Opieka nad osobami starszymi to prawdziwe wyzwanie. Skupia się nie tylko na pomocy osobie starszej przy codziennych obowiązkach, ale nierzadko także z pielęgnacją osoby starszej. Osoby zajmujące się pracą tego typu bardzo często skarżą się na problemy związane z podnoszeniem zwłaszcza osób starszych z otyłością. To zadanie, które wymaga ogromnej siły oraz wiedzy na temat tego, jak robić to poprawnie. W jaki sposób podnosić seniora?

Kiedy senior szczególnie potrzebuje pomocy podczas wstawania?

Mobilność seniora zależy nie tylko od jego zdrowia, ale także wagi i ogólnej kondycji. W wieku podeszłym nierzadko spotkać można się ze zjawiskiem niepełnosprawności wśród osób starszych, co z kolei wiążę się z potrzebą transportu osoby starszej. W jakich sytuacjach szczególnie podnoszenie seniora jest często notowane? Najczęściej w przypadku demencji starszej oraz chorób układu ruchu. Ponadto starszy potrzebuje pomocy podczas wstania i poruszania się, kiedy zmaga się z otyłością. Lekarze i rehabilitanci zgodnie twierdzą, iż proces podnoszenia osoby starszej wymaga nie tylko siły, ale także umiejętności, gdyż każdy nieprzemyślany ruch może wiązać się z ryzykiem powstania kontuzji oraz ostatecznego pogorszenia się stanu zdrowia.

Podnoszenie seniora- W jaki sposób zrobić to bezpiecznie i poprawnie?

Krok 1

Na początku konieczne jest ściągniecie wszelkich elementów garderoby, takich jak biżuterię i zegarek, który mogłyby poranić skórę osoby starszej w trakcie podnoszenia. Przed podniesieniem seniora należy także upewnić się, iż mamy na stopach obuwie z podeszwą antypoślizgową. Niestety podnoszenie ciężkiej osoby mogłoby zaburzyć równowagę, co z kolei mogłoby wiązać się z ryzykiem upadku oraz poważnymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu.

Krok 2

Bardzo ważnym krokiem jest także technika transferu osoby starszej. Pamiętaj, że należy w tym przypadku o poprawnej ergonomii ruchu. Chwyt powinien być przede wszystkim bezpieczny dla naszego kręgosłupa. Opiekun w tym momencie musi zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i o bezpieczeństwo seniora. W tym momencie ważne jest kierowanie się ważnymi kwestiami, takimi jak optymalne ugięcie kolan, kucnięcie, a nie pochylanie ciała oraz właściwy chwyt, który będzie bezpieczny dla naszego kręgosłupa. Nie powinniśmy nigdy podnosić osoby starszej na prostych nogach oraz kręgosłupem przypominającym łuk kociego grzbietu. Przed podniesieniem należy zlokalizować się jak najbliżej seniora, a jego ciężar rozmieścić na obie połowy ciała. Warto pamiętać o napiętych mięśniach brzucha, prostych plecach oraz nieco rozchylonych i ugiętych kolanach. W trakcie podnoszenia osoba starsza nie powinna trzymać nas za szyję, gdyż może to zwiększyć ryzyko urazów górnej części kręgosłupa w przypadku osoby opiekującej się seniorem.

Najważniejsze zasady dotyczące podnoszenia seniora

W trakcie opieki nad seniorem warto kierować się kilkoma ważnymi aspektami, dzięki którym pokonanie tych trudności stanie się szybsze. Warto zaznaczyć także że odpowiednia technika może uchronić nas przed ryzykiem kontuzji oraz późniejszych wad powstałych na skutek dźwigania zbyt dużego ciężaru w nieodpowiedni sposób. Oto najważniejsze zasady, którymi warto się kierować:

  • Należy unikać pozycji związanych z podnoszeniem osoby starszej, w której senior przytrzymuje się za szyję,
  • Należy równomiernie obciążać swój kręgosłup (rozstawić stopy, aby ciężar rozmieścił się równomiernie),
  • Nie należy dźwigać osoby starszej w momencie, kiedy nasz kręgosłup jest pochylony do boku,
  • Nie należy podnosić osoby starszej ja prostych nogach i nieugiętych kolanach. W trakcie podnoszenia używać należy mięśni nóg i napiąć mięśnie brzucha,
  • Ważna jest minimalizacja odległości pomiędzy seniorem a opiekunem (odległość powinna być niewielka),
  • Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ani szarpnięć,
  • Nie można stać zbyt długo w pozycji stojącej.

Podnoszenie seniora a przydatny sprzęt

Nie każde podnoszenie seniora wiążę się z koniecznością użycia mięśni opiekuna. W wielu codziennych aktywnościach, takich jak mycie mogą pomóc nam przydatne sprzęty, które wykonają pracę. Wliczyć można tuta zarówno specjalistyczne urządzenia jak podciągniki, przenośniki, czy balkoniki, ale także pasy i prześcieradło wykonane jako pas do transferu ręcznego. Warto przed podjęciem pracy poinformować osobę starszą o konieczności wyposażenia mieszkania lub domu w sprzęty, które ułatwią pracę. W drzwiach mogą zostać zainstalowane uchwyty i poręcze, natomiast w łazience powierzchnie antypoślizgowe. Wannę w tym przypadku należy zastąpić prysznicem. Chociaż początki bywają trudne, wraz z biegiem czasu stanie się to rutyną.

Pomoc w podnoszeniu osoby starszej

Dla opiekunek opieka nad osobą starszą, a zwłaszcza mężczyzny bywa bardzo trudnym wyzwaniem. Ze względu na fakt, iż seniorzy bardzo często mają nadwagę, podnoszenie wydaje się szczególnym wyzwaniem. Bez zastosowania niezbędnych pomocy i podnośników praca może okazać się zbyt trudna, dlatego w przypadku braku wyposażenia mieszkania w niezbędny sprzęt warto zastanowić się, czy na pewno warto podejmować tę pracę ze względu na ryzyko utraty własnego zdrowia.