Ryzyko wystąpienia chorób wzroku u osób starszych radykalnie wzrasta. Wraz z wiekiem stan zarządu wzroku pogarsza się i aż 90% chorych z dolegliwościami związanymi ze wzrokiem dotyczy seniorów po 60. roku życia. Nawet jeżeli dbamy w młodym wieku o stan naszych oczu, nie gwarantuje nam to, że również w podeszłym wieku będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem oraz unikniemy konieczności noszenia okularów. Są choroby, które atakują bez ostrzeżenia i większej przyczyny. Wśród nich są jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Opiekunowie osób starszych niejednokrotnie spotkali się z podopiecznymi, którzy cierpieli na choroby narządu wzroku. Niekiedy są to dolegliwości, które nie mają większego wpływu na codziennego funkcjonowanie, innym razem jednak w sposób wyraźny utrudniają codzienne czynności. Ponadto w wielu z nich ważna jest szybka reakcja, aby uniknąć rozwoju choroby. Obowiązkiem opiekuna jest więc podjąć odpowiednie kroki w momencie, kiedy dostrzegą niepokojące sygnały wysyłane przez swojego podopiecznego. Musisz mieć świadomość, że nie zawsze otwarcie mówi on o swoich problemach ze zdrowiem.

Zamglony obraz

Zdrowemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić, że wszystko, co widzi, jest za mgłą. Jeżeli jest tak w przypadku Twojego podopiecznego, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że został dotknięty zaćmą. To jedna z najczęściej występujących u seniorów chorób narządu wzroku. Przyczyny nie zawsze są znane, jednak w wielu przypadkach jest to dolegliwość będąca następstwem wcześniejszych urazów oka. Zaćma wymaga leczenia operacyjnego. To znacznie utrudnia leczenie, tym bardziej, że inne choroby oczu leczy się farmakologicznie, najczęściej stosuje się krople do oczu. W tym przypadku jednak się one nie sprawdzą, ponieważ zawierają konserwanty, które mogłyby tylko spotęgować problem.
Wyróżnić możemy kilka rodzajów zaćmy starczej. Wśród nich jest zaćma korowa, która objawia się zaburzeniem ostrości wzroku i podwójnym widzeniem. Zaćma podtorebkowa czaszowata związana jest z nasilonymi objawami, którym towarzyszy rozszczepienie światła. Szczególnie niebezpieczna może być zaćma jądrowa postępująca powoli, nie zaburza ona ostrości widzenia, jednak nieleczona prowadzi do krótkowzroczności.

Trudności podczas czytania

Zmaga się z nimi wielu seniorów, jednak w niektórych przypadkach może być to objaw poważnej choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Trudnościom w czytaniu towarzyszy falowanie linii za każdym razem, kiedy otwierają oni gazetę lub książkę, a nawet podczas oglądania telewizji. Do uszkodzenia plamki żółtej dochodzi zazwyczaj między 50. a 60. rokiem życia. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do oka wraz z krwioobiegiem. W okolicy siatkówki odkładają się pozostałości przemiany materii i szkodliwe substancje chemiczne. To przyczynia się do wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób palących papierosy, cierpiących na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, a także przy niedoborze witaminy C, selenu i witaminy E. Co więcej, zwyrodnienie plamki żółtej częściej występuje u kobiet i wśród osób rasy białej. Jest to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć. W celu zahamowania rozwoju choroby stosuje się terapię laserową, zastrzyki sterydowe i terapie przezźreniczną. Aby uniknąć jej wystąpieniu, należy zrezygnować z palenia papierosów, chronić oczy przed promieniowaniem UV oraz kontrolować ciśnienie tętnicze.

Wzrok się pogarsza

Jeżeli Twój podopieczny sygnalizuje Ci, że widzi coraz mniej, może to również oznaczać, że został zaatakowany przez jaskrę. W jej przypadku natychmiastowa reakcja jest niezwykle istotna, ponieważ późno zdiagnozowana może skutkować nawet całkowitą utratą wzroku. Problemem jest jednak brak widocznych objawów na początku. Wzrok pogarsza się powoli, jednak systematycznie, pole widzenia się stopniowo zawęża, a senior może początkowo nie dostrzec zmiany.

Jaskrę leczy się farmakologiczne poprzez podanie pacjentowi do oka kropli. Możliwe jest również przeprowadzenie operacji, szczególnie kiedy pomimo leczenia farmakologicznego wzrok nadal się pogarsza. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, w rodzinach których wystąpiła już jaskra. Może towarzyszyć również nadciśnieniu i niedociśnieniu tętniczemu oraz podwyższonemu cholesterolowi.

W jaki sposób dbać o wzrok seniora?

Chcąc zapobiec wystąpieniu chorób oczu, należy zadbać o dietę podopiecznego. Powinna być ona bogata w witaminę E, której źródłem są m.in. świeży szpinak i pestki słonecznika, witaminę C, która znajduje się w papryce i brukselce, karoten obecny w marchewce i kwasy omega 3, które dostarczamy do organizmu wraz z rybami. W profilaktyce ważny jest także sen. Niewyspanie przyczynia się do męczenia oczu, co przekłada się na podrażnienia i łzawienie. Zadbaj ponadto o regularne badanie wzroku swojego podopiecznego. To pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie i w przypadku niepokojących zmian rozpocząć odpowiednie leczenie w celu zahamowania rozwoju choroby.

Pamiętaj o tym, że utraconego wzroku nie można przywrócić. Osoby starsze na co dzień zmagają się z wieloma problemami, potrzebujący opieki czują się bezradni, co nierzadko prowadzi do depresji. Zaburzenia wzroku mogą jeszcze mocniej spotęgować ten problem, dlatego nie należy bagatelizować nawet najmniejszego sygnału i objawu.