Polacy są narodem bardzo rodzinnym, święta traktują, jako okazję do spędzania większej ilości czasu z bliskimi. Praca za granicą w roli opiekunki niekiedy im to uniemożliwia. Zdarza się, że podopieczny nie ma bliskich, którzy mogliby zająć się nim w okresie świątecznym. Oznacza to konieczność pozostania w Niemczech. W tym czasie zwiększa się też ilość ogłoszeń, w których poszukuje się opiekunki do seniora na czas Świąt Bożego Narodzenia. Wynika to z powrotu stałego opiekuna do Polski na te kilka dni. Czy święta w Niemczech muszą koniecznie napajać opiekuna pesymizmem? A może jest to dobra okazja do poznania swojego podopiecznego od innej strony, a także przeżycia świąt w inny sposób niż w Polsce?

Opieka nie tylko w wybrane dni

Decydując się na pracę, jako opiekun osób starszych, trzeba mieć świadomość, że jest to praca przez cały tydzień, a niekiedy też przez całe dnie i noce. Wszystko zależy od tego, jaki jest stan zdrowia i sprawność podopiecznego. To nie praca biurowa, gdzie można wziąć prawie od ręki urlop na kilka dni. W tym przypadku jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka, a nie za powodzenie kolejnego projektu. Senior, którym się opiekujemy, traktuje nas jako jedyną osobę, która może mu pomóc, która go rozumie i wie, czego mu potrzeba. Tak naprawdę niekiedy bez opiekuna nie jest w stanie sobie poradzić z najprostszymi codziennymi czynnościami. Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia opiekunowie intensywniej zaczynają jednak myśleć o powrocie na ten czas do domu. Mają do tego pełne prawo, tym bardziej, że pracują codziennie i również należy im się odpoczynek, Boże Narodzenie jest do tego bardzo dobrą okazją. Nie można zatem wymagać od niego pozostania w domu podopiecznego. Jeżeli się na to zdecyduje, to musi to wynikać z jego niewymuszonej woli.

W takiej sytuacji najczęściej poszukuje się opiekuna na zastępstwo. To jedyny sposób na to, aby zapewnić seniorowi opiekę, jeżeli rodzina nie może się nim zająć przez kilka dni. Dla osób starszych każda zmiana jest dużym przeżyciem. Preferują stabilność, trudno jest im zaufać obcym ludziom, a do tych, z którymi spędzają dużo czasu, przyzwyczajają się. Zatem opieka innej osoby może być dla nich trudna. Warto przez wyjazdem do domu przeprowadzić z podopiecznym szczerą rozmowę. Musi on wiedzieć, że przez kilka dni Cię nie będzie, a opiekę nad nim przejmie inna osoba. Wytłumacz, dlaczego ten wyjazd na święta do domu jest dla Ciebie tak bardzo ważny. Większość osób starszych powinna wykazać się zrozumieniem, każdy z nich ma lub miał rodzinę, z którą również spędzał każde święta.

A jednak zostajesz…

Zdecydowałeś się jednak pozostać na święta w Niemczech lub po prostu podjąłeś decyzję, że wyjedziesz na ten czas do pracy na zastępstwo. Ma to swoje plusy i może być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Co kraj, to obyczaj. W Niemczech również obchodzi się Boże Narodzenie, jednak tradycje nieco różnią się od naszych. Może być to ciekawa lekcja i podróż po niemieckich tradycjach. Święta są też dobrym czasem, aby lepiej się poznać. Jak wiadomo, w tym okresie dzieją się rzeczy niezwykłe, skłócone ze sobą osoby się godzą, a wyrządzone krzywdy zostają wybaczone. Podobnie może być z Twoimi relacjami z podopiecznym. W święta będzie więcej okazji, aby ze sobą szczerze porozmawiać i jeszcze lepiej się poznać. Może wspólnie przygotujecie kolację wigilijną, łącząc tradycje i tworząc swoją własną? Nie spędzisz tych świąt z rodziną, ale możesz drugiej osobie sprawić ogromną radość. Nie wszyscy podopieczni, którymi opiekują się opiekunowie z Polski, mają swoje rodziny. Podobnie jednak jak każdy z nas, potrzebują ciepła i drugiej osoby, szczególnie w tak wyjątkowe dni. Twoja obecność może być dla podopiecznego najlepszym i najcenniejszym prezentem. To czas dobrych uczynków, czynienia dobra dla innych. Nie traktuj więc pracy w okresie świątecznym jako przykrego obowiązku, a spójrz na swoją sytuację z innej perspektywy.

Bożonarodzeniowe tradycje w Niemczech

Boże Narodzenie, podobnie jak w Polsce, poprzedza Adwent. W każdą niedzielę Adwentu zapala się jedną świecę, która znajduje się we wcześniej przygotowanym adwentowym wianku, w Polsce mamy kalendarze adwentowe. W domach pojawiają się też choinki, ale wcześniej niż u nas, ponieważ nawet na kilka tygodni przed Wigilią. W niemieckiej tradycji do wigilijnej kolacji zasiada się po przyjściu z kościoła, a więc kolejność jest nieco inna niż w Polsce. Tradycyjnymi bożonarodzeniowymi potrawami, których nie może zabraknąć na stole, są sałatka kartoflana, pieczona gęś i kiełbasa, kiszona kapusta i drożdżowa strucla. Nie są to dania postne, jak na wigilijnym stole w Polsce. Nie ma też tradycji dzielenia się opłatkiem i pozostawiania wolnego miejsca dla zabłąkanego gościa. W okresie przedświątecznym ulice dużych miast wypełniają kolorowe stragany z piernikami, grzanym winem, dekoracjami świątecznymi i pamiątkami. To jarmarki bożonarodzeniowe, które od pewnego czasu są też organizowane w dużych polskich miastach.

To od Ciebie zależy, czy najbliższe Święta Bożego Narodzenia spędzisz ze swoim podopiecznym czy ze swoją rodziną. To powinna być indywidualna, dokładnie przemyślana decyzja.