Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech jest niezwykle popularna z uwagi na atrakcyjne zarobki, ale też możliwość poznania innej kultury i kontakt z miłymi rodzinami. Pamiętajmy jednak, że atrakcyjne wynagrodzenie wynika głównie z wielu obowiązków, jakie spoczywają na opiekunce. Nie każdy jest w stanie je wykonać – część z nich być może będzie ponad Twoje kwalifikacje i umiejętności. Praca opiekunki osoby starszej to praca dla osób z odpowiednimi cechami charakteru, takimi jak empatia, troska, ciepło i zrozumienie, gdyż muszą takiej osobie towarzyszyć na każdym kroku. Z czym powinniśmy się liczyć, decydując na pracę za granicą?

Jak wygląda rynek pracy?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert pracy w różnych zakątkach Niemiec, ale też innych krajach. Można znaleźć zatrudnienie na własną rękę bądź z pomocą profesjonalnej agencji pracy. Wszystko za sprawą stale rosnącego zapotrzebowania na opiekunki osób starszych. Największe zainteresowanie pracą jest w Niemczech, gdyż niemieckie społeczeństwo niezwykle szybko się starzeje, a dodatkowo wydłuża się długość życia obywateli. Wiele niemieckich rodzin decyduje się na zatrudnienie opiekunki dla swoich bliskich, ponieważ jest to sposób, by spędzali oni czas we własnym domu. Takie rozwiązanie eliminuje również powszechny problem stresu związany ze zmianą otoczenia czy samotnością. Nie każda osoba starsza chce bądź potrafi bez problemu nawiązywać nowe znajomości. Zatrudnienie opiekunki to również szansa dla bliskich osoby chorej na prowadzenie aktywnego zawodowo życia, a także życia rodzinnego. Przeszkolona i wykwalifikowana opiekunka sprawia, iż zyskują pewność, że pozostawiają najbliższych pod dobrą opieką.

Dlaczego warto zdecydować się na pracę w tym zawodzie?

Opiekunki osób starszych często docenia ten zawód z uwagi na atrakcyjne wynagrodzenie – często jest ono kilka razy wyższe niż w Polsce. Oczywiście poziom zarobków jest uzależniony od wielu czynników, m.in. znajomości języka niemieckiego, posiadanych umiejętności, kwalifikacji czy doświadczenia. Wielu opiekunów osób starszych zaznacza, że poza podstawowym wynagrodzeniem mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenia w okresach świątecznych.

Jeśli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu pracy jako opiekunka osoby starszej, pamiętaj, by decydować się na pracę legalną, a nie tzw. pracę na czarno. Legalna praca gwarantuje uzyskanie należnego wynagrodzenia, jak również odpowiednie ubezpieczenia i opłacanie składek ZUS, które mają ogromne znaczenie w przypadku późniejszego ubiegania się o świadczenie emerytalne. Chcąc zyskać pewność, że oferta, na którą się zdecydowaliście zapewnia możliwość pracy legalnej, sprawdźcie w urzędzie, czy odprowadzane są składki bądź poproście o potwierdzenie zgłoszenia powyższego faktu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji zatrudnienia, która zajmie się wszelkimi formalnościami, przygotowaniem dokumentów, organizacją dojazdu oraz zakwaterowaniem.

Jakie obowiązki będą na Tobie spoczywać?

Decydując się na pracę z osobami starszymi, należy się liczyć z koniecznością wykonywania szeregu obowiązków, takich jak:

  • szczegółowe zaplanowanie każdego dnia, tj. ustalenie harmonogramu poszczególnych czynności, zarówno pielęgnacyjnych, jak i relaksacyjnych. Część czynności podopieczny może wykonywać sam, a przy niektórych będzie wymagać pomocy opiekuna,
  • pilnowanie przyjmowania właściwych leków o odpowiedniej porze,
  • wsparcie podczas wykonywania codziennych czynności oraz zachęcanie do aktywności fizycznej, o ile stan podopiecznego na to pozwala,
  • dbanie o sprawność umysłową seniora poprzez prowadzenie rozmów czy zachęcanie do udziału w grach planszowych.

Wspomniane obowiązki to tylko część zadań koniecznych do wykonania – wszystko będzie się różnić w zależności od stanu, w jakim znajduje się osoba starsza. W ciągu dnia opiekunka najczęściej musi zadbać o codzienną toaletę, przygotowanie posiłków i wspólne wyjścia. Zdarza się również, że osoba starsza korzysta z dodatkowej pomocy pielęgniarek bądź terapeutów wspierających utrzymanie właściwego stanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Wybierz bezpieczne i legalne zatrudnienie

Jesteśmy w stanie zagwarantować naszym pracownikom w pełni bezpieczną, legalną pracę, która opiera się na jasnych zasadach. Zapewniamy ubezpieczenie, organizację podróży oraz pomoc koordynatora w miejscu wykonywania pracy. Wszystkie oferty znajdujące się w naszej bazie są sprawdzone, a także gwarantują pewne, terminowe wynagrodzenie. Na naszej stronie internetowej mogą Państwo znaleźć szereg aktualnych ofert – przejrzeć poszczególne ogłoszenia, sprawdzając dane podopiecznego, wymagania czy warunki zakwaterowania. Pamiętajmy, że każda oferta jest inna – jedna wymaga od opiekuna więcej, inna mniej. Może się okazać, że podopieczny będzie wymagał od opiekuna posiadania prawa jazdy kat. B czy znajomości innych języków obcych niż niemiecki. Weryfikując poszczególne oferty, kierujemy się zasadą, że poza osobą starszą ważny jest dla nas również opiekun – robimy wszystko, by praca była dla niego satysfakcjonująca.