Nierzadko są postrzegane, jako objawy poważnych chorób, w tym zawału serca. Innym razem mogą być postrzegane, jako zwykły ból, który można złagodzić tabletkami przeciwbólowymi. Jeżeli Twój podopieczny skarży się jednak na nagle pojawiający się ból, który się powtarza, nie powinieneś pozbywać się problemu środkami farmakologicznymi na własną rękę. Może się okazać, że to nerwobóle, które wymagają konsultacji z lekarzem i specjalistycznego leczenia. Nerwobóli nie należy też utożsamiać z nerwicą, ponieważ różnice między nimi są znaczące. Co zatem możesz zrobić w takiej sytuacji i jak właściwie rozpoznać nerwoból?

Co to są nerwobóle?

Objawiają się silnym bólem, który pojawia się bez żadnej znanej nam bliżej przyczyny i bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia. Jest to związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Odpowiadają one za przekaz impulsów do mózgu, a więc odgrywają niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego ludzkiego organizmu. Można więc dostrzec, że ból pojawia się zawsze w tym miejscu, w którym zlokalizowany jest nerw. Osobom bez wiedzy medycznej trudno jest jednak określić, gdzie te miejsca się znajdują. Ból pojawia się nagle, jest przewlekły i bardzo silny. Może towarzyszyć mu drętwienie kończyn, w skrajnych przypadkach nawet chwilowy ich niedowład. Między kolejnymi atakami bólu nie ma żadnych innych objawów, dlatego tak często problem jest bagatelizowany.

Nerwobóle nie występują jednak bez przyczyny, dlatego w niektórych przypadkach, kiedy znasz stan zdrowia swojego podopiecznego, możesz podejrzewać, że masz z nimi do czynienia. Wystąpieniem nerwobólów sprzyja cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, ale też borelioza i błonica. Występują u osób z niedoborem witamin z grupy B i zmagających się z zaburzeniami autoimmunologicznymi. Mogą wynikać z długo utrzymującego się stresu i infekcji organizmu. Przyczyną nerwobóli jest jednak również ucisk lub uszkodzenie nerwów i obrzęk tkanek. Nie zawsze więc możesz określić, że pojawiający się ból jest nerwobólem, a nie chwilowym problemem, który możesz pokonać środkami przeciwbólowymi. Zawsze należy sprawdzić, jaka jest jego przyczyna, czego najlepiej dokona lekarz.

Jak objawiają się nerwobóle?

Z pewnością jest to ból nieco inny, niż wszystkie pozostałe, wynikające z innych przyczyn. Charakteryzuje się dużym nasileniem, występuje nagle, jest palący i kłujący. Może dojść do osłabienia siły mięśni, drętwienia i mrowienia w kończynach. O nerwobólach świadczyć może ich pojawianie się w sytuacjach, które nie powinny ich wywoływać, czyli przy zwykłych czynnościach, które senior wykonuje od zawsze. Występują też w konkretnych miejscach. Bardzo często jest ból zlokalizowany w okolicy głowy i szyi, klatce piersiowej, przy sercu, kręgosłupie, brzuchu, ale też na twarzy. Zdarza się, że nerwobóle dotykają też zębów. Wtedy ból może pojawiać się np. podczas ich mycia.

Leczenie nerwobóli

Nerwobóle uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie, pozbawiają radości z życia i przeszkadzają w wykonywaniu nawet prostych czynności. Dla osoby starszej jest to szczególnie uciążliwe, ponieważ nierzadko nie akceptuje już samego faktu braku swojej samodzielności i potrzeby pomocy drugiej osoby. W tym przypadku pojawia się jeszcze drugi problem, obciążający jej organizm i psychikę. Jeżeli dostrzegłeś niepokojące objawy, koniecznie umów seniora na wizytę u jego lekarza. On w razie konieczności skieruje go na badania neurologiczne, które potwierdzą bądź odrzucą Wasze podejrzenia. Może się jednak zdarzyć tak, że nerwobóle przestaną się pojawiać samoistnie. W wielu jednak przypadkach osób już w starszym wieku wymagana jest specjalistyczna terapia. Pomóc mogą środki przeciwbólowe, lecz tylko takie, które zalecił lekarz, a także suplementacja witaminy B. Warto jest również zadbać o relaks i spokój podopiecznego, ograniczając jednocześnie stres. Lekarz zaleca się sanatorium, co jest bardzo dobrym pomysłem zarówno z powodu skuteczności leczenia, jak też pozytywnego wpływu wyjazdu i zmiany otoczenia na samopoczucie chorego. Badanie może jednak wykazać, że Twój podopieczny cierpi na poważniejszą chorobę neurologiczną, co wymaga bardziej zaawansowanego leczenia.

Należy jednak odróżnić nerwobóle od bólu pojawiającego się na tle nerwowym. Ten drugi wynika z zaburzeń lękowych i powstaje na podłożu psychicznym. Trzeba jednak mieć świadomość, że nerwobóle mogą mieć związek z nerwicą, ponieważ należą do jednych z wielu objawów somatycznych, które jej towarzyszą. Nigdy nie można jednak stawiać diagnozy bez konsultacji ze specjalistą.

Nerwobóle są bardzo przykrym doświadczeniem, niestety powtarzającym się i nawracającym w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy senior myje zęby lub twarz bądź siada w fotelu. Problemem jest niekiedy bezradność. Ból jest silny oraz przeszywający, a nie wiemy, skąd pochodzi i jak mu zapobiegać. Osoby starsze są bardziej wrażliwe na ból, odczuwają go silniej niż wszyscy inni. Można sobie wyobrazić, że dla nich to wyjątkowo trudne momenty. To powinno Cię jeszcze bardziej zmotywować do podjęcia właściwych kroków, aby mu jak najlepiej pomóc.