Chcąc rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto wiedzieć jak wygląda taka praca, co należy do obowiązków opiekunki i jak przebiega typowy dzień jej pracy.

Typowy dzień opiekunki dla osób starszych

Obowiązki poszczególnych opiekunek osób starszych są bardzo podobne, dlatego z powodzeniem można opisać jeden przykładowy dzień.

Obowiązki rozpoczynają się od porannej toalety. Opiekunka czasem asystuje przy kąpieli, jednak jeśli senior jest osobą leżącą, należy pamiętać o tym, że może zajść konieczność, żeby go umyć i ubrać w łóżku. W Niemczech do seniorów przychodzi pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która wykonuje zastrzyki i podaje leki.

Po porannej toalecie przychodzi czas na podanie śniadania. Niemal w każdym wypadku opiekunka zajmuje się także robieniem zakupów i sprzątaniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ musi ona zadbać o komfortowe warunki dla podopiecznych. W czasie wykonywania zakupów, senior może np. czytać książkę czy gazetę, oglądać telewizję, czy odpoczywać. Zwykle w okolicach południa przychodzi czas na gotowanie obiadu. Opiekunka powinna, tez pamiętać o tym, żeby regularnie podawać seniorowi płyny.

Po posiłku senior ma czas na drzemkę lub wykonanie jakiś innych zajęć. Można także wyjść na spacer lub spodziewać się odwiedzić kogoś z rodziny podopiecznego, albo kogoś z sąsiedztwa. Z kolei opiekunka w tym czasie ma chwile wolnego tylko dla siebie.

W okolicach godziny 18 lub 19 przychodzi czas na kolację, a następnie na wsparcie seniora podczas czynności samoobsługowych i wieczornej toalety. Kiedy senior położy się spać, opiekunka zwykle także ma czas wolny dla siebie. Warto zaznaczyć, że czasem zdarza się tak, że senior potrzebuje pomocy także w nocy np. podczas korzystania z toalety, czy kiedy się przebudzi i będzie chciał zmienić pozycję.

Opiekunka osób starszych powinna pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim istotna jest regularność i stały rytm dnia. Dzięki temu podopieczny poczuje się bezpiecznie.

Najważniejsze zadania opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka osób starszych w Niemczech posiada wiele obowiązków, które powinna realizować każdego dnia. Przede wszystkim mowa o pomocy w czynnościach samoobsługowych, przygotowaniu i podawaniu poszczególnych posiłków, powinna także podawać leki zgodnie z rozpiską. Ważną czynnością jest także przykładanie wszelkich starań, do tego, aby zapewnić dobre samopoczucie seniorom. Należy budować z nimi relacje, rozmawiać, okazywać zainteresowanie, spędzać wspólnie czas, grać w gry, oglądać razem filmy, chodzić na spacery, pytać o samopoczucie itd.

Opiekunka osób starszych powinna także sprzątać mieszkanie, regularnie robić pranie, prasować. W razie potrzeby należy też udać się z seniorem na wizytę kontrolną do lekarza, czy do urzędu, aby załatwić ważne sprawy. Jeżeli senior posiada zwierzęta, opiekun także powinien pomagać się nimi zajmować.

Bardzo ważnym obowiązkiem każdej opiekunki osób starszych jest także utrzymanie stałego kontaktu z rodziną seniora. Przekazywanie im informacji o stanie zdrowia i kondycji seniora, zgłaszanie wszelkich ważnych zdarzeń i zdawanie sprawozdań ze wspólnie spędzonego czasu.

Co nie należy do obowiązków opiekunki osób starszych?

Warto zaznaczyć, że w Niemczach jest zakaz wykonywania czynności pielęgnacyjnych, czyli wszelkich interwencji w powłoki skórne jak np. wykonywanie zastrzyków czy rozdzielanie leków. Jak wspomniano wcześniej, w tym celu seniora odwiedza pielęgniarka.

Opiekunka może tylko przypilnować seniora, żeby przyjmował leki. Opiekun zwykle też nie wykonuje takich prac jak robienie porządków w garażu, w piwnicy czy na strychu. Ciężki prace ogrodowe także nie należą do jego obowiązków.

Opiekun osoby starszej, może się stać bardzo ważną osobą dla seniora. Praca tego typu to nie tylko opieka i wspieranie w czynnościach codziennych, ale także nawiązywanie relacji z seniorem, poprzez wspieranie go emocjonalnie, troskę i dzielnie się codziennymi radościami. Warto mieć to na uwadze. Osoby starsze bardzo potrzebują kogoś biskiego.

Czas wolny opiekunki osób starszych

Jak wspomniano wcześniej, opiekunka osób starszych ma w trakcie każdego dnia trochę czasu wolnego tylko dla siebie. Może sobie wtedy poczytać książkę, obejrzeć telewizję, a także wyjść do kina, teatru czy zająć się innymi, ulubionymi czynnościami.

Ponadto opiekunce osób starszych przysługuje normalny urlop, jednak to jaki będzie on długi, zależy od umowy. Przed rozpoczęciem pracy, należy zorientować się dokładnie w swoich prawach i obowiązkach, a także w dokładnych warunkach pracy. Opieka nad seniorami może przynieść wiele radości i satysfakcji, jednak jest to także bardzo ciężka praca. Z seniorem należy spędzać bardzo dużo czasu, trzeba pomagać mu w codziennych czynnościach, wspierać podopiecznego zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję i zdecydować się na taką prawdę, tylko jeżeli jest się w pełni świadomym konsekwencji i obowiązków.