Nietrudno zauważyć, jak duże zmiany zachodzą w organizmie osoby starszej, że funkcjonuje ona inaczej, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać wielu czynności, ale również nie zawsze stosuje się do zalecanej diety, a nawet podstawowych zasad żywieniowych. Opiekunowie wielokrotnie spotykają się z problemem odmawiania jedzenia przez ich podopiecznych. Skutkuje to osłabieniem organizmu, utratą wagi oraz innymi dolegliwościami, mającymi wpływ na ogólny stan zdrowia osoby starszej. Takiego zachowania nie wolno akceptować.

Dlaczego nie chce Pan/Pani jeść?

„Ponieważ nie jestem głodny/głodna. Zjem później” – to najczęstsza odpowiedź osób starszy. Zdarza się, że tak właśnie jest, nie zawsze jesteśmy głodni w danym momencie, ale głód przychodzi po godzinie lub dwóch. Jeżeli jednak taka sytuacja powtarza się często i nawet po upływie dłuższego czasu w ciągu dnia senior nie wykazuje chęci do jedzenia, a nawet odmawia spożywania posiłków, trzeba koniecznie reagować.

Przyczyn należy szukać w zmianach, które zachodzą w układzie pokarmowym osoby starszej. Przede wszystkim zmniejsza się ilość wydzielanych enzymów, co oznacza wolniejsze trawienie i skutkuje pojawieniem się zaparć i uczucia ciężkości. Ponadto seniorzy nierzadko cierpią na bezsmak, nie odczuwają tak intensywnie jak wcześniej głównie smaku słodkiego i słonego. Być może problem dotyczy ubytków w uzębieniu i obecności protezy. To bardzo utrudnia rozdrabnianie pokarmów, a więc sama czynność jedzenia jest przykrą koniecznością.

Trzeba jeszcze obiektywnie ocenić własne podejście do osoby starszej. Czy jesteś wystarczająco cierpliwy? Pozwalasz swojemu podopiecznemu jeść w swoim tempie? Czy pytasz go, co lubi, a czego nie chce jeść oraz przygotowujesz potrawy zgodnie z jego preferencjami? Czy troszczysz się, aby jego dieta była różnorodna, unikasz monotonii w diecie? Czy posiłki spożywacie wspólnie w przyjemniej atmosferze? To też jest ważne, a niekiedy nawet każdy z tych czynników przyczynia się do przekonania seniora do jedzenia.

Zadbaj o najmniejszy szczegół

Jeżeli senior nie chce jeść, trzeba nie tylko przekonać go do tego, że musi, ale również uświadomić mu konsekwencje, które mogą się pojawić, kiedy zaniedba codzienną dietę. Znając przyczynę, łatwiej dostosować codzienne posiłki do możliwości i ograniczeń seniora. Jeżeli pojawiają się problemy z trawieniem, konsystencja pokarmów musi przypominać kleik i kremy, oczywiście jeżeli tylko ograniczenia nie są duże, można podawać takiej osobie produkty miękkie, łatwe do pogryzienia. Dieta nie może być monotonna, nikt takiej nie lubi i na pewno jedzenie tej samej potrawy przez kilka dni zniechęca nas do niej. Ważne jest, aby współpracować ze swoim podopiecznym. Zapytaj, jakie są jego preferencje kulinarne, wspólnie ustalajcie menu na cały tydzień, a jeżeli to możliwe gotujcie razem. Pamiętaj, aby podczas spożywania posiłków panowała przyjemna atmosfera. Twój podopieczny nie musi jeść szybko, ważne, żeby jadł i żeby sprawiało mu to chociaż trochę przyjemności.