Wspaniałe jarmarki bożonarodzeniowe, grzane wino oraz pieczone kiełbaski w roli dań wigilijnych, i, oczywiście, choinka - Boże Narodzenie w Niemczech ma dużo elementów wspólnych ze zwyczajami polskimi, jednak niektóre tradycje mogą wydawać się nam egzotyczne. Dodatkowo, podobnie jak w Polsce, mogą być one różne w poszczególnych regionach kraju. Dowiedz się, jak w Niemczech obchodzone są święta, i poznaj najpopularniejsze świąteczne tradycje.

Adwent (Advent)

Charakterystyczne dla Niemiec jest przykładanie dużej wagi do okresu adwentu - znacznie większe, niż w Polsce, która nie ma rozpowszechnionych obyczajów związanych z tym czasem. Świąteczne produkty w sklepach są już dostępne pod koniec października. Z kolei w pierwszym tygodniu adwentu niemieckie domy rozbłyskują lampkami oraz są ozdabiane tradycyjnymi wieńcami, w które wplecione są świece. Podobnie jak w Polsce, dzieciom wręcza się tradycyjne kalendarze adwentowe; najpopularniejsze są te, w których można znaleźć czekoladki, jednak w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują te dla dorosłych, z innymi produktami, np. herbatą lub kawą, a w wersji luksusowej - perfumami.

Jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmärkte)

To chyba najbardziej charakterystyczny element okresu świątecznego w Niemczech, cieszący się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców kraju, jak i turystów, ściągających na jarmarki z całego świata. W całych Niemczech odbywa się łącznie około 150 jarmarków, organizowanych właściwie w każdym większym miescie. Rozpoczynają się zazwyczaj w pierwszych dniach adwentu i kończą tuż przed lub tuż po świętach. Na jarmarkach można spróbować tradycyjnych, świątecznych dań i napojów, takich jak Glühwein - grzane wino z przyprawami korzennymi i cytrusami, jak również kupić świąteczne ozdoby i upominki. Weihnachtsmärkte to nieodłączny, magiczny element niemieckich świąt. Na szczególną uwagę zasługują: - Jarmark Struclowy w Dreźnie, - Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium, - Jarmark Skrzatów w Kolonii, - Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze.

Wigilia (Heiligabend)

Wigilia, po niemiecku nazywana Heiligabend, czyli dosłownie "Święty wieczór", obchodzona jest raczej skromnie. W odróżnieniu od świąt w Polsce, głównym akcentem jest obiad spożywany 25 grudnia. Na niemieckim stole wigilijnym znajduje się dziewięć dań, obejmujących specjały na bazie kiszonej kapusty, sałatkę ziemniaczaną, czy pieczone kiełbaski. Wśród deserów największą popularnością cieszy się Weihnachtsstollen, czyli bakaliowa strucla z ciasta drożdżowego oraz die Plätzchen  - imbirowe ciasteczka dostępne w zasadzie jedynie w tym okresie.Zwyczaje znane nam z Polski, których w Niemczech się nie praktykuje, to wigilijny post, łamanie się opłatkiem oraz zostawianie dodatkowego miejsca przy stole. Pod obrusem nie znajdziemy także sianka, za to pod talerzami znajdują się monety - podobnie jak wiele innych bożonarodzeniowych zwyczajów, mają one zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku. Z kolei prezenty nie czekają na obdarowanych pod choinką, tylko stawiane są na stole.W Niemczech nie ma także pasterki - stosowne nabożeństwo odbywa się po południu.

Boże Narodzenie (Weihnachten)

To dzień, w którym świętowanie przybiera najbardziej wystawną formę, z punktem kulminacyjnym w postaci świątecznego obiadu. Najbardziej kojarzonym z nim daniem jest tradycyjna pieczona gęś faszerowana jabłkami lub kasztanami, serwowana z sosem oraz ziemniakami. Popularne są także dania na bazie kapusty, zarówno kiszonej, jak i świeżej, pieczone kiełbasy oraz dziczyzna. Wybitnie świątecznymi słodyczami, słynnymi na całym świecie, są także niemieckie pierniki, zwane Lebkuchen lub Pfefferkuchen. Mają charakterystyczny smak, który zawdzięczają dodatkowi miodu oraz świątecznemu zestawowi przypraw: cynamonowi, imbirowi, kardamonowi, anyżowi i goździkom. Jedzone są wyłącznie w okresie Bożego Narodzenia.

Kto w Niemczech przynosi prezenty?

Prezenty - dla wielu osób, zwłaszcza dzieci, jest to wyjątkowo istotny aspekt świąt. Jednak kto je przynosi? Podobnie jak w Polsce, gdzie spotykamy się z Mikołajem, Gwiazdorem, Aniołkiem lub Dzieciątkiem, zależy to od regionu. Zasadniczo można jednak przyjąć, że do niemieckich dzieci Święty Mikołaj przychodzi dwa razy, przede wszystkim 6 grudnia - wtedy jest najbardziej kojarzony ze swoim pierwowzorem, biskupem (heilige Nikolaus). W Wigilię sprawa może wyglądać nieco inaczej. Mogą się bowiem pojawić:Weihnachtsmann - czyli Świąteczny Gość, znany w środkowych oraz wschodnich Niemczech. Kojarzony jest zazwyczaj z współczesnym wizerunkiem Świętego Mikołaja - długą, siwą brodą i czerwonym płaszczem. Christking - tj. Dzieciątko Jezus. Przychodzi w południowej i zachodniej części kraju. Polakom dość łatwo przychodzi odnalezienie się wśród niemieckich zwyczajów świątecznych - wiele jest bardzo podobnych, lub wręcz przywędrowało do nas od naszych zachodnich sąsiadów (jak wieńce i kalendarze adwentowe czy jarmarki). Jednak najbardziej rozpowszechnionymi elementami tradycyjnych, niemieckich obchodów Świąt jest choinka oraz kolęda "Cicha Noc". Napisana w Austrii w 1818 roku, polski tekst posiada od 1830, a obecnie jest kojarzona z Bożym Narodzeniem przez użytkowników aż trzystu języków na całym świecie.