Decydując się na podjęcie pracy jako opiekun osoby starszej w Niemczech, musisz liczyć się z faktem, że jest to niezwykle wymagająca praca. Osoby zatrudnione na danym stanowisku powinny być bardzo cierpliwe, dobrze zorganizowane, a także wykazywać się empatią – to jednak nie wszystko. Praca opiekuna osoby starszej to szereg obowiązków w zakresie nie tylko umiejętności i kwalifikacji osoby podejmującej zatrudnienie, lecz także wybrania odpowiedniego zatrudnienia zapewniającego legalną i bezpieczną pracę.

Czy będziesz dobrym opiekunem?

Odpowiedź na zadane pytanie nie jest wcale taka łatwa. O ile w Polsce od opiekuna osoby starszej często nie wymaga się specjalistycznego wykształcenia, o tyle osoby zatrudniane w Niemczech muszą spełniać określone wymagania oraz posiadać konkretne cechy. Osoba, która ich nie posiada, nie może podjąć pracy w charakterze opiekuna. I niestety, nie wystarczają same chęci. Opieka nad osobami starszymi to praca niezwykle wymagająca – przede wszystkim ogromnej cierpliwości i empatii. Nawyki wielu osób chorych są trudne do zrozumienia. Tylko będąc cierpliwym i empatycznym, będziemy mogli wykonywać swoją pracę z pełnym zaangażowaniem, zapewniając tym samym swojemu podopiecznemu komfortowe, bezpieczne warunki życia. Opiekunowie osób starszych muszą być osobami rzetelnymi, szczerymi i przede wszystkim dobrze zorganizowanymi. Zaplanowanie dnia osobie starszej nie jest łatwe. Do pracy w tym zawodzie powinny się zgłaszać osoby otwarte, które nie posiadają problemów w nawiązywaniu kontaktu z podopiecznymi. Jeśli posiadasz wszystkie wspomniane cechy, można przypuszczać, że będziesz dobrym opiekunem i możesz podjąć pracę w zawodzie. Jeżeli jednak masz pewne obawy przed zdecydowaniem się na wyjazd za granicę, możesz spróbować swoich sił jako opiekun w ramach wolontariatu w kraju. Wiele instytucji poszukuje osób do pomocy w opiece nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Podczas wolontariatu będziesz mógł sprawdzić swoje siły, poznasz specyfikę pracy, ale też dowiesz się, czy taka praca Ci odpowiada i będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Pamiętaj, że Twój brak zadowolenia oraz frustracja będą się przekładać na atmosferę w pracy i samopoczucie Twojego podopiecznego.

Którą ofertę wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele ofert pracy dla opiekunów osób starszych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wybór odpowiedniej jest niezwykle trudny – oferty kuszą warunkami zatrudnienia, jak również benefitami. Wybierając konkretną ofertę, warto kierować się jednak swoimi predyspozycjami i umiejętnościami, gdyż to od nich zależy, czy będą Państwo wykonywać pracę na odpowiednim poziomie, z pełną starannością. Przed wybraniem odpowiedniej oferty warto więc wziąć pod uwagę oczekiwania nie tylko względem zakwaterowania czy zarobków, lecz także samej pracy – być może niektórych czynności nie będziesz chciał wykonywać, a część z nich musi się znaleźć w zakresie Twoich obowiązków, gdyż tylko wtedy będziesz usatysfakcjonowany.

Szukać pracy samemu, czy z pomocą profesjonalistów?

Poszukując pracy jako opiekun osoby starszej, zapewne często znajdujesz zarówno indywidualne oferty pracy, jak i te oferowane przez specjalistyczne agencje zatrudnienia, takie jak nasza. Oba rozwiązania mogą okazać się dobre, jednak samodzielne szukanie zatrudnienia może mieć wiele minusów. Korzystając z pomocy profesjonalnej agencji zatrudnienia, zyskujesz gwarancję bezpiecznej pracy oraz warunków zatrudnienia zgodnych z podpisaną umową. Ponadto agencja pracy stara się w jak największym stopniu dopasować ofertę do kwalifikacji, umiejętności i oczekiwań pracownika. Wiele osób decydujących się na samodzielne poszukiwanie pracy trafia na oferty pracy nielegalnej, która jest niezwykle ryzykowna. Taka forma zatrudnienia może wiązać się nie tylko z ryzykiem nieotrzymania wynagrodzenia, lecz także z brakiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. W przypadku uszczerbku na zdrowiu pracownik musi samodzielnie ponieść koszty leczenia. Dodatkowo, lata takiej pracy nie wliczają się do emerytury.

Rozpocznij współpracę z agencją

Zachęcamy do podjęcia współpracy z agencją zatrudnienia opiekunów osoby starszej w Niemczech. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz wspomnianą pewność legalnej pracy za granicą. Nie musisz się obawiać nieterminowej wypłaty wynagrodzenia czy problemów z opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Poza tym, już 5-letnia praca na terenie Niemiec umożliwia ubieganie się o niemiecką emeryturę. W przypadku śmierci osoby, którą się opiekujesz, zapewnimy Ci pracę w innym miejscu. Dodatkowo możesz liczyć na pełne wsparcie koordynatora na miejscu pracy, który pomoże Ci rozwiązać wszelkie problemy. Z naszą pomocą zdobędziesz nie tylko odpowiednie umiejętności oraz wiedzę, lecz także doświadczenie, które przygotuje Cię do tej wymagającej pracy, jaką chcesz podjąć.