Czas biegnie nieubłaganie, często wiek człowieka zdradza jego wygląd, a przede wszystkim skóra. Różni się ona u osób w wieku młodym i starszym, np. u młodzieży często występuje trądzik, w późniejszym okresie naszego życia pojawiają się przebarwienia i pierwsze zmarszczki, a u seniorów… z jakimi problemami skórnymi może zmagać się Twój podopieczny i dlaczego?

Przesuszona skóra

Aż 75% osób po 65. roku życia zmaga się z problemem przesuszonej skóry. Najczęściej suchość pojawia się na skórze twarzy, przedramion oraz podudzia. Przyczyną jest obniżenie stężenia ceramidów, czyli substancji będące podstawowym budulcem cementu międzykomórkowego. To z kolei przekłada się na szybszą utratę wody, czego efektem jest przesuszona skóra.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wraz z upływem czasu stopniowo zanikają gruczoły łojowe, a więc wydzielanie łoju i potu jest mniejsze. Płaszcz lipidowy zostaje osłabiony, co sprzyja nadmiernemu przesuszaniu się skóry. U kobiet proces ten potęgują zaburzenia hormonalne, obniża się stężenie kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za dobrą kondycję skóry.

W celu nawilżenia skóry należy stosować kosmetyki wspierające odbudowę płaszczy hydrolipidowego, a także kojącego przesuszone miejsca. Osoby starsze nie zawsze zwracają tak dużą uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne, dlatego warto pomóc im w wyborze tych, które będą wsparciem dla procesów naprawczych skóry.

Świąd i pieczenie

Jeżeli suchość skóry, to również świąd i pieczenie. Występują one zazwyczaj już w zaawansowanym stopniu odwodnienia, a także podczas niskich temperatur i zimnego wiatru. Świąd dotyka osoby po 60. roku życia, tym razem jednak częściej mężczyzn niż kobiety. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych.
Świąd może przyczynić się do wystąpienia poważniejszych chorób skórnych, jak atopowe zapalenie skóry oraz chorób związanych z całym organizmem, jak cukrzyca czy też choroby tarczycy. Drapanie swędzących miejsc przyczynia się do pojawienia się infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a następnie do schorzeń, tj. półpasiec oraz róża.

Skóra osób starszych jest również jaśniejsza, na co wpływ ma mniejsza ilość komórek barwnikowych – melanocytów. Seniorzy rzadziej przebywają na słońcu, co przyczynia się do niedoboru witaminy D, niezbędnej do prawidłowego przyswajania wapnia. Wszystko to ma wpływ na jakość skóry, jej zdrowie i wygląd, nierzadko niestety również na funkcjonowanie całego organizmu.