Dla niektórych wakacje to czas odpoczynku, dla innych okazja do podjęcia pracy i wzbogacenia swojego bagażu doświadczeń. Szczególnie uczniowie i studenci decydują się na pracę sezonową, a Ci, którzy dodatkowo chcą zobaczyć trochę więcej świata i znają język obcy, wyjeżdżają w celach zarobkowych za granicę. Wśród kobiet popularną pracą w trakcie wakacji jest opieka nad osobami starszymi. To alternatywa dla zbierania owoców czy obsługi gości w restauracji i barze. W okresie przedwakacyjnym pojawia się wiele ofert pracy, niekiedy w ramach zastępstwa, a innym razem wsparcia dla rodziny, która przez cały rok zajmuje się swoim bliskim w podeszłym wieku. Dlaczego warto podjąć się takiej wakacyjnej pracy?

Łatwiej o pracę

Zazwyczaj praca opiekuna jest całoroczna, ponieważ senior wymaga pomocy każdego dnia, nie tylko w okresie wakacyjnym. Dlaczego jednak łatwiej jest znaleźć pracę latem, niż w innym okresie w ciągu roku? Każdy z nas zasługuje na odpoczynek, również Ci, którzy przez cały rok pracują za granicą i chcą wykorzystać wakacje na spędzaniu więcej czasu z rodziną. Zatem wracają do kraju, niekiedy na miesiąc, innym razem na dłużej. W tym czasie senior nie może pozostać bez opieki, dlatego konieczne jest znalezienie innego opiekuna na zastępstwo. W ciągu roku opiekunowie z Polski nie mają zbyt dużo okazji do tego, aby wrócić na kilka dni do kraju. Wynika to z różnic w świętach i dniach wolnych w Polsce i Niemczech. Wykorzystują więc każdą okazję, która jednocześnie może być okazją dla Ciebie, aby nieco zwiększyć swój budżet. Być może chciałbyś pojechać na wymarzone wakacje na słoneczną wyspę lub zrealizować swoje marzenie o skoku ze spadochronem. A może po prostu potrzebujesz pieniędzy na bieżące wydatki. Sezonowa praca w charakterze opiekuna osoby starszej na pewno Ci w tym pomoże.

Konkurencja w okresie wakacyjnym jest mniejsza, a więc łatwiej jest znaleźć pracę. Nawet, jeżeli nie masz doświadczenia w pracy w opiece, to jest to dla Ciebie szansa, aby to zmienić. Może się okazać, że rodzina Twojego wakacyjnego podopiecznego będzie częściej potrzebowała Twojej pomocy, np. w okresie ferii zimowych, kiedy ich stały opiekun również chciałby skorzystać z wolnych dni.

Dla kogo sezonowa praca w opiece nad osobami starszymi?

W opiece wymagane są przede wszystkim odpowiednie cechy charakteru. Trzeba być osobą empatyczną i wyrozumiałą, jednocześnie stanowczą i cierpliwą. Współpraca ze starszą osobą nie zawsze jest łatwa, ponieważ związana jest z koniecznością zaakceptowania przez obie strony różnicy pokoleń. Jednak to Ty powinieneś wykazać się większą skłonnością do kompromisów i przystosować do nowej sytuacji. Jeżeli spełniasz te warunki, to na pewno poradzisz sobie w tej pracy. Dodatkowo musisz jednak znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym. Taki wyjazd to też szansa nauki i doskonalenia swoich umiejętności językowych w naturalnym środowisku.

Na wyjazd do pracy do Niemiec decydują się bardzo często studenci germanistyki. Znają język już na zaawansowanym poziomie, a więc doskonale radzą sobie w codziennej komunikacji. Ponadto pracę sezonową podejmują studenci kierunków medycznych, którzy z kolei doskonale sprawdzą się w opiece nad osobami z poważniejszymi dolegliwościami. Do Niemiec, pracować jako opiekunowie osób starszych, wyjeżdżają też nauczyciele, którzy w okresie wakacyjnym nie pracują, a chcieliby podreperować swój domowy budżet.

To nie tylko praca

Każdy wyjazd za granicę, niezależnie od celu i charakteru, to dodatkowe doświadczenie, które zapewne przyda Ci się w bliższej i dalszej przyszłości. Wyjeżdżasz do innego kraju, a więc masz okazję zobaczyć nieznane Ci dotychczas miejsca, zwiedzić zabytkowe miasta, a także poznać obcą Ci kulturę. Niemcy to kraj bardzo różnorodny. Każdy z landów ma swoje tradycyjne i kuchnie, a nawet dialekt, którym posługuje się na co dzień. Pracując w wakacje w Niemczech, wykorzystaj każdy wolny czas na zwiedzanie, to dobra okazja ku temu, aby połączyć pracę z odpoczynkiem. Każdy opiekun ma czas dla siebie, który może spożytkować zgodnie z własnymi preferencjami. Niektórzy zapisują się na kurs językowy, regularnie uczęszczając do szkoły, inni z kolei lubią długie spacery ulicami wielkich miast. Potraktuj sezonową pracę w Niemczech jak przygodę, nie zapominając jednak, jaki był główny cel Twojego wyjazdu. Może Twój senior będzie osobą bardziej aktywną i chętnie towarzyszyć Ci będzie podczas wędrówek po mieście? Pokaże Ci najciekawsze miejsca, a także zapozna Cię ze swoją kulturą?

Sezonowa praca to nie tylko obowiązki. Opieka nad osobami starszymi nie musi koncentrować się tylko na stałej pomocy podopiecznym. Poznaj go bliżej i pozwól mu poznać siebie, aby łatwiej było Wam znaleźć aktywności, które możecie robić wspólnie. W wolnych chwilach odpoczywaj, ale aktywnie, zwiedzając kraj naszych zachodnich sąsiadów i ucząc się języka. Połącz przyjemne z pożytecznym!