Jeśli decydujesz się na podjęcie pracy na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech, musisz liczyć się z tym, że podczas Twojej codziennej pracy należy stawiać czoła licznym wyzwaniom. Profesjonalna pomoc seniora to wsparcie podczas rutynowych, codziennych obowiązków. Jednym z zadań szczególnie często wykonywanych przez opiekunki jest pomoc seniorowi w łazience. Dlaczego asysta podczas kąpieli jest tak bardzo istotna? O czym trzeba pamiętać podczas udzielania pomocy seniorowi podczas codziennej toalety? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poznasz, czytając poniższy tekst.

Pomoc seniorowi w łazience – dlaczego jest tak bardzo istotna?

Niestety, wielu spośród osób starszych ma poważne problemy podczas brania kąpieli. Nawet jeśli czują się oni dobrze i nie cierpią na żadne przewlekłe choroby, to seniorzy mogą mieć problem np. z utrzymaniem odpowiedniej koordynacji ruchowej. Jest to niebezpieczna sytuacja szczególnie podczas przebywania w łazience, gdzie powierzchnia kabiny prysznicowej lub wanny jest śliska – w takiej sytuacji nawet młoda, w pełni sprawna osoba może mieć problemy z zachowaniem równowagi.

To właśnie dlatego profesjonalna pomoc udzielona starszej osobie podczas kąpieli jest tak bardzo ważna. Dzięki wsparciu senior może wykąpać się, unikając przy tym bolesnego upadku. Pamiętaj, że w przypadku osób w podeszłym wieku nawet pozornie niegroźny upadek może okazać się opłakany w skutkach. Ponieważ kości są zdecydowanie słabsze niż u ludzi w wieku produkcyjnym, należy w takiej sytuacji liczyć się z wysokim ryzykiem złamań.

Pomoc seniorowi w łazience – jakie słownictwo jest niezbędne?

Opiekunki wykonujące pracę na terenie Niemiec muszą wykazać się przynajmniej podstawową znajomością tego języka. Jest to warunek niezbędny do sprawnego wykonywania obowiązków, ponieważ skuteczna komunikacja z podopiecznym jest konieczna, by móc poprawnie zinterpretować jego potrzeby i oczekiwania.

Jakie słownictwo i wyrażenia w języku niemieckim powinna poznać każda opiekunka osób starszych? Przede wszystkim, istotna jest znajomość takich podstawowych zwrotów jak między innymi „czas na toaletę poranną” – w języku niemieckim jest to wyrażenie: Es ist Zeit für Morgentoilette. Z kolei w sytuacji, gdy masz zamiar przypomnieć seniorowi o kąpieli na koniec dnia, należy użyć następującego zwrotu: czas na toaletę wieczorną – Es ist Zeit für Abendtoilette.

Są to bardzo ważne, lecz nie jedyne wyrażenia, które musisz znać, by móc z powodzeniem wykonywać opiekę nad seniorem w łazience. Aby okazane wsparcie było skuteczne i sprawne, niezbędna jest współpraca między podopiecznym a osobą sprawującą opiekę. W tym celu niezwykle przydatna jest znajomość w języku niemieckim takich poleceń jak na przykład:

 • pomogę Panu/Pani (wstać) – Ich helfe Ihnen aufstehen,
 • proszę położyć się na plecach – Legen Sie sich auf den Rücken,

Z kolei, aby poznać potrzeby podopiecznego, należy zapytać: czy potrzebuje Pan/Pani czegoś do mycia? – Was brauchen Sie zum Waschen?

Niezwykle ważna jest komunikacja podczas samej kąpieli. Aby móc wydawać seniorowi jasne polecenia i wskazówki, warto znać poniższe zwroty:

 • czy trzeba Pana ogolić? – Soll ich Sie rasieren,
 • teraz czas na umycie zębów – Putzen Sie sich die Zähne,
 • proszę się ubrać/rozebrać – Ziehen Sie sich an/au,
 • a teraz przyniosę czyste ubrania. – Ich hole Ihnen frische Kleider.

Oczywiście, znajomość zwrotów to jeszcze nie wszystko. Niezwykle cenna jest także wiedza na temat tego, jak w języku niemieckim brzmią słowa oznaczające podstawowe przedmioty znajdujące się w łazience:

 • Mydło – Seife,
 • Gąbka – Schwamm,
 • Szampon – Shampoo,
 • balsam do ciała – Body Lotion,
 • ręcznik – Handtuch,
 • prysznic – Dusche,
 • wanna – Bad,
 • płyn do golenia – Rasierlotion.

Pomoc seniorowi w łazience – o czym jeszcze należy pamiętać?

Kontakt z osobą w podeszłym wieku nie należy do najłatwiejszych szczególnie, jeśli podopieczny cierpi na przewlekłe choroby. O czym należy pamiętać podczas pomocy seniorowi w łazience? Niejednokrotnie zdarza się, że już samo namówienie do kąpieli może wymagać perswazji, włączenia łagodniej muzyki itd. – jest to ważne, jeśli podopieczny jest osobą obłożnie chorą i każda czynność wymaga od niego dużego wysiłku.

Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie przystosowanie łazienki do szczególnych potrzeby oraz wymogów osoby w zaawansowanym wieku. Ważne są nie tylko odpowiednie sprzęty takie jak np. siedzisko dla osoby starszej, płytki antypoślizgowe, niska wanna czy prysznic bez brodzika. Łazienka przeznaczona dla seniora musi być schludna i uporządkowana tak, aby korzystający z niej nie potknął się o elementy leżące na podłodze.

Ponadto podczas przygotowywania kąpieli dla starszej osoby należy koniecznie pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury zarówno powietrza, jak i wody. Jest to ważne, ponieważ starsi ludzie mogą mieć opory przed toaletą w zimnym pomieszczeniu, z kolei zbyt wysoki poziom temperatury może doprowadzić do osłabienia, a w skrajnych wypadkach nawet do utraty przytomności.

Podsumowanie

Pomoc seniorowi w łazience nie należy do najprostszych zadań opiekunek osób starszych w Niemczech. Potrzebna jest między innymi  znajomość języka niemieckiego, która umożliwi sprawne porozumiewanie się, ale także wyrozumiałość oraz cierpliwość. Elementy te są niezbędne, by móc zapewnić wsparcie podopiecznym podczas jesieni ich życia.