Zaburzenia gospodarki węglowodanowej wzrastają z wiekiem. Szacuje się, że po 65 roku życia nawet 40 procent osób starszych cierpi z powodu problemów z działaniem insuliny. Na taki stan rzeczy wpływają często zażywane leki, głównie obniżające ciśnienie, które stosowane są przez osoby starsze. Nawet jeśli podopieczny nie zmaga się z chorobą, znajduje się w grupie ryzyka. Dlatego należy zadbać nie tylko o prawidłową opiekę nad osobą starszą, ale również dołożyć wszelkich starań, by zapewnić seniorowi jak najdłużej dobre samopoczucie.

Cukrzyca - co to za choroba?

Cukrzyca to choroba przewlekła, która wiąże się z zaburzeniami działania insuliny, która jest wydzielana przez trzustkę. Jednak aby odpowiednio postępować z chorym, należy zdiagnozować rodzaj cukrzycy. Wyróżnia się:

 • cukrzycę typu I (insulinozależna) - dotyczy głównie osób młodych i dzieci;
 • cukrzyca typu II (insulinoniezależna) - dotyczy osób starszych i wiąże się najczęściej z zaburzeniami działania insuliny;

Należy wskazać, że każdy rodzaj cukrzycy wymaga odpowiedniego leczenia. Brak działań może bowiem doprowadzić do powikłań, jak uszkodzenie nerek, choroby serca, udar mózgu.

Objawy cukrzycy u seniorów

Cukrzyca typu II to poważna dolegliwość, dlatego nie wolno bagatelizować wszelkich objawów. Należy również mieć na uwadze, iż choroba potrafi przebiegać w ukryciu przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne są systematyczne badania i kontrola stanu zdrowia osoby starszej. Osoby opiekujące się seniorami często wszelkie dolegliwości przypisują wiekowi. W takim przypadku właściwe zdiagnozowanie pacjenta odwleka się w czasie, co negatywnie wpływa na samopoczucie seniora. Co powinno wzbudzić podejrzenia? Oto najczęstsze objawy cukrzycy u osób starszych:

 • zaburzenia widzenia;
 • częstomocz;
 • infekcje układu moczowego, które nawracają;
 • infekcje grzybicze;
 • duże pragnienie;
 • większy apetyt;
 • problemy ze snem;
 • osłabienie organizmu;
 • nagła utrata wagi;
 • problemy skórne;
 • niegojące się rany;

Sposoby leczenia cukrzycy u seniorów

Leczenie cukrzycy zazwyczaj opiera się na trzech podstawowych czynnościach. Czasem jednak mimo zaleceń lekarza unormowanie poziomu cukru jest znacznie utrudnione. Wtedy konieczna jest interwencja lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jak leczy się cukrzycę u osób starszych?

 1. Leki - po zdiagnozowaniu choroby lekarz z pewnością przepisze stosowne leki, które pomogą osobie starszej unormować poziom insuliny. W tym wypadku opiekun powinien dopilnować systematyczności i stosowania się do zaleceń lekarza. W przypadku leków na cukrzycę ważne są nie tylko odpowiednie dawki, ale również pory, o których chory musi przyjmować leki. Niezwykle istotne są również wizyty kontrolne i terminowe badania okresowe, także okulistyczne.
 2. Dieta - jest niezwykle ważna, jeśli chory ma odczuć zmiany w samopoczuciu. To głównie nieprawidłowa dieta odpowiada za nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej. W przypadku cukrzycy konieczna jest regularność posiłków i mniejsze porcje. Ponadto potrawy muszą być zdrowe i zbilansowane. Mniej tłuszczu i smażonych potraw na korzyść gotowanych i duszonych. Ograniczy to nie tylko ilość spożywanego tłuszczu, ale również obniży wartość kaloryczną potrawy. Cukrzycy muszą unikać bezwzględnie soli i cukru. Nie oznacza to jednak, że posiłki muszą być jałowe i bez smaku. Warto zatem poznać zalety ziół i tak komponować jadłospis dla seniora, by był nie tylko zdrowy, ale i smaczny. Dieta cukrzyka to również unikanie węglowodanów prostych. Zastąpić je mogą węglowodany złożone. Tutaj warto wskazać drogocenne kasze i ciemne pieczywo. Również tłuste ryby, chude mięso i duża ilość warzyw powinny pojawić się w codziennej diecie. Niestety należy uważać na owoce. Niektóre z nich to prawdziwe bomby wypełnione cukrem. Dlatego w takim przypadku należy współpracować z lekarzem lub dietetykiem.
 3. Ruch - to doskonałe wsparcie podczas walki z insulinoodpornością. Oczywiście senior z reguły ma ograniczone możliwości, jednak codzienny spacer lub marsz z pewnością nikomu jeszcze nie zaszkodził. Wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, a senior wykazuje chęci, warto motywować go do regularnej aktywności fizycznej, nawet codziennej krótkiej gimnastyki.

Hipoglikemia a hiperglikemia - jak rozpoznać?

Czasami mimo regularnych ćwiczeń, stosowania diety i zażywania leków zaleconych przez lekarzy pojawiają się wahania organizmu i dochodzi do spadku lub gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Mówi się wtedy o hipo- lub hiperglikemii. W takim przypadku szybka diagnoza jest niezbędna. Jak rozpoznać obie dolegliwości?

 • Hipoglikemia - nagłe osłabnięcie, zawroty głowy, drżenie rąk, zmiana nastroju. W takim przypadku należy niezwłocznie podnieść poziom cukru. Może to być kostka cukru, sok, glukoza w tabletkach.
 • Hiperglikemia - pragnienie, senność, mdłości, utrata przytomności. Zbyt duża ilość cukru we krwi jest niebezpieczna i w takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Osoby starsze, które zmagają się z cukrzycą wymagają niezbędnego wsparcia. Oprócz systematycznego przyjmowania leków konieczna jest zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Brak jakiegokolwiek działania, by poprawić stan zdrowia chorego szybko przełoży się na pogorszenie się samopoczucia seniora, a to z kolei prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia chorego.