Praca w zawodzie opiekuna osoby starszej, zwłaszcza poza granicami Polski, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wyjazdy do obcych krajów pozwalają pracownikom nie tylko uzyskać wyższe wynagrodzenie, ale też poznać innych ludzi, ich kulturę czy też podszkolić język. Praca ta, o ile zgodna z przepisami prawa, ma wiele plusów. Niestety, jest trudna i wymagająca. Z czym musi się liczyć opiekun osoby starszej?

Rynek pracy

Zarówno w sieci, jak i na stronach agencji zatrudnienia, znajduje się szereg ciekawych ofert pracy, w różnych zakątkach Europy. Najpopularniejsze są Niemcy – jest to jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw. Wybierają oni pomoc osób z zewnątrz, gdyż pragną zapewnić bliskim najlepsze warunki w ich ostatnich latach życia, ale też nie chcą ich oddawać do domu spokojnej starości. Niesie to szereg plusów dla wszystkich stron. Osoba starsza może czuć się spokojnie i bezpiecznie w znanym sobie otoczeniu, rodzina ma pewność, że bliski jest pod właściwą opieką, a opiekun zyskuje stałe źródło dochodu.

Zagraniczny rynek pracy cieszy się tak ogromną popularnością, gdyż jak już wspomniano – oferuje dużo korzystniejsze warunki pracy. Wynagrodzenie jest wyższe, ale obejmuje też dodatki np. w okresach świątecznych. Co więcej, podejmując legalne zatrudnienie, pracownik ma dodatkowo opłacane składki ZUS, a w konsekwencji prawo do ubezpieczenia oraz emerytury. Pomimo, iż samodzielne znalezienie legalnego miejsca pracy nie jest łatwe – warto próbować. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą agencje zatrudnienia, proponujące oferty dopasowane do potrzeb i wymagań przyszłego pracownika.

Jaki powinien być opiekun osoby starszej?

Praca opiekuna osoby starszej jest trudna – niejednokrotnie wymaga ogromnego poświęcenia. Aby jednak móc spokojnie i komfortowo świadczyć pomoc na zachodzie Europy należy obowiązkowo znać choć jeden język w stopniu podstawowym – komunikatywnym. Zainteresowani, którzy nie znają języków obcych, zawsze mogą skorzystać z ofert proponowanych przez agencje.

Opiekun osoby starszej powinien być przede wszystkim osobą komunikatywną, z nastawieniem na rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków. Z uwagi na fakt, iż praca jest wykonywana z dala od bliskich, ale też w różnych warunkach (seniorzy cierpią na różne choroby) osoba ta powinna również wyróżniać się wysoką odpornością psychiczną.

Jakie czynności wykonuje opiekun?

Praca opiekuna osoby starszej nie jest łatwa – wręcz przeciwnie, jest bardzo wymagająca. Najczęściej osoby pracujące w tej roli zobowiązane są do planowania każdego dnia, tak by obejmował: czynności pielęgnacyjne i relaksacyjne. Dość często jest wymagana także pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Istotną rolą opiekuna jest też zadbanie o regularne i terminowe przyjmowanie leków. Na tym jednak nie koniec. Przeszkoleni kandydaci doskonale wiedzą, jak ważne jest aktywizowanie osób starszych i zachęcanie ich do ćwiczenia umysłu, chociażby poprzez rozmowę czy gry planszowe.

Pełen zakres obowiązków jest zawsze indywidualnie dopasowywany do potrzeb i oczekiwań klienta. W zależności od stanu, mogą się w nim znaleźć również obowiązkowe wizyty u specjalistów czy też spacery, pozwalające aktywnie zorganizować wolny czas.

Jakie cechy musi mieć opiekun?

Ważne, by osoba pragnąca zostać opiekunem osoby starszej była cierpliwa i pozytywnie nastawiona do pracy. Mogą zdarzyć się różne sytuacje, podopieczni mogą mieć całkowicie przeciwne charaktery, ale też lepsze bądź gorsze dni. Z całą pewnością doświadczenie i empatia są czynnikami ułatwiającymi wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Co więcej, spokojne i przyjazne podejście nawet do chorych wyrażających negatywne emocje ułatwia wykonywanie czynności, ale często też pozwala nawiązać pozytywne relacje.

Jak znaleźć zatrudnienie?

Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na znalezienie legalnego zatrudnienia są oczywiście agencje pracy. Proponują one szereg ofert, z różnorodnymi warunkami i udogodnieniami, dlatego też znalezienie właściwych nie jest takie trudne. Ogromną przewagą tego rozwiązania jest pewność współpracy ze sprawdzonymi osobami, ale też pomoc w dopełnieniu formalności – pracownicy agencji uzyskują wszelkie pozwolenia, zaświadczenia itp. Co więcej, wspierają oni w organizacji transportu, ale też w późniejszym życiu w obcym mieście – pracownicy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie konsultantów w każdej sytuacji, a także na wskazówki dotyczące rozwiązania nawet najpoważniejszych problemów. Warto dodać, że wiele firm rekrutacyjnych nie uzależnia wyniku rozmowy kwalifikacyjnej od wieku kandydata – liczy się dla nich zaangażowanie, chęć pracy i niesienia pomocy innym.

Ostatnimi istotnymi elementami zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę jest gwarancja otrzymania umówionego wynagrodzenia w terminie oraz możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Warto również dodać, że w roli opiekuna osoby starszej, kandydaci nie muszą występować cały rok. Pomimo, iż podopieczni łatwo przywiązują się do osób sprawujących nad nimi opiekę, to jest możliwe pełnienie tej roli jedynie w okresie wakacyjnym czy innym wolnym terminie, i traktowanie zatrudnienia jako dodatkowy zastrzyk gotówki.