwaniu opiekunów osób starszych zwraca uwagę na kwalifikacje. Istotne jest doświadczenie, ale pomocne są także certyfikaty, również te na poziomie państwowym. Sporo instytucji specjalizuje się w organizowaniu kursów i szkoleń, które pozwalają zapewnić odpowiedni poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ich ukończenie pozytywnie wpływa na jakość świadczonych usług.

Decydując się na kształcenie w zakresie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych, warto zahaczyć o gerontologię, czyli naukę o procesie starzenia istot żywych. Kursy te pozwalają zdobyć wiedzę na temat higieny i pielęgnacji osób niesamodzielnych czy też właściwego asystowania podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Ponadto, instytucje te zwracają uwagę na:

  • poznanie zagadnień psychologicznych i fizjologicznych człowieka w podeszłym wieku,
  • choroby wieku starczego,
  • rozwój umiejętności komunikacyjnych tj. poznawanie języków obcych czy też języka migowego,
  • kompleksową obsługę osób starszych,
  • ćwiczenia pozwalające zaktywizować seniora,
  • udzielanie pierwszej pomocy.

Na koniec warto dodać, że wiele agencji pracy początkującym opiekunom ułatwia start organizując niezbędne kursy i szkolenia, które pozwalają im zdobyć wiedzę, a tym samym poczuć się pewniej w nowej sytuacji.