Dla niektórych praca w ogrodzie to przykry obowiązek, dla innych to relaks i odpoczynek. Osoby starsze są bardzo przywiązane do kwiatów i innych roślin, które pielęgnowali przez długie lata. Mając ogród, nie wyobrażają sobie ciepłych dni bez godzin spędzonych na fotelu pod drzewem. Opiekujesz się seniorem, który ma dom z ogrodem? Nie jest on jednak w stanie się nim zajmować tak aktywnie, jak kiedyś. Ty możesz mu w tym pomóc, jednak warto przystosować go do aktualnych możliwości osoby starszej. Dzięki temu starszy miłośnik roślin będzie mógł osobiście ich doglądać.

Praca w ogrodzie dobra dla seniora

Oprócz tego, że to jego pasja, to jeszcze bardzo pozytywnie wpływa na jego organizm oraz zdrowie. Korzyści możemy podzielić na fizyczne, jak i emocjonalne. Praca w ogrodzie to ruch, mniejszy lub większy, ale zawsze ciało jest angażowane do zmiany swojego położenia. To przekłada się większą wytrzymałość kości, stawów oraz mięśni. Poprawia się ich elastyczność oraz gibkość całego ciała. To szansa na zwiększenie siły, co w starszym wieku jest bardzo ważne, ponieważ wraz z upływem czasu tracimy coraz więcej sił i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z codziennymi czynnościami i obowiązkami. Przebywając na świeżym powietrzu, organizm Twojego podopiecznego będzie lepiej dotleniony, co przekłada się na poprawę pracy układu krwionośnego i tym samym usprawnienie przepływu krwi. Dzięki temu obniża się ryzyko wystąpienia chorób serca.

Nawet kilkanaście minut na świeżym powietrzu to duża porcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Praca w ogrodzie sprzyja więc dobremu samopoczuciu. Taki stan zapobiega depresji, o którą nietrudno w starszym wieku. Ponadto niezależnie od wieku, należy pielęgnować swoje pasje i nie powinno się z nich rezygnować, nawet, jeżeli nie możemy się im poświęcać już tak bardzo jak kiedyś. Zapewne Twojemu podopiecznemu opieka nad roślinami sprawi ogromną radość. Będzie czuł się potrzebny, pomimo że sam potrzebuje już Twojej pomocy. Dla osób starszych jest to bardzo istotne, czują się z jakiegoś powodu ważni, mogąc poświęcić się nie dla siebie, a dla czegoś innego – w tym przypadku dla roślin, które za opiekę odwdzięczają się szybkim wzrostem.

Trudności w pielęgnacji ogrodu

Zmieniając ogród, aby był bardziej przyjazny seniorowi, musimy ustalić, co tak naprawdę przysparza mu najwięcej problemów i z czym sobie nie radzi, a dla Ciebie to także będzie niemała trudność. Staramy się więc wyeliminować to, co uniemożliwia osobie starszej z przyjemnością zaopiekować się swoimi roślinami. W większości przypadków będzie to nawet niewielki obszar pokryty trawą, którą trzeba regularnie kosić. Jeżeli senior ma problemy ze schylaniem się, a z niekoniecznie dużym entuzjazmem chce powierzyć Ci swoje grządki, trzeba zastanowić się, jak wyeliminować tę trudność. W dużym ogrodzie jest zawsze znacznie więcej pracy, dlatego może warto jest nieco zmniejszyć obszar, na którym znajdują się kwiaty i inne rośliny, a pozostałą część przeznaczyć np. na altanę z krzesłami czy po prostu pozostawić, jako wolną przestrzeń. Senior powinien zaakceptować zmiany, które nie są dla niego łatwe. Warto jest mu uświadomić, dlaczego są one potrzebne i w jakim celu przeprowadzane. To dla jego dobra, aby mógł nadal poświęcać się swojej pasji.

Co zmieniamy?

Nie musimy od razu przeprowadzać ogrodniczej rewolucji i modyfikować wszystkiego, na każdą zmianę zgodzić się musi właściciel ogrodu. Może też sam coś zaproponuje od siebie? Duży obszar trawnika zmniejszamy, możemy też całkowicie się go pozbyć. Zastąpimy go jednym z gatunków roślin zadarniających. Doskonale sprawdzi się bluszcz. Alternatywnym rozwiązaniem jest ułożenie w jego miejscu kostki lub wypełnienie jego przestrzeni drobnym żwirkiem i kamyczkami.

Jedną z najbardziej pracochłonnych części ogrodu jest warzywniak. Twój podopieczny ceni sobie świeżość i smak warzyw ze swojego ogródka, Ty również jesteś świadomy, że pozbycie się w całości warzywniaka byłoby dużą stratą. Zatem ograniczamy ilość rabat na tyle, aby senior mógł cieszyć się smakiem plonów z własnego ogrodu, chociaż kilka razy w roku. Na części rabat można zasadzić mniej wymagające rośliny, mogą być to nawet owoce. Do najmniej wymagających należy borówka amerykańska. Latem będzie doskonałą przekąską, a także składnikiem domowego ciasta.
A co z wysokimi drzewami owocowymi, na które trzeba się wspinać, aby dosięgnąć dorodnych jabłek czy gruszek? Od pewnego czasu owoce na pewno się na nich marnują, ponieważ Twój podopieczny nie jest w stanie już obcować z drabiną. Wspólnie zastanówcie się nad ich wycięciem. Masz silne argumenty, które pozwolą Ci przekonać seniora do swojego pomysłu. Pamiętaj jednak, nic na siłę!

Oczywiście wśród roślin musi się znaleźć miejsce do odpoczynku. Zaaranżuj w ogrodzie miejsce dla seniora, w którym będzie mógł odpocząć, odprężyć się i przeczytać ulubioną książkę. Niech znajdzie się w nim wygodny fotel i stoli. Przydadzą się też krzesełka, abyście wspólnie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu.

Ogród to idealne miejsce dla osoby starszej – w otoczeniu przyrody, słońca i świeżego powietrza. Kiedy połączymy to z pasją opieki nad roślinami, to możemy spodziewać się zdecydowanej poprawy samopoczucia naszego podopiecznego.