Wakacje, wysoka temperatura, mocno grzejące słońce… lato to szczególny czas, który wszyscy lubimy. Możesz w tych ciepłych miesiącach zapewnić swojego podopiecznemu więcej rozrywek i częściej spędzać z nim czas na świeżym powietrzu. Przebywanie na słońcu ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, potrzebujemy go m.in. do produkcji witaminy D. Nie jest jednak tajemnicą, że w nadmiarze nam szkodzi. Dotyczy to osób w każdym wieku, jednak w przypadku seniorów trzeba zachować szczególną ostrożność przy ekspozycji na słońce. Nie oznacza to, iż powinieneś unikać wspólnych spacerów, a nawet przebywania nad wodą. Powinieneś jednak wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o ochronę przeciwsłoneczną osoby starszej.

Dobre słońce

Długo wyczekiwane pojawia się wraz z nadejściem wiosny. To jemu zawdzięczamy piękną opaleniznę, której jednak osoby starsze unikają ze względu na konieczność długiego przebywania na słońcu. Dozując jednak jego ilość, nawet senior może z niego skorzystać. Promienie słoneczne wspierają produkcję serotoniny, będącej hormonem szczęścia. Kiedy wzrasta jej poziom, czujemy się bardziej szczęśliwi, spoglądamy optymistycznie na świat, natomiast dobry nastrój utrzymuje się na dłużej. To doskonały „lek”, który może wspomagać walkę z depresją. Promienie słoneczne działają szybciej, a więc w krótszym czasie niż tradycyjne leki poprawiają nam nastrój. Słońce jest też świetnym przyjacielem naszego snu. Dlaczego? Ponieważ we współpracy z melatoniną pomaga spać efektywniej i lepiej. Słońcu zawdzięczamy też większy apetyt, a u seniorów problem z jedzeniem jest stosunkowo częsty. Nierzadko odmawiają zjedzenia posiłku lub spożywają go w za małej porcji.

Większość osób wie, że słońce jest niezbędne człowiekowi do produkcji witaminy D. Ta z kolei odpowiada za zdrowe i twarde kości, zapobiegając osteoporozie. W starszym wieku kości są już słabsze, stają się bardziej łamliwe i narażone na złamania. Witamina D pozwala je lepiej wzmocnić i tym samym zwiększa szansę na zachowanie sprawności na dłużej. Dodatkowo ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy i miażdżycy. Witamina D jest też potrzebna człowiekowi, aby proces starzenia organizmu nie rozpoczął się zbyt wcześnie i zbyt szybko nie postępował.

Za dużo słońca!

Jak wiadomo, co za dużo, to niezdrowo i tak jest też w przypadku słońca. Potrzebujemy go, ale musimy go dawkować i nie przesadzać z jego ilością. Nadmierna ekspozycja na słońce u seniorów może spowodować odwodnienie organizmu. Na co dzień dostarczają mu mniej płynów, co dodatkowo wzmaga problem. Słońce dodatkowo jeszcze obniża poziom nawodnienia, podobnie jak wzmożona potliwość w gorące dni. Wraz z wodą tracimy też składniki mineralne, a są one niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania.
Nadmiar słońca może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast poprawy samopoczucia, dochodzi do jego pogorszenia. Jest to szczególnie częste zjawisko u osób, u których występuje nadciśnienie tętnicze i inne choroby, które towarzyszą tej dolegliwości. Trzeba również zwrócić uwagę na poważniejsze schorzenia, które wywołują promienie ultrafioletowe. Jest to m.in. nowotwór złośliwy, czerniak. Atakuje najczęściej skórę, ale zdarza się, że pojawia się na gałkach ocznych, a nawet błonach śluzowych układu pokarmowego. Rozpoznamy go po zmianie kolory skóry na czarny.

Słońce jest niebezpieczne dla naszej skóry. U osób starszych jest ona jeszcze bardziej wrażliwa na poparzenia słoneczne i zmiany skórne. Wiemy również, że nadmierna ekspozycja na słońce przyśpiesza proces starzenia się skóry, czego efektem nie tylko jest nieestetyczny jej wygląd, ale też większe ryzyko chorób skóry.

Słońce dla seniora, ale rozsądnie

Wykorzystaj każdy słoneczny dzień na wspólny spacer po parku, wyjście do kawiarni czy aktywność na świeżym powietrzu. Słońce jest po to, aby z niego korzystać, daje nam przecież dużo dobrego. Nie zapominajmy jednak, że może wyrządzić nam wiele szkód, jeżeli będziemy korzystać z niego niewłaściwie. Planując wyjście na słońce z osobą starszą, lepiej uwzględnij godziny poranne i popołudniowe. Unikaj mocnego słońca w południe. Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV, najlepiej wysokim, na twarz i wszystkie odkryte części ciała. Zdecyduj się na kremy z filtrami mineralnymi, ponieważ z chemicznymi mogą wywołać u seniora uczulenie i podrażnienie. Również osoby starsze powinny zadbać odpowiednio o swoją skórę. Wykorzystując swoje doświadczenie, pokaż swojemu podopiecznemu, jak powinien wyglądać jego rytuał pielęgnacyjny latem. Tak naprawdę wystarczy krem nawilżający z dodatkiem witamin A, C i E. Nigdy nie wychodź z osobą starszą z domu bez czapki lub kapelusza oraz okularów przeciwsłonecznych, szczególnie, jeżeli słońce szczególnie mocno grzeje. To zapewni mu ochronę przed przegrzaniem, ewentualnym udarem, a także chorobami oczu. I jeszcze pamiętaj, aby mieć przy sobie zawsze butelkę z wodą. Regularne picie w trakcie upałów to konieczność.

Słońce jest dla każdego, w każdym wieku! Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, stajemy się większymi optymistami, a nasz organizm wytwarza cenną dla naszego zdrowia witaminę D. Jest też małym szkodnikiem, dlatego należy z niego korzystać z umiarem. Pamiętaj, że słoneczne spacery z seniorem wyglądają inaczej niż o innej porze roku. Nie zapominaj o ochronie, nawadnianiu i właściwej pielęgnacji.