Aby zostać opiekunem osób starszych, nie musisz posiadać kwalifikacji i kierunkowego wykształcenia. Mile widziane, jednak niekonieczne, jest doświadczenie. Tak naprawdę najważniejsze są zaangażowanie, chęć pomocy innym oraz Twoja postawa, która udowadnia, że poradzisz sobie w tej pracy. Opiekun osób starszych powinien wykazywać się zrozumieniem i empatią na wysokim poziomie, być komunikatywny oraz wrażliwy. Jeżeli spełniasz te warunki, to możesz się ubiegać o pracę w tym zawodzie. Pozostaje jednak kwestia wyboru formy zatrudnienia. Pojawia się mnóstwo pytań, w tym również, czy skorzystać z pomocy agencji pracy.

Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się współpraca z agencją, lecz wiele osób wciąż decyduje się na samodzielny wyjazd za granicę i poszukiwanie pracy na własną rękę. Nierzadko skutkuje to podjęciem pracy na czarno. Jedyną zaletę tej formy zatrudnienia stanowią wyższe zarobki. Czeka na Ciebie znacznie więcej zagrożeń, których osoba podejmująca się opieki nad seniorem często nie jest świadoma. W przypadku współpracy z agencją zyskujesz znacznie więcej niż legalne, bezpieczne zatrudnienie.

Składki i ubezpieczenia

Większe zarobki w przypadku pracy na czarno to czynnik, który mocno determinuje podjęcie decyzji o takiej formie zatrudnienia. Niekiedy pod wpływem emocji opiekun decyduje się na pracę bez umowy, chcąc skorzystać z możliwości wyższego wynagrodzenia. Dlaczego agencja oferuje opiekunowi mniej pieniędzy? Wynika to z ponoszonych przez nią kosztów związanych z odprowadzaniem składek ZUS, ubezpieczeniem oraz innymi benefitami. Jeżeli traktujesz pracę nie tylko jako bieżące źródło dochodu, lecz także inwestycję w przyszłość, musisz być świadomy, że praca na czarno nie zapewni Ci żadnych pieniędzy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Agencja natomiast odkłada pieniądze, by zapewnić Ci godną starość.

Równie ważne jak składki ZUS jest ubezpieczenie. Jeśli go nie posiadasz, nie masz zapewnionej darmowej opieki medycznej, więc za leczenie oraz pobyt w szpitalu musisz zapłacić z własnej kieszeni. Nie otrzymujesz też żadnej pomocy, możesz liczyć jedynie na wsparcie ze strony rodziny swojego podopiecznego. Wraz z podjęciem współpracy z agencją otrzymujesz pakiet ubezpieczeniowy, który chroni Cię na wypadek konieczności leczenia. Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

Pewność wypłaty wynagrodzenia

Podejmujesz się pracy, która ma być dla Ciebie źródłem korzyści materialnych. Za wywiązanie się ze swoich obowiązków powinieneś otrzymać stosowne wynagrodzenie. Podpisując umowę z agencją, Ty deklarujesz, że wywiążesz się ze swoich obowiązków, a agencja zapewnia, że dopilnuje, abyś otrzymał odpowiednią sumę pieniędzy, zgodnie z umową. Praca na czarno to duże ryzyko. Już wielu opiekunów przyznało, że nie udało im się wyegzekwować od rodziny seniora obiecanych pieniędzy. Ci, którzy otrzymują regularnie wynagrodzenie, mają obawy, że w przyszłym miesiącu może się to zmienić. Praca w takich warunkach powoduje duży dyskomfort, nie przynosi Ci satysfakcji, a także wciąż naraża Cię na dodatkowy stres.

Organizacja wyjazdu

Jadąc za granicę bez zagwarantowanej pracy, musisz być przygotowany na koszty związane nie tylko z przejazdem, lecz także zakwaterowaniem. Sam kupujesz bilet i zapewniasz sobie nocleg na miejscu. Nie wiesz, jak długo potrwają poszukiwania pracy, więc posiadanie oszczędności jest konieczne. Agencja pracy natomiast przejmuje na siebie wszystkie te obowiązki. Organizuje Ci transport w jedną i drugą stronę, a także pokrywa koszty z nim związane. Ponadto masz pewne miejsce zamieszkania na czas pobytu w obcym kraju. Mieszkasz w domu swojego podopiecznego, nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Otrzymujesz również kompleksową pomoc prawną i wsparcie koordynatora na miejscu. To szczególnie ważne, jeżeli to Twoja pierwsza praca za granicą w charakterze opiekuna osób starszych.

Sprawdzone miejsce pracy

Przed podjęciem nowej pracy u nieznajomej rodziny zawsze pojawiają się obawy, kim właściwie ona jest i jakie warunki pracy Ci zapewni. Decydując się na samodzielne poszukiwania, nie możesz tego sprawdzić ani zweryfikować. Agencja oferuje pracę tylko u sprawdzonych rodzin. Deleguje opiekunów w miejsca, z którymi wcześniej jej pracownicy dobrze się zapoznali. Nierzadko jest to rodzina korzystająca z usług agencji od wielu lat. Dla Ciebie to duży komfort psychiczny. Ponadto możesz porozmawiać z innymi opiekunami, którzy już korzystają ze wsparcia agencji. To pozwoli Ci się upewnić, czy wszystkie zapewnienia z jej strony są spełniane.

Chcesz zostać opiekunem osób starszych, wyjechać za granicę i pomagać innym? Jeżeli jesteś już zdecydowany, zastanów się, co jest Twoim priorytetem. Czasami podjęcie ryzyka w celu większych zarobków w szerszej perspektywie okazuje się nieopłacalne. Tracisz szansę na legalne zatrudnienie, nie masz zagwarantowanej stabilności pracy oraz wypłacalności swojego „pracodawcy”. Pracujesz bez odkładania pieniędzy na przyszłość, a w razie potrzeby skorzystania z pomocy medycznej, możesz liczyć tylko na siebie. To wystarczająco mocne powody, aby rozważyć współpracę z agencją.