Wakacje to czas, kiedy duża część osób decyduje się na podjęcie pracy dorywczej, która niejednokrotnie zamienia się w pracę stałą. Popularnym zawodem jest praca opiekunki osób starszych w Niemczech, na podjęcie której decyduje się coraz szersze grono Polek. Pamiętajmy jednak, by poszukując pracy w tej branży, zwłaszcza poza granicami kraju, zwracać uwagę nie tylko na korzystne warunki zatrudnienia, lecz także swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczna praca za granicą – jak ją znaleźć?

Poniższe porady z pewnością przydadzą się tym, którzy po raz pierwszy decydują się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej za granicą. Powinny z nich również skorzystać osoby po raz kolejny podejmujące zatrudnienie poza granicami kraju, by mogły dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy.

Najlepszym sposobem na znalezienie bezpiecznego zatrudnienia za granicą jest skorzystanie z pomocy sprawdzonej firmy pełniącej funkcję agencji pracy. Tylko wtedy zyskasz gwarancję bezpiecznej i spokojnej pracy. Na rynku działają agencje pracy specjalizujące się w danych dziedzinach – chętnie pomożemy znaleźć zatrudnienie w zawodzie opiekunki osoby starszej odpowiadające Państwa kwalifikacjom oraz wymaganiom. Jak wybrać agencję, z pomocą której wyjedziesz za granicę?

Sprawdź firmę w sieci

Wybierając agencję pomagającą znaleźć zatrudnienie opiekunom osoby starszej, powinieneś sprawdzić, czy jest ona legalna, udostępnia wszelkie informacje na temat swojej działalności, ale też posiada pozytywne opinie wśród zatrudnianych przez nią opiekunów. Z całą pewnością wątpliwości powinny wzbudzać sytuacje, takie jak:

  • brak dokładnego adresu siedziby agencji,
  • udostępniony jedynie numer telefonu kontaktowego,
  • brak danych firmy w rejestrze KRAZ,
  • brak strony internetowej agencji,
  • brak informacji na temat agencji w internecie,
  • pobieranie opłat za pomoc w znalezieniu pracy poza granicą kraju,
  • możliwość podpisania umowy dopiero po przyjeździe na miejsce wykonywania pracy za granicą,
  • zbyt atrakcyjne, podejrzane wynagrodzenie, warunki zatrudnienia czy zakwaterowania,
  • niewymaganie bądź niesprawdzenie kwalifikacji pracownika, niezbędnych do wykonywania pracy.

Pamiętaj, że agencje zapewniające swoim pracownikom bezpieczne i legalne zatrudnienie w Niemczech, dbają o załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem i organizacją zakwaterowania, a także terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz odprowadzanie świadczeń w postaci ubezpieczeń społecznych i składek emerytalnych. Dodatkowo, profesjonalne agencje zatrudnienia zapewniają pełne wsparcie koordynatorów na miejscu pracy, którzy pomagają rozwiązać wszelkie problemy.

Nie wybieraj pracy „na czarno”

Wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy jako opiekun osoby starszej do Niemiec, na własną rękę. Najczęściej taki wyjazd wiąże się z podjęciem pracy „na czarno”. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą ponieść w momencie, gdy odpowiednie urzędy się o tym dowiedzą. Najczęściej kończy się na nałożeniu wysokiej grzywny, ale może też skutkować deportacją. Pamiętajmy również, że osoby zatrudnione „na czarno”, niemające odprowadzanych składek, muszą liczyć się z koniecznością poniesienia ogromnych kosztów leczenia w przypadku choroby bądź innego nieszczęśliwego wypadku powodującego uszczerbek na zdrowiu. Nieodprowadzanie składek na ubezpieczenia oznacza również brak składek emerytalnych, co powoduje, że lata pracy „na czarno” nie wliczają się do emerytury. Zaznaczamy też, że niepodpisanie umowy z pracodawcą może wiązać się z realnym zagrożeniem nieotrzymania wynagrodzenia w terminie, a w skrajnych sytuacjach osoba zatrudniona może paść ofiarą oszustów.

Praca „na czarno” to realne zagrożenie

Oferty pracy ze zbyt wysokim wynagrodzeniem i podejrzanie atrakcyjnymi warunkami pracy, w których dodatkowo nie uwzględniono szczególnych wymagań, istnieje możliwość podjęcia pracy od zaraz czy brakuje danych kontaktowych, to oferta, która może zostać uznana za niezwykle podejrzaną. W sieci można znaleźć wiele nielegalnych werbowników, oszustów i handlarzy ludzi, na których powinniśmy szczególnie uważać. Szacuje się, że co roku około 15-20 tysięcy Polaków pada ofiarą handlu ludźmi.

Postaw na legalne zatrudnienie

Planując podjęcie pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej, zadbaj w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji zatrudnienia, która pomoże Państwu zorganizować bezpieczny wyjazd, zapewni terminowe odprowadzanie składek na ubezpieczenie oraz terminowo wypłaci należne wynagrodzenie. Nasza agencja oferuje szeroki wybór ofert pracy, legalnych i bezpiecznych, na terenie Niemiec. Dbając o naszych pracowników, robimy wszystko, co w naszej mocy, by przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnieniu poprzez oferowanie korzystnych warunków współpracy. Decydując się na współpracę z naszą agencją, możesz zyskać niemiecką emeryturę już po 5 latach pracy.

Zanim zdecydujesz się na nielegalne zatrudnienie, przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze.