Wyjeżdżasz za granicę, chcąc podjąć pracę w opiece nad osobami starszymi. Masz do wyboru wyjazd na własną rękę, co związane jest z koniecznością samodzielnej organizacji wyjazdu i dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności oraz wyjazd przez agencję. Drugi wariant pod każdy względem jest bezpieczniejszy. Wynika to z warunków zatrudnienia (wyjazd na własną rękę to niekiedy praca na czarno), pomocy w organizacji wyjazdu, ale też z ubezpieczenia. Jeżeli nie przekonuje Cię stabilność zatrudnienia, zapewnienie transportu i noclegu, a także odprowadzanie składek społecznych, to może właśnie Twoje bezpieczeństwo wynikające z ubezpieczenia pozwoli Ci stwierdzić, że agencja to najlepsza opcja wyjazdu.

Podstawowe ubezpieczenie przed wyjazdem, czyli ubezpieczenie NNW

Większość o nim słyszała, ale nie każdy jest do końca świadomy, jak duże ma znaczenie i jaki jest jego zakres. Potrzebuje go każda osoba, planująca wyjazd za granicę, zarówno w celach zarobkowych jak tez rekreacyjnych. W pracy przyda Ci się szczególnie, zarówno, jeżeli pracujesz jako opiekun osób starszych sezonowo, jak też na stałe. NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Doskonale wiesz, że nie wszystko możemy przewidzieć i nie na wszystko mamy wpływ. Zdarza się, iż jesteśmy poszkodowanymi w wypadkach, którym nie mogliśmy zapobiec.

NNW jest tak naprawdę pakietem, w skład którego wchodzi kilka ubezpieczeń. Wszystkie są równie ważne, dlatego zostały połączone w jedno, aby móc zapewnić osobie wyjeżdżającej za granicę kompleksowe wsparcie. Zatem NNW obejmować może, m.in.: pomoc medyczną, opiekę i pobyt w szpitalu, rehabilitację, refundację leków, rekonwalescencję, pomoc finansową w przypadku niezdolności do pracy czasowej lub stałej, świadczenia z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku i wiele innych w zależności od pakietu. Co to oznacza dla Ciebie, opiekuna seniorów, który wyjeżdża do pracy do Niemiec? Przede wszystkim otrzymujesz darmową opiekę medyczną i leczenie w razie wypadku czy też choroby. W przeciwnym razie zmuszony byłbyś ponieść koszty z tym związane, które w Niemczech nie należą do najniższych. Nigdy nie zdarzyło Ci się być poszkodowanym w wypadku, rzadko też chorujesz. Tak było do tej pory, ale nie masz pewności, czy Twoja dobra passa będzie trwała wiecznie. Ubezpieczenie NNW to przede wszystkim bezpieczeństwo dla Ciebie, wewnętrzny spokój, że w razie konieczności możesz liczyć na pomoc.

Ubezpieczenie OC – wsparcie, kiedy to Ty spowodujesz wypadek

Pokrycie kosztów leczenia drugiej osoby czy też naprawy samochodu bądź zniszczenia innej rzeczy materialnej mogłoby przekroczyć Twoje możliwości finansowe. Analogicznym ubezpieczeniem do NNW, które jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, jest OC. Jest to dla Ciebie ochrona w sytuacji, kiedy to Ty będziesz sprawcą i tym samym będziesz zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. Mając ubezpieczenie OC, zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ten obowiązek, co pozwala Ci zaoszczędzić zarówno czasu, nerwów, jak też pieniędzy. Będąc za granicą i wykonując tam pracę w roli opiekuna osoby starszej, może dojść do różnych zdarzeń. Parkując przed blokiem zarysujesz samochód sąsiada swojego podopiecznego, podczas sprzątania w salonie stłuczesz zabytkową wazę, a jadąc na rowerze, potrącisz pieszego…to właśnie ubezpieczenie OC chroni Cię przed kosztami finansowymi, jakie są związane z tymi i innymi czynami.

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy do Niemiec – obowiązkowe?

Znając zakres ubezpieczenia, można stwierdzić, że nawet jeżeli jego zakup nie jest obowiązkiem, to warto się na nie zdecydować. Nie masz jednak takiego obowiązku, możesz jedynie wyposażyć się w tzw. kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy jest to równie dobra opcja, jak ubezpieczenie NNW? Niekoniecznie, ponieważ w rakach EKUZ otrzymujesz tylko podstawowy zakres usług, a więc pokrywa ona jedynie koszty podstawowych usług medycznych. W praktyce oznacza to takie samo traktowanie Ciebie, jak też lokalnego mieszkańca Niemiec. Jeżeli on płaci za konkretny zabieg, Ty również będziesz do tego zobowiązany. Nie będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe w przypadku złamanej ręki, bólu zęba, a nawet transportu karetką. Wciąż zastanawiasz się, czy ubezpieczenie NNW jest konieczne?

Ale nie musisz się o ubezpieczenie martwić!

Wyjazd za granicę za pośrednictwem agencji to gwarancja ubezpieczenia NNW już w pakiecie. Otrzymujesz je wraz z transportem w miejsce swojej pracy oraz zakwaterowaniem. Formalności z tym związane dopełniane są przez agencję, zatem nie musisz porównywać ofert ubezpieczycieli, a także zastanawiać się, co właściwie przyda Ci się w największym stopniu. Ubezpieczenie od agencji jest wybrane na podstawie specyfiki zawodu opiekuna seniorów. Możesz być pewien, że w razie wypadku czy choroby otrzymasz darmową pomoc medyczną.

Życzymy Ci jednak, aby ubezpieczenie w trakcie pobytu w pracy w Niemczech nigdy Ci się nie przydało. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Skutki niewłaściwych decyzji mogą być nie tylko niekorzystne dla Twojego zdrowia, ale przede wszystkim portfela.