Chcesz pomagać w opiece nad seniorami i pracować w tym zawodzie za granicą? Jeśli tak, musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę pracy. Po czym rozpoznać, że agencja lub pośrednik są wiarygodni? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze konkretnej propozycji? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek osób starszych

Opieka nad seniorami w Niemczech to świetny sposób na realizację celów zawodowych. Pozwala osiągać wysokie zarobki i zdobywać cenne doświadczenie. Dla wielu opiekunek atrakcyjne oferty pracy pozwalają sprawdzić się w nowej roli i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Kontakt z osobami starczymi w Niemczech często pozwala również na naukę nowego języka.

Oczywiście w internecie można znaleźć bez liku ogłoszeń o pracę dla opiekunek. Niestety, niektóre z nich są po prostu fałszywe lub niesprawdzone. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które omawiamy poniżej. Jeżeli wybierzesz rozsądnie, będziesz cieszyć się legalnym zatrudnieniem i współpracą z profesjonalną agencją.

Agencja agencji nierówna

Na początku musisz wiedzieć, że nie każda agencja lub firma, która zatrudnia opiekunki osób starszych, jest godna zaufania. Ofert jest bardzo wiele, ponieważ społeczeństwo niemieckie z każdym rokiem się starzeje. Potrzeba więc opiekunek dla seniorów. Niektórzy pośrednicy wykorzystują tę niekorzystną dla Niemiec koniunkturę demograficzną i proponują pracę bez umowy lub bez podstawowych świadczeń i merytorycznego wsparcia. Pierwszym krokiem, jaki musi zrobić przyszła opiekunka jest sprawdzenie, czy agencja jest legalna i wiarygodna. Zobacz, jak to zrobić.

Jak sprawdzić, czy agencja jest godna zaufania?

Jeżeli chcesz wyjechać do Niemiec i opiekować się seniorami, warto wybrać pośrednika lub agencję, która jest godna zaufania i działa legalnie. Dzięki temu nikt Cię nie oszuka. Nie stracisz czasu i pieniędzy, a pracując za granicą będziesz mieć zapewnione wszystkie świadczenia, w tym ubezpieczenie zdrowotne.

Możesz sprawdzić wiarygodność pośrednika lub agencji, posługują się między innymi rządkowym Krajowym Rejestrem Sądowym (w skrócie KRS). Każda firma ma nadany nr KRS, który wystarczy wpisać na stronie internetowej https://ekrs.ms.gov.pl. Dzięki temu szybko zobaczysz, czy firma proponująca Ci pracę jest zarejestrowana i działa legalnie.

Duże znaczenie ma również weryfikacja treści na oficjalnej stronie internetowej pośrednika lub agencji. Witryna godnej zaufania firmy powinna być czytelna i przejrzysta. Chociaż szczegółowe dane dotyczące pracy nie będą udostępniane publicznie, przyjrzyj się, czy na stronie www znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

W dzisiejszych czasach nie sposób pominąć opinii o danej firmie. Wykorzystując internet, możesz łatwo sprawdzić, co o konkretnej agencji piszą inne opiekunki. Czy są zadowolone ze współpracy? Czy wynagrodzenie było wypłacane terminowo i regularnie? Czy zapewniono im wsparcie i doradztwo, gdy tego potrzebowały? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania. Oczywiście zawsze znajdą się opinie negatywne, dlatego bądź rozsądna. Przeczytaj jak najwięcej i sprawdź, jakie głosy przeważają.

Co wtedy, gdy upewniłaś się, że firma widnieje w KRS, ma świetną stronę internetową i dobre opinie, ale wciąż targają Tobą wątpliwości? Najlepiej zadzwoń i w szczerej rozmowie zapytaj o kwestie, które Cię interesują. Dobry kontakt z pracodawcą to klucz to przyjemnej i owocnej współpracy. Jeśli znajdziesz dobrego pośrednika lub agencję, prawdopodobnie będziesz bardzo zadowolona z pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę pracy?

Możesz wybrać korzystną dla siebie ofertę pracy, uważnie czytając wszystkie informacje, dostarczone przez pracodawcę. Sprawdź, czy w proponowanej Ci ofercie zawarte są wszystkie istotne zapisy. Pracodawca z góry powinien poinformować Cię między innymi o:

  • Wysokości miesięcznego wynagrodzenia (netto oraz brutto)
  • Stanie zdrowia seniora (jakie ma schorzenia i jakiej opieki wymaga?)
  • Miejscu świadczenia i czasie trwania zlecenia
  • Zakresie Twoich obowiązków
  • Wymaganiach dotyczących znajomości języka niemieckiego lub konieczności posiadania prawa jazdy
  • Warunkach mieszkaniowych (inni lokatorzy, dostęp do łazienki, internetu, itp.)

Dobra oferta to legalna oferta

Nawet jeżeli oferta jest bardzo atrakcyjna pod względem wynagrodzenia, nie zapominaj o kwestiach formalnych. Nigdy nie decyduj się na wyjazd do Niemiec bez zawartej umowy. Nie masz wtedy żadnej gwarancji, że w ogóle cokolwiek zarobisz. Dokładnie przeczytaj dokumenty i jeżeli masz wątpliwości, dopytaj o szczegóły. Rzetelna agencja pracy z pewnością wyjaśni Ci wszystkie niezrozumiałe kwestie. Dzięki temu będziesz bez zbędnego stresu mogła pracować, opiekując się seniorem.

Wybieraj najlepsze oferty!

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest wymagająca, ale może być źródłem satysfakcji i bardzo dobrych zarobków. Zachęcamy Cię do wykorzystania wskazówek, które wskazaliśmy w naszym poradniku. Poszukaj legalnie działającej, godnej zaufania agencji i wybierz ofertę, która jest przejrzysta i atrakcyjna. Dzięki temu każdy dzień pracy będzie dla Ciebie przyjemniejszy.