Zwyczaje wielkanocne na przestrzeni wieków stały się integralną częścią kultury niemieckiej i mają wielkie znaczenie symboliczne w całym kraju. To świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i celebrowanie najważniejszych dni: Wielki Czwartek (Gründonnerstag, to dzień skruchy i płaczu), Wielki Piątek (Karfreitag, Kar oznacza smutek), Wielką Sobotę (Karsamstag), Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) i drugi dzień Wielkanocy (poniedziałek) (Ostermontag).

Jak wygląda Wielkanoc w Niemczech?

W święta wielkanocne krewni przychodzą do siebie, składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. W piątek i sobotę obchodzona jest tak zwana „cicha Wielkanoc”, ludzie modlą się i poszczą. Święto przychodzi, jak w całym chrześcijańskim świecie, w niedzielę i płynnie przechodzi w pogodny, wolny od pracy poniedziałek. Wiele niemieckich rodzin ozdabia swoje domy dekoracjami wielkanocnymi. Najczęściej własnoręcznie wykonują ozdoby i prezenty: malują pisanki, robią własny koszyczek wielkanocny. Dzieciom kupuje się zabawki, książki i słodycze, takie jak czekoladowe jajka i czekoladowe zajączki.

Na wielkanocnym stole oprócz kolorowych jajek pojawiają się, różne dania z jagnięciny, ryb, wielkanocne pieczywo, różne pierniczki w kształcie jajka. W tych dniach ustanowiono różne zwyczaje, takie jak baranek wielkanocny, świece wielkanocne i ogień wielkanocny.Tradycje klasyczne to oczywiście zajączek wielkanocny i jajko wielkanocne. Kolejnym symbolem świąt wielkanocnych są żonkile. Kwitną tradycyjnie podczas Świąt Wielkanocnych. A Niemcy nazywają je dzwonkami wielkanocnymi. Żonkile bogato zdobią cały dom jako symbol wiosny i święta.

Jak wygląda Wielkanoc dla opiekunek osób starszych w Niemczech?

Niemcy są gościnnym narodem i zapraszają opiekunki do wzajemnego świętowania. Niemcy chętnie opowiadają o zwyczajach wielkanocnych i dzielą się z opiekunkami radością tych świąt. W tradycji niemieckiej nie ma obrzędu święcenia pokarmów i dzielenia się jajkiem, ale podczas śniadania wielkanocnego członkowie rodziny stukają się pisankami. Dzieci szukają w ogrodzie ukrytych pisanek i wszyscy radośnie przeżywają Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Niemczech nie ma również lanego poniedziałku, lecz spotkania w gronie rodziny przy obficie zastawionym stole. Opiekuna towarzyszy swojemu podopiecznemu podczas celebrowania Wielkanocnych zwyczajów i czuje się jak członek rodziny. Jeżeli podopieczny nie może spędzić świąt w gronie rodziny, opiekunka dotrzymuje mu towarzystwa i razem spędzają ten wyjątkowy czas.

Pochodzenie i historia zajączka wielkanocnego

Jak wszyscy wiedzą, zajączek wielkanocny to ten, który przynosi jajka na Wielkanoc. Zwyczaj ten pozostawił swoje pierwsze ślady w Alzacji, na Palatynacie i na Górnym Renie. To tam po raz pierwszy wspomniano o zajączku wielkanocnym, było to ponad trzysta lat temu. Zajączek stał się symbolem Wielkanocy, a wiele dzieci też na niego czeka, jak na Świętego Mikołaja w grudniu.

Znaczenie pisanek

Pisanki są również niezbędne do świętowania Wielkanocy. Jajko ma w historii ludzkości wiele różnych znaczeń: jest nie tylko źródłem pożywienia, ale jednocześnie symbolem życia, czystości i płodności. Zwyczaj rozdawania jaj ma różne wersje pochodzenia. We wczesnych dniach chrześcijaństwa umieszczano ich wśród zmarłych, ponieważ jajko jest symbolem nowego życia. W ten sposób można połączyć ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.Tworzy to bezpośredni związek między jajkiem a Wielkanocą. Jajko reprezentuje również przyszłość życia, czyniąc Wielkanoc radosnym świętem.

Tradycyjny kolor jajek jest czerwony od początku XIII wieku. Jak wiadomo, czerwony to kolor krwi Chrystusa, życia, radości i zwycięstwa. Dziś w Niemczech można zobaczyć pisanki w różnych kolorach. Powszechne jest również wieszanie malowanych jajek na drzewach lub na gałęziach w wazonie, więc Niemcy ozdabiają swoje domy i ogrody na święta.

Pochodzenie baranka paschalnego i jego znaczenie

Na tradycyjnej uczcie wielkanocnej oczywiście nie może zabraknąć specjalnego ciasta: baranka wielkanocnego. W okresie świątecznym wszystkie piekarnie w Niemczech mają wypieki wielkanocne. Zwykle jest to słodkie ciasto w kształcie jagnięcia. Zwyczaj ten wywodzi się z wczesnego rytuału żydowskiego. W ramach tego zwyczaju baranka spożywano podczas Paschy. W chrześcijaństwie baranek symbolicznie stał się barankiem Bożym i jest również uważany za znak zwycięstwa. W kontekście kościoła baranek jest również postrzegany jako symbol życia, a zatem nadaje się jako symbol Wielkanocy.

Symbol słońca

W wielu regionach Niemiec tradycyjnie rozpalany jest również wielkanocny ogień. Wielkanocny ogień to symbol słońca, bo wiosną słońce jest szczególnie ważne: dni stają się dłuższe i cieplejsze. Nadszedł czas na stworzenie nowego życia. Dlatego słońce jest symbolem płodności, wzrostu i zbiorów.

Wezwanie do modlitwy

Szczególnie na południu w Niemczech dzieci i młodzież chodzą po swoim rodzinnym mieście ze specjalnymi grzechotkami. Wzywają ludzi do modlitwy. W społecznościach katolickich często zdarza się, że dzwony kościelne nie dzwonią między Wielkim Piątkiem a nocą Wielkanocną.