Sprawność fizyczna wraz z wiekiem jest coraz mniejsza. To często jest związane z koniecznością pomocy opiekuna, który wesprze osobę starszą w codziennych czynnościach. Zdarza się jednak, że podopieczny cierpi na mniej lub bardziej poważne choroby, również związane z układem ruchu. Jedną z nich są choroby o podłożu reumatycznym, dotyczące stawów. Na początku pojawia się ból, ale brak interwencji lekarza może doprowadzić do większego problemu, a nawet uniemożliwić seniorowi poruszanie się.
W jaki sposób pomóc swojemu podopiecznemu? Jak rozpoznać problem i w odpowiednim momencie zareagować?

Jak zapobiegać?

Najskuteczniejszą „metodą leczenia” jest zapobieganie, czyli unikanie problemu, w tym przypadku bólu stawów i dolegliwości z tym związanych. Warto pamiętać, że samopoczucie osoby starszej w znaczącym stopniu zależy od jego sprawności. Kiedy może być samodzielny, jest optymistyczniej nastawiony do otoczenia – ludzi i świata.
Aby stawy pozostały zdrowe na dłużej, należy zadbać o kondycję fizyczną osoby starszej. Zazwyczaj jednak opiekun poznaje ją w starszym wieku, kiedy mogą występować już objawy choroby zwyrodnieniowej. Nie musi jednak tak być, wszystko zależy od trybu życia, jaki wcześniej prowadziła. Opiekun sam powinien jednak motywować seniora do uprawiania sportu, oczywiście musi być to aktywność dostosowana do jego możliwości. Na sprawność stawów doskonale wpływa basen. Nie musi być to jedynie pływanie, obecnie w ofertach basenów mamy liczne zajęcia dedykowane także specjalnie dla osób starszych. Jest to np. aqua aerobic.

Przyczyną problemów ze stawami bardzo często jest nadwaga. Duża masa ciała obciąża stawy i tym samym powoduje, że pojawia się ból, ich osłabienie, a następnie ograniczenie ruchowe. Jeżeli Twój podopieczny sygnalizuje, że odczuwa ból stawów, a dodatkowo zmaga się z nadwagą, to należy zacząć od zmiany diety. Kilka kilogramów mniej na pewno zmniejszy uciążliwą dolegliwość, chociaż trzeba pamiętać, że problem nadal pozostaje i konieczna jest wizyta u specjalisty.

Co możesz zrobić?

Inaczej postępujemy, kiedy już mamy do czynienia z seniorem zmagającym się z bólem stawów. Aktywność fizyczna i zmiany nawyków żywieniowych nie wystarczą, może się okazać, że niezbędne będzie leczenie farmakologiczne. Kiedy należy udać się do specjalisty? Na pewno nie powinno się zwlekać z wizytą w przypadku bólu stawów utrzymującego się już przez kilka dni.

Lekarz najczęściej zaleca odpowiednie lekarstwa, ale również często fizjoterapię. Warto z niej skorzystać i dopilnować, aby senior regularnie się jej poddawał. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby lekarz może zlecić operację, dlatego w celu jej uniknięcia ważna jest szybka reakcja już na pierwszy ból.

To, co Ty możesz zrobić, aby pomóc osobie starszej z bólem stawów, to przede wszystkim zadbać o jej aktywność i dietę, pilnować, aby przyjmowała ona leki i uczestniczyła w fizjoterapii.