Jesteś opiekunką osób starszych w Niemczech, albo planujesz podjąć taką pracę, dlatego chcesz raz na zawsze skończyć z paleniem papierosów, ale nie wiesz jak skutecznie rzucić ten nałóg? A może to Twój podopieczny bezskutecznie usiłuje odstawić tytoń i chcesz mu pomóc? W pierwszej kolejności oczywiście gratulujemy podjęcia tak wysoce odpowiedzialnej decyzji, która pozytywnie przełoży się na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Przeczytaj poniższy artykuł, w którym przygotowaliśmy szereg wartościowych porad, jakie pomogą Ci wygrać nierówną walkę z nałogiem i wciąż pojawiającą się pokusą zapalenia choć jednego papierosa.

Przeanalizuj swoje nawyki

Jeśli chcesz rzucić palenie, w pierwszej kolejności zastanów się, kiedy najchętniej i najczęściej sięgasz po papierosa. Czy zdarza się to przede wszystkim podczas spotkań ze znajomymi, czy może w momencie kiedy masz natłok obowiązków lub wręcz przeciwnie, zawsze wtedy kiedy tylko się nudzisz. Być może sięgasz po papierosa zawsze w sytuacjach stresujących lub w momentach silnego wzburzenia. Wszystko to obserwuj cierpliwie. W ten sposób poznasz swoje nawyki i przyzwyczajenia. Kiedy nadejdzie dzień rzucania, będziesz wiedzieć już czego unikać i jak planować dzień, aby zminimalizować ryzyko występowania sytuacji sprzyjających zapaleniu papierosa. Policz też, ile dziennie wypalasz. Uświadom sobie, jak duża jest to liczba. Niech wartość ta zrobi na Tobie wrażenie i skutecznie odstraszy Cię od palenia.

Ogranicz ilość wypalanych papierosów

Nie rzucaj palenia papierosów z dnia na dzień pod wpływem nagłego impulsu. Czasem takie sytuacje owszem kończą się sukcesem, ale jednak w większości przypadków brak odpowiedniego przygotowania niesie za sobą wyłącznie porażkę. W pierwszej kolejności postaraj się ograniczyć palenie. Wypalaj mniej niż dotychczas, a papierosy chowaj w nieco trudniej dostępnych miejscach. Dzięki temu proces palenia będzie się wydłużał, a samo sięgnięcie po papierosa automatycznie będzie wymagało od Ciebie podjęcia szeregu dodatkowych czynności, na które w ciągu dnia pracy możesz nie mieć czasu. Staraj się też odraczać momenty sięgnięcia po papierosa. Wytrzymuj możliwie jak najdłużej zanim finalnie sięgniesz po tytoń. Pamiętaj, że uporczywa myśl o zapaleniu papierosa pojawia się w głowie na około 2-3 minuty. Przekieruj wówczas swoją uwagę na coś innego. Zabij nudę czytaniem książki, albo wyjdź na rower. Spędzaj czas aktywnie, w ten sposób ograniczysz w ciągu dnia ilość momentów, w których koniecznie musisz zapalić.

Odpowiednio się przygotuj

Przede wszystkim poinformuj osoby z Twojego najbliższego otoczenia, że rzucasz palenie. Poproś o wsparcie i wyrozumiałość dla Twojego gorszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. W okresie tym z pewnością zauważysz bowiem u siebie spadek kondycji psychofizycznej. Zaznacz też, aby osoby palące z Twojego otoczenia nie częstowały Cię papierosami i w najbliższym czasie nie namawiały na wspólne wyjścia, w których papierosy będą się pojawiać. Być może okaże się, że w ten sposób zmotywujesz także bliską Ci osobę do rzucenia palenia. Wówczas będziecie się wzajemnie motywować i wspierać, a to z pewnością nieco ułatwi Wam zadanie. Możesz także skorzystać z dostępnych środków farmakologicznych. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni produkt, skonsultuj się z lekarzem. Przypomnij sobie raz jeszcze w jakich momentach najczęściej sięgasz po papierosy i zaplanuj, jak będziesz radzić sobie w takich sytuacjach. Przemyśl, co możesz wówczas robić, aby oddalić myśl o papierosie i chęć zapalenia. Powtarzaj sobie, jaki jest Twój cel. Wierz we własne siły i nie dopuszczaj do siebie myśli, że nałóg i tak wróci. Powodzenie tej decyzji zależy bowiem wyłącznie od Ciebie, Twojej motywacji i determinacji.

Dzień rzucenia palenia traktuj jako dzień, w którym stajesz się osobą niepalącą

W dniu, kiedy ostatecznie decydujesz się na odstawienie papierosów, zacznij traktować siebie już jako osobę niepalącą. Pozbądź się myśli z tyłu głowy, która mówi Ci, że i tak prędzej czy później wrócisz do palenia, bo np. zdenerwujesz się lub zestresujesz. Nie wierz w mity. Palenie nie uspokaja, a papierosy nie pomagają rozładować napięcia. W razie wystąpienia problemów z podjadaniem, sięgaj po niskokaloryczne przekąski. Miej zawsze pod ręką pokrojone w paski warzywa, pestki dyni, orzechy lub bezcukrowe gumy do żucia. Staraj się też często spożywać posiłki, ale w mniejszych porcjach. Spędzaj czas w miejscach, gdzie nie można palić. Na początku ogranicz spotkania ze znajomymi, którzy palą lub poproś, aby nie sięgali po papierosy w Twojej obecności.

Pamiętaj o korzyściach

Za każdym razem, kiedy pojawi się myśl o powrocie do nałogu, przypomnij sobie o korzyściach, jakie niesie za sobą ta decyzja. Bielsze zęby, świeższy oddech i brak uciążliwego zapachu osiadającego na ubraniach lub co gorsza meblach to tylko niewielkie, choć namacalne zalety. Najważniejsze korzyści to jednak te, które pozytywnie oddziałują na organizm. Po 20 minutach od zapalenia papierosa puls i ciśnienie krwi wraca do normy. Po upływie 24 godzin płuca zaczynają się oczyszczać. Po 3 dniach od zapalenia ostatniego papierosa nikotyna zostaje usunięta z organizmu, a Ty zaczniesz odczuwać znacznie bardziej intensywnie wszystkie smaki i zapachy. Po upływie 5 lat od zapalenia ostatniego papierosa ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani czy przełyku zmniejszy się nawet o połowę. Po tym czasie obniży się również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.