Empatia, zrozumienie, wyrozumiałość, cierpliwość, świadomość ogromnego poświęcenia – to cechy wymagane od opiekunów osób starszych. Równie ważna jest znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z jej charakteru oraz obowiązków, które często obejmują nie tylko robienie zakupów, gotowanie oraz dotrzymywanie towarzystwa, lecz także jego pielęgnację. Zakres Twoich obowiązków zależy więc przede wszystkim od stanu zdrowia seniora. Powinieneś wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swojego podopiecznego, jak również swoje.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą zarówno bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, jak i najbliższym otoczeniem oraz środowiskiem, w którym spędzasz najwięcej czasu. W tym przypadku będzie to osoba starsza i jej mieszkanie.

Używaj jednorazowych rękawiczek

W jakich okolicznościach jest to szczególnie wymagane? Na pewno przydadzą się one opiekunom, którzy muszą zadbać o higienę swojego podopiecznego, zajmują się osobą niesamodzielną, potrzebującą pomocy w codziennych czynnościach związanych z higieną. Musisz być wtedy przygotowany na bezpośredni kontakt ze skórą seniora, niekiedy również z płynami ustrojowymi, co wymaga nie tylko noszenia jednorazowych rękawiczek, lecz także stosowania środków do dezynfekcji ze względu na zdrowie Twoje oraz Twojego podopiecznego.

Noszenie przez Ciebie rękawiczek jednorazowych przy czynnościach pielęgnacyjnych to również kwestia komfortu i dobrego samopoczucia dla seniora. Nie wszyscy są do tego przyzwyczajeni, niektórzy nie są w stanie zaakceptować bezpośredniego kontaktu drugiej osoby. Rękawiczki stanowią pewnego rodzaju barierę, która pozwoli im poczuć się lepiej. Część osób z powodu dyskomfortu unika pomocy opiekuna podczas porannej oraz wieczornej toalety. W wielu przypadkach skutkuje to infekcjami.

Regularnie sprzątaj w mieszkaniu

Do Twoich obowiązków należy także sprzątanie mieszkania. Utrzymanie w nim czystości jest tak samo ważne, jak zachowanie zasad higieny przy bezpośrednim kontakcie z seniorem. Dotyczy to zarówno środowiska osób wymagających stałej opieki, jak i bardziej samodzielnych. W pierwszym przypadku ryzyko namnażania się bakterii jest większe. Pamiętaj o częstej zmianie pościeli, aby zawsze była czysta oraz świeża. Wycieraj kurz z mebli, gdyż niekorzystnie wpływa on na ludzki układ oddechowy. U osób starszych odporność jest wyraźnie mniejsza, więc kurz może być dla nich znacznie bardziej szkodliwy. Myj podłogę, usuwając tym samym kurz oraz włosy, jak też plamy po rozlanych napojach czy zanieczyszczeniach przyniesionych na podeszwie butów.

W ciągu dnia kilka razy zmieniaj naczynia, z których korzysta senior, takie jak szklanka na wodę, dzbanek z herbatą i miseczka z przekąskami. Odsłaniaj okna, a także zadbaj o świeże powietrze w mieszkaniu. Należy regularnie wietrzyć sypialnię osoby starszej, ale też inne pomieszczenia. W ten sposób unikniesz wilgoci oraz ograniczysz ryzyko namnażania się szkodliwych bakterii lubiących ciepłe, ciemne miejsca. Szczególnie niebezpieczne są roztocza, które znajdziemy w grubych kocach i puszystych dywanach. Jeżeli takie tekstylia znajdują się w mieszkaniu seniora, pamiętaj, by je prać oraz odkurzać. Jeśli to możliwe, zamień gruby koc na cieńszy i pozbądź się dywanów lub wybierz te cieńsze, z krótkim włosiem.

Bezpieczne podawanie leków

Każda osoba starsza przyjmuje jakieś tabletki. Niekiedy są to suplementy diety, innym razem leki na poważne choroby, bez których senior nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować, a nawet mogłoby to zagrażać jego życiu. Leki trzeba przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Niektóre potrzebują niskiej temperatury, aby zachować swoje właściwości, więc zaleca się przechowywanie ich w lodówce. Jeżeli senior przyjmuje więcej leków, układaj je w specjalnych pudełeczkach z oznaczeniami pory dnia lub dni tygodnia. Zadbaj również o to, aby nikt nie miał do nich dostępu.

Wykonując zastrzyki, zakładaj rękawiczki jednorazowe i zawsze sprawdzaj, czy strzykawka jest sterylnie czysta. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia.

Twoje zdrowie też jest ważne

Nigdy nie zapominaj o sobie. Jako opiekun osoby starszej bierzesz za nią odpowiedzialność, niekiedy poświęcając jej cały swój czas. To trudna praca, bardzo często wymagająca od Ciebie siły, np. kiedy musisz podnieść osobę niesamodzielną. To ogromne obciążenie dla Twojego kręgosłupa. Wkrótce oprócz bólu mogą pojawić się poważne urazy, które uniemożliwią Ci wykonywanie obowiązków. Aby tego uniknąć, zadbaj o właściwe wyposażenie mieszkania seniora. Będzie on bardziej samodzielny, jeżeli zapewnisz mu dostęp do uchwytów przy łóżku i w łazience, a także balkonik pozwalający na łatwiejsze poruszanie się.

Jako opiekun osób starszych musisz zadbać o czystość i higienę swoją, swojego podopiecznego, a także jego mieszkania. Stosuj się do zasad BHP, dostosowując je do środowiska swojej pracy oraz stanu zdrowia podopiecznego, jak również zakresu obowiązków.