Każdy lubi od czasu do czasu osłodzić sobie życie kawałkiem czekolady, ulubionym ciastem z jabłkami czy kilkoma ciasteczkami z marmoladą. Cukier to energia, jednak nie każdy jest dobry i w równym stopniu wpływa na nasz organizm. Węglowodany znajdziemy w różnych produktach, lepszych i tych, których powinno się unikać bądź spożywać ich mniej. Pamiętaj o tym, planując dietę dla swojego podopiecznego.

Energia dla seniora

Nie można całkowicie wyeliminować cukrów z jego diety, potrzebuje ich, aby prawidłowo funkcjonować. Węglowodany to paliwo, które napędza nasz organizm do działania. Możemy je jednak podzielić na te dobre – złożone i złe – proste.

Cukry proste są obecne z białej mące i pieczywie, białych makaronach i ryżu. Nie brakuje ich też w słodyczach, słodkich napojach, miodzie, ketchupie i musztardzie, a także w gotowych daniach i przetworzonych mocno produktach. A złożone cukry? Ich źródłem są przede wszystkim pełnoziarniste produkty – mąki, pieczywo i makarony. Dostarczamy je organizmowi, spożywając również suszone i świeże owoce, otręby, orzechy i kasze, głównie gryczaną, jęczmienną oraz jaglaną.

Cukry proste powodują, że stężenie cukru we krwi wzrasta gwałtownie i bardzo szybko spada. Złożone są wchłanianie powoli i tym samym unikamy nagłych skoków cukru, a także czujemy się syci na dłużej. Dieta seniorów powinna być bogata przede wszystkim, najlepiej tylko, w cukry złożone, czego głównym powodem jest obniżona tolerancja na laktozę.

Koniec ze słodkościami?

Czy to oznacza, że z szafek w kuchni Twojego podopiecznego powinny zniknąć wszystkie słodycze i biały cukier? Najlepiej, jeżeli przekonasz go, że nie jest to dobre dla jego zdrowia. Herbata lepiej smakuje i jest zdrowsza z miodem, pomimo że to również źródło cukrów prostych, to ma w sobie mnóstwo witamin i składników odżywczych. Przyrządzaj dania, które bazują na produktach pełnoziarnistych. Na śniadanie może być to owsianka lub jogurt z otrębami i świeżymi owocami, a także ciemne pieczywo z chudą wędliną i warzywami. Na obiad do mięsa i ryby podawaj ciemny ryż i kasze, a jako przekąskę suszone owoce i orzechy.

Nie zastępuj białego cukru sztucznymi słodzikami, ponieważ zawierają w sobie mnóstwo chemicznych składników. Postaw na naturalność. A kiedy nadejdzie Was ochota na domowe ciasto, wspólnie przygotujcie np. szarlotkę, wykorzystując do niej mąkę owsianą lub pełnoziarnistą, dosładzając miodem wielokwiatowym.