Przyjaciel, pupil, a nawet członek rodziny… pies czy kot dla osoby starszej są często bardzo bliski mieszkańcami ich domów. Są z nimi na co dzień, jednocześnie są od siebie wzajemnie uzależnieni, łączy ich zatem silna więź. Zwierzak w domu pomaga im przetrwać samotność, sprawia, że czują się komuś potrzebni, że dla kogoś ważni. Opiekunowie coraz częściej stają przed wyzwaniem opieki nie tylko nad seniorem, ale również jego czworonożnym przyjacielem.

Zwierzęta mają niezwykle dobroczynny wpływ na psychikę, samopoczucie oraz zdrowie człowieka. To oznacza, że pomagają uporać się z wieloma problemami w starszym wieku. Prowadzonych jest wiele terapii z ich udziałem, osiągając przy tym zaskakujące efekty. Opiekun, który przejmuje opiekę nad osobą starszą z psem czy kotem, musi mieć świadomość, że zakres jego obowiązków będzie większy. Powinien jednak wiedzieć, że obecność zwierzaka w domu będzie dla niego dużą pomocą.

Uwaga dzielona na dwoje

Na początku możesz czuć się nieco przytłoczony ilością obowiązków. Rano musisz pomóc podopiecznemu w porannej toalecie, przygotować mu śniadanie i podać leki, a w międzyczasie wyprowadzić psa i uzupełnić jego miskę jedzeniem. Pupil musi ponadto regularnie odwiedzać weterynarza, podobnie jak osoba starsza lekarza pierwszego kontaktu. Zdarza się, iż konieczne jest jego systematyczne kąpanie, czesanie i obcinanie pazurów.

Potraktuj to jednak nie jak wyzwanie, lecz przyjemność. Jak zmienić sposób myślenia i perspektywę patrzenia na tę sytuację? Wyprowadzenie psa niech będzie dobrym pretekstem do wyjścia na spacer, a zabawę z nim jako formę spędzania wspólnie, w trójkę, wolnego czasu, niekoniecznie przed telewizorem.

Zdarza się jednak, że pies czy kot osoby starszej jest już starszy i również wymaga wzmożonej opieki. Trzeba go częściej wyprowadzać, stosować odpowiednią dietę, podawać leki i częściej chodzić do weterynarza. Dla opiekuna to dodatkowe obciążenie, jednak wielu akceptuje taką sytuację ze względu na ogromne przywiązanie osoby starszej do swojego pupila.

Psie i kocie lekarstwo

Zwierzęta pomagają leczyć niektóre choroby, a już z pewnością łagodzą ich objawy. Czy słyszałeś o dogoterapii? Psy towarzyszą rehabilitacji dzieci i młodzieży z upośledzenie umysłowym i schorzeniami układu nerwowego. Mają też dobroczynny wpływ na seniorów z demencją. Kontakt z psem powoduje, że chory się uspokaja i wycisza, nadmierne pobudzenie zostaje złagodzone.

Znacznie mniej popularna jest felinoterapia, czyli terapia z udziałem kota. Jego obecność działa kojąco i uspokajająco, kontakt ze zwierzęciem łagodzi stres. Jak wykazało wiele badań, mruczenie kota usprawnia pracę układu nerwowego, co przekłada się na uregulowanie poziomu ciśnienia krwi. Ryzyko zawału spada nawet o 3%. Co więcej, koty to niezwykle inteligentne zwierzęta, potrafią wyczuć bolesne miejsca na ciele, ogrzewają je, działając niczym kojący kompres.

Psy i koty są więc nie tylko przyjaciółmi człowieka, ale też mogą być dla nich lekiem na niektóre dolegliwości.

Kot kontra pies – który będzie lepszy dla osoby starszej?

Twój podopieczny nie ma zwierzęcia w domu? A może chciałby mieć czworonożnego przyjaciela? To, czy będzie to kot czy pies, zależy tylko od niego. Uwzględnij jego preferencje i oczekiwania, nie każdy lubi szczekanie pasa czy też mruczenie kota. Jeżeli chodzi o ilość obowiązków, to na pewno mniej „pracy” będziesz miał przy kocie. Nie musisz z nich wychodzić na dwór kilka razy dziennie, swoją potrzebę załatwia w domu, w kuwecie, którą trzeba regularnie czyścić.

Zarówno kot, jak też pies, dla osoby starszej może znaczyć więcej niż dla dzieci. Poczucie wyobcowania i samotności sprawia, że senior nie jest sobie w stanie poradzić z zaistniałą sytuacją i zaakceptować faktu, że z każdym kolejnym miesiącem jest coraz starszy i potrzebuje większej opieki. Zwierzę skutecznie minimalizuje te negatywne uczucia. Twój podopieczny będzie czuł się komuś potrzebny i będzie miał zapewnione towarzystwo przez całą dobę. Ponadto pupil będzie angażował go do wspólnej zabawy, co na pewno dobrze wpłynie na jego kondycje, ale również samopoczucie. To też doskonałe narzędzie terapeutyczne, często niestety niewystarczająco doceniane.

Bliska relacja człowieka z pupilem

Między osobą starszą a jego zwierzakiem nawiązuje się bardzo silna więź, niektórzy uważają nawet, że jest ona silniejsza niż z drugim człowiekiem. Pies czy kot nigdy nie zastąpią nam rodziny, mogą jedynie ograniczyć poczucie samotności. Twój podopieczny potrzebuje swoich bliskich, jeżeli ich nie ma, to Ty jesteś dla niego najbliższą osobą. Nie można traktować psa i kota jako konieczny obowiązek. Wymagają opieki, ale są też istotami, które czują, co się wokół nich dzieje. Jeżeli w domu Twojego podopiecznego jest zwierzę, nie możesz lekceważyć jego obecność, a również jemu poświęcać nieco uwagi.

Zwierzę to obowiązek, ale również lek na depresję, złe samopoczucie, samotność, poczucie bezradności oraz problemy z układem nerwowym i sercowo-naczyniowym. Być może większa ilość obowiązków będzie dla Ciebie tylko przyjemnością i wcale nie odczujesz, że musisz robić więcej niż inni…