Ponad połowa osób po 50. roku życia uskarża się na kłopoty ze snem. Prawie połowa z nich zmaga się z przewlekłą bezsennością. Aby organizm człowieka mógł się odpowiednio zregenerować, potrzebuje snu. To czas, kiedy czerpie energię, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Brak snu i często pojawiające się „białe noce” mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych osób starszych, wywołać w nich rozdrażnienie, spadek odporności i złe samopoczucie.

Dlaczego osoba starsza nie może spać?

Przyczyn kłopotów ze snem jest bardzo dużo, nierzadko kilka z nich występuje jednocześnie, co potęguje problem. Wśród nich należy wymienić choroby przewlekłe. Jeżeli Twój podopieczny cierpi z powodu bólu kręgosłupa lub stawów, to można podejrzewać, że to z tego powodu nie może on spokojnie zasnąć i przespać całej nocy. Bezsenność wywołana jest ponadto chorobami układu moczowego i pokarmowego. Ból pęcherza czy zgaga skutecznie wybudzają ze snu. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o zespole niespokojnych nóg, który dotyka zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Objawia się on mrowieniem i drętwieniem nóg oraz ich mimowolnymi ruchami.
Bezsenność pojawia się także na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Towarzyszy stanom depresyjnym i lękowym. Stres uniemożliwia osobom starszym zaśnięcie, a potem głęboki sen.

Jak możesz jej pomóc?

Kluczem do skutecznej pomocy jest odpowiednie zdefiniowanie źródła problemu. Jeżeli bezsenność uwarunkowana jest innymi schorzeniami, należy skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Może się okazać, że konieczna będzie zmiana leków lub ich dawki. Podobne kroki należy poczynić w przypadku stanów depresyjnych i lękowych. Jeżeli są one silne, wymagane jest leczenie farmakologiczne.

Pamiętaj, aby w sypialni seniora utrzymywać odpowiednią temperaturę do snu, czyli ok. 20 stopni Celsjusza. Pokój powinno się przed snem wietrzyć, a okna – zasłaniać. Na kolacje nie przygotowuj ciężkostrawnych posiłków i mocnej herbaty. Zadbaj o aktywność fizyczną swojego podopiecznego, która pozwoli mu dotlenić organizm i poprawi funkcjonowanie układu nerwowego. Ważne są również regularne godziny kładzenia się spać, dzięki czemu zsynchronizujemy harmonogram dnia z pracą organizmu osoby starszej, który sam będzie właściwie reagował na porę snu.