Szukając pracy jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech na pewno niejednokrotnie usłyszałaś pojęcie dobra sztela. Warto poznać znaczenie tego zwrotu, ponieważ będzie on pojawiał się zarówno na etapie szukania pracy, jak i później, w rozmowach z innymi opiekunkami.

Co oznacza pojęcie sztela?

Słowo sztela pochodzi od niemieckiego słowa "die Stelle", oznaczającego stanowisko, posadę, pracę. Pośród rozmów opiekunek określa pracę w domu, w którym osoba pracująca przebywa przez większość czasu. Ogłoszenie dotyczące szteli powinno zawierać wszelkie szczegóły, jakie można zastać na miejscu. Praca w opiece związana jest z tym, że przebywa się z osobą starszą dużo czasu, dlatego ważne jest, aby współpraca i warunki, jakie zostaną zaoferowane pasowały obu stronom. Sztela staje się niemalże całym życiem i  drugim domem dla osoby pracującej. Praca jako opiekunka osób starszych jest wymagająca, ponieważ odbywa się z dala od własnego kraju, ale trafienie na odpowiednią sztelę rekompensuje wszystko, bo można wtedy poczuć się jak u siebie i mieć świadomość, że nasza praca jest czymś ważnym.

Czym jest dobra sztela?

Dobra sztela oznacza taką pracę, która zadowala obie ze stron. Warto poszukać atrakcyjnych ofert zatrudnienia, które spełnią nasze oczekiwania. Nie można być do końca pewnym, co zastaniemy na miejscu, ale to ryzyko, którego nie da się ominąć. Tak naprawdę wybór odpowiedniej dla nas szteli jest kwestią bardzo indywidualną. Aby określić dobrą sztelę brane są pod uwagę m.in. wynagrodzenie i legalność zatrudnienia, warunki mieszkaniowe, stan zdrowia podopiecznego, niekiedy wymagania językowe, opis podopiecznego oraz jego stopień niepełnosprawności.

Na co zwracać uwagę, aby znaleźć dobrą sztelę?

Znalezienie dobrej szteli jest bardzo ważne i będzie miało wpływ na nasze zadowolenie przez kolejnych kilka tygodni. Poniżej zostały przedstawione główne aspekty, jakie są brane pod uwagę przy określeniu atrakcyjności zlecenia:

Wynagrodzenie i legalność zatrudnienia

Nie każdej osobie zależy na najwyższych zarobkach. One często przekładają się na poziom trudności w opiece nad osobą starszą. Niektóre opiekunki cenią sobie pracę spokojniejszą i mniej wymagającą, tym samym zgadzając się na niższą stawkę. Wysokie zarobki potrafią być niezłą motywacją do wykonywania powierzonej pracy. Będzie ona tym samym bardziej satysfakcjonująca. Przed wyborem oferty warto upewnić się o walucie, w jakiej została określona stawka, o tym, czy to kwota na rękę oraz poznać informacje dotyczące terminu wypłaty. Może się zdarzyć, że nie jest to wynagrodzenie miesięczne, ale obejmuje cały kontrakt i jest wypłacane po jego zakończeniu. Niektóre firmy oferują dodatkowe premie oraz zwroty kosztów dojazdu. Ważna jest także legalność umowy, a także, czy z wynagrodzenia trzeba będzie jeszcze później samemu odprowadzić podatek. Najczęściej stosowane formy zatrudnienia to umowa zlecenie lub umowa kontraktowa, a także własna działalność. Pracodawcy często oferują pomoc przy rozliczaniu się oraz w ważnych formalnościach dotyczących przyjazdu. Biorąc pod uwagę tych kilka aspektów będziemy w stanie porównać oferty pod względem finansowym, a tym samym znaleźć najlepszą.

Stan zdrowia podopiecznego

Opis stanu zdrowia podopiecznego to bardzo ważna część ogłoszenia. Przecież od niej zależy w dużej mierze trudność obowiązków związanych z opieką nad osobą starszą. Stopień samodzielności oraz tego, jakiej opieki wymaga dana osoba są bardzo istotne. Należy także zwrócić uwagę na choroby, z jakimi osoba starsza się mierzy oraz jej aktualną kondycję fizyczną. Nie zawsze w ogłoszeniach pojawiają się zadania opiekuna, wtedy warto dopytać o szczegóły, dzięki którym decyzja będzie prostsza. Zdarza się, że potrzebna jest pomoc przy wstawaniu oraz siadaniu lub czynnościach fizjologicznych, a często istotny jest fakt, czy dana osoba ma objawy demencji starczej (możliwe kłopoty z pamięcią lub spowolnienie myślenia). Warto dowiedzieć się takich istotnych szczegółów, aby nie było rozczarowań na miejscu.

Warunki mieszkaniowe

Rodzaj zakwaterowania w nowym miejscu jest niezwykle istotny. Ważny jest swobodny dostęp do kuchni lub łazienki. Jednej osobie odpowiada skromne lokum, inna szuka szteli, gdzie zastanie przeróżne udogodnienia, typu dostęp do samochodu czy osobiste wejście do budynku. Do ustalenia jest także kwestia wyżywienia.

Decyzja dotycząca wyboru pracy musi być podjęta świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zdarza się, że także osoby starsze mają upodobania względem zatrudnianej opiekunki. Niektórzy mają hobby, które chcą rozwijać z jej pomocą albo wolą zatrudnić energiczne osoby. W znalezieniu dobrej szteli ważne są często wymagania językowe. Warto przed wyjazdem nauczyć się podstawowych, potrzebnych do opieki i w codziennych czynnościach zwrotów. Agencje pracy są bardzo pomocne przy znalezieniu ofert pracy jako opiekunka w Niemczech. Dzięki znalezieniu odpowiedniej firmy, masz pewność dotyczącą legalności zatrudnienia, terminowości wypłacanego wynagrodzenia, a także załatwione zostają za Ciebie kwestie formalne. Dobra sztela to także odpowiednie warunki pracy i bezpieczna posada, która daje opiekunce satysfakcję z wykonywanej pracy.