Stres jest zjawiskiem, który towarzyszy każdemu z nas. Jedni radzą sobie z nim lepiej, potrafią go opanować i skutecznie zwalczać, u innych z kolei utrzymuje się on przez dłuższy czas, co niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Również jest on obecny u osób starszych. Z założenia ma on pomagać człowiekowi w działaniu, przygotowując organizm do wysiłku, jaki związany jest z pewnym zagrożeniem lub zadaniem, jakie musimy wykonać. Zdarza się jednak, że stres pojawia się pomimo braku jakiegokolwiek zagrożenia, jest bowiem wynikiem nadmiernej nadpobudliwości i nerwowości.

Nadmierny stres towarzyszy osobom chorym na Alzheimera i z obniżoną sprawnością umysłową i psychiczną. Może objawiać się w bardzo różny sposób. W skrajnych przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie, obiektywną ocenę sytuacji i ma bezsprzeczny wpływ na relacje międzyludzkie. Współpraca z takim seniorem jest bardzo trudna, pojawia się frustracja, wybuchy agresji i gniewu, które są niebezpieczne zarówno dla niego, jak też opiekuna i osób przebywających w jego towarzystwie. Takich sytuacji należy unikać, co jednak nie zawsze jest możliwe. Warto jest więc wiedzieć, jak radzić sobie z sobą starszą, która jest w sposób szczególny narażona na stres.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim może nam pomóc dobra znajomość potrzeb i zachowań seniora. To jednak wymaga czasu, który pokaże nam, w jakich sytuacjach najczęściej pojawiają się wybuchy agresji i gniewu. Nadpobudliwy senior trudniej akceptuje zmian, ceni sobie uporządkowany plan dnia, który zna, co wyzwala w nim poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że ma kontrolę nad swoim życiem. Zadbaj o to, aby każdy dzień wyglądał podobnie, informuj swojego podopiecznego o ewentualnych zmianach w jego harmonogramie. Postaraj się wspólnie z nim ustalić dodatkowe aktywności i godziny posiłków.

Spokój i opanowanie

Kiedy jednak zaobserwujemy, że stres się nasila, nie możemy wpadać w panikę. To my powinniśmy zachować spokój i realnie ocenić sytuację. Nie pozwól, aby to emocje rządziły Twoim zachowaniem, skoncentruj się na prostych, ale zdecydowanych komunikatach, musisz nauczyć się słuchać, ograniczyć krytykę i okazać seniorowi zrozumienie. Czasami, aby mógł się on uspokoić, potrzebny jest czas, bądź cierpliwy, poczekaj. Zadbaj o to, aby nie koncentrował się on na stresującym dla niego bodźcu, odwróć jego uwagę od problemu. Postaraj się, aby zajął się inną czynnością, organizuj jego czas w taki sposób, aby to, co go najbardziej stresuje, było możliwie jak najdalej od niego.