Stopy człowieka są narażone na ogromne obciążenia. Niektórzy nazywają je „drugim sercem”, ponieważ ich niesprawność całkowicie zmienia nasze życie. Mamy problem z podstawową czynnością, jaką jest poruszanie się. Stopy seniorów są już więc bardzo zmęczone. Niewielu z nich przywiązywało jednak wagę do ich pielęgnacji, co mogło spowodować związane z nimi zaburzenia zdrowotne. One z kolei są przyczyną innych dysfunkcji, np. zaburzeń wzroku, bólu głowy czy problemów z kręgosłupem.

Ze względu na ograniczoną elastyczność ciała i osłabione mięśnie osoby starsze bardzo często nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy. W takich sytuacjach potrzebują pomocy, pomimo że nie zawsze są tego świadome. Sprawdź, w jakim stanie są stopy Twojego podopiecznego. Zaproponuj mu pomoc w ich codziennej pielęgnacji. Jeżeli coś Cię niepokoi w ich wyglądzie, skontaktuj się z podologiem, który spojrzy na nie fachowym okiem. Może się okazać, że konieczne będzie leczenie specjalistycznymi środkami.

Czym wyróżnia się stopa osoby starszej?

Należy sobie uświadomić, że wraz z wiekiem zmienia się skóra nie tylko twarzy, lecz także całego ciała. Dotyczy to więc również stóp. Zaniedbanie ich potęguje problem. Konsekwencje są podobne jak przy nieprawidłowej pielęgnacji twarzy, która prowadzi do wcześniejszego pojawienia się zmarszczek oraz utraty elastyczności skóry. Jeżeli natomiast chodzi o stopy, to u osób starszych skóra nie produkuje ochronnej warstwy tłuszczowej, przez co staje się delikatniejsza i bardziej narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Na stopach częściej pojawiają się otarcia, z kolei skóra ulega uszkodzeniu. Najczęściej występujące problemy to jednak suchość stóp oraz zrogowacenia na piętach. Przy szczególnie zaawansowanym stadium dolegliwości powstają bolesne pęknięcia, a także pojawia się krwawienie. U osób starszych częściej pojawiają się odciski, nawet jeżeli chodzą one w płaskich, wydawałoby się dobrze dopasowanych butach. Wynika to z deformacji stopy, która następuje wraz z wiekiem.

Twojej uwadze nie powinien umknąć również stan paznokci. One także zmieniają się wraz z upływającym czasem, stają grubsze, nabierają innego kształtu i odmiennej barwy. Ich wzrost zostaje spowolniony w następstwie zaburzeń krążenia. Paznokcie mogą zacząć rosnąć w inną stronę, co nierzadko skutkuje bólem podczas chodzenia. Być może dlatego Twój podopieczny okazuje niechęć do częstych wyjść na świeże powietrze.

Najczęstsze problemy

Dolegliwości związane ze stopami w znacznym stopniu dotyczą osób starszych chorych na cukrzycę. Mówimy wtedy o tzw. stopie cukrzycowej. Samodzielna pielęgnacja stóp może być jednak trudna, dlatego warto umówić się na wizytę u podologa. Osoby z zaburzeniami krążenia nierzadko zmagają się z przerośniętymi paznokciami, a także ich łamliwością. Bez odpowiedniej pielęgnacji może dojść do bolesnego wrastania. Na skutek naturalnego procesu starzenia skóra na stopach seniora staje się sucha i szorstka. Otarcia oraz uszkodzenia naskórka są bardzo bolesne, a nawet mogą uniemożliwić chodzenie.

Dużo dobrego dla stóp Twojego podopiecznego

Wiedząc, co jest źródłem problemu oraz czym może skutkować brak pielęgnacji stóp, będzie Ci łatwiej właściwie o nie zadbać. Twój senior przede wszystkim powinien chodzić w wygodnym, dobrze dopasowanym obuwiu. Wraz z wiekiem mięśnie i nerwy stają się słabsze, zatem może dojść do ograniczenia lub całkowitego zaniku czucia. Noszenie odpowiedniego obuwia ogranicza ryzyko wystąpienia zranień skóry czy otarć. But nie może obcierać pięty, ponieważ w ten sposób powstają bolesne pęcherze. Osoby starsze nie powinny również nosić butów za ciasnych oraz za dużych, natomiast dla kobiet będzie lepiej, jeżeli zrezygnują z obcasów. Nie najlepiej sprawdza się zbyt sztywna podeszwa i za luźna pięta. Buty muszą bowiem zapewniać stabilność ograniczającą ryzyko upadku.

Jeżeli u Twojego seniora pojawia się problem wrastających paznokci, powinieneś je prawidłowo skracać. Używaj do tego pilniczka, zrezygnuj z nożyczek i obcinaczek. Za krótkie paznokcie narażają tkankę opuszka na uszkodzenie, z kolei za długie mogą się „wkręcać”.

Skóra stóp potrzebuje też nawilżenia oraz ochrony. Bardzo dobrze przy pielęgnacji suchej skóry sprawdzają się kremy z mocznikiem – im większa jego zawartość, tym skuteczniejsze działanie. Pamiętaj jednak, żeby nie nakładać go na okolice między palcami. Pilnuj także, aby Twój podopieczny codziennie mył stopy i zawsze dobrze osuszał. Zimą nie powinno się ich przegrzewać. Aby pobudzić krążenie, senior podczas siedzenia powinien mieć stopy oparte o krzesło lub podnóżek. Przyda się też regularny masaż stóp.

Czy wiesz, w jakim stanie są stopy Twojego podopiecznego? Czy regularnie przyglądasz się ich skórze? Czy pamiętasz o pielęgnacji? Dla niego mogą być źródłem bardzo nieprzyjemnego uczucia, do którego niekoniecznie Ci się przyznaje.