Zimowa aura nie sprzyja wszystkim, organizm osób starszych jest szczególnie wrażliwy na niskie temperatury. Niektórzy zasypiają w przysłowiowy zimowy sen, są senni, mają mniej energii niż kiedy za oknem świeci słońce, a temperatury osiągając wyższe wartości. To trudny czas dla Twojego podopiecznego i wiemy, że tym samym również dla Ciebie. Musisz poświęcić mu więcej uwagi, szczególnie jeżeli chodzi o jego układ odpornościowy i komfort cieplny. Jak mówi norweskie przysłowie, „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”, tym razem jednak musisz pamiętać o wielu innych kwestiach niż tylko o ciepłej kurtce.

Ciepło potrzebne od zaraz

Osoby starsze odczuwają chłód znacznie mocniej niż młodsi ludzie, co oznacza, że jeżeli nam jest ciepło zimą w kurtce puchowej, to senior może potrzebować dodatkowo jeszcze wełnianego swetra. Jedna warstwa ubrania nie zawsze wystarczy, aby móc zapewnić mu komfort cieplny, a zatem postaw na wielowarstwowość, dotyczy to zarówno pobytu poza domem, jak też w zaciszu własnego mieszkania. Ważne jest to, z czego wykonane są ubrania, np. bawełna szybko wchłania pot i nie zapewnia skutecznej ochrony przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Lepiej sprawdzi się wełna o właściwościach termoregulacyjnych, która doskonale sprawdza się jako pomoc w utrzymaniu właściwej temperatury ciała, stąd idealna propozycja dla seniora – wełniany sweter, kamizelka oraz skarpety.

Szczególnie kiedy planujecie spacer, zadbaj o ubiór „na cebulkę”. Pod puchową, ocieplaną kurtkę załóż podopiecznemu sweter lub kamizelkę, a bliżej ciała bluzkę i podkoszulkę. W domu w zupełności wystarczy bluzka i kamizelka. Ubrania nie mogą być jednak za ciasne i ograniczać ruchów. Ponadto nie można zapominać, że osobie starszej może być też za ciepło.

Najwięcej ciepła ucieka przed głowę, dlatego nigdy nie zapominaj o czapce dla osoby starszej. Przydadzą się również szalik i rękawiczki, a także ciepłe buty i dodatkowa para skarpetek. Nie zawsze zimy są aż tak mroźne, są dni, w które wystarczy lżejsze ubranie.

Więcej ciepłych posiłków

Ciepłe jedzenie rozgrzewa, a tego organizm zimą potrzebuje najbardziej. Twój podopieczny powinien w okresie zimowych spożywać więcej ciepłych posiłków. Jeżeli dotychczas był to tylko obiad, warto jest zamienić poranne kanapki na owsiankę, a wieczorną sałatkę na zupę krem. W białą porę roku świetnie sprawdzają się potrawy jednogarnkowe, możesz je podgrzać w dowolnym momencie, np. kiedy wrócicie ze spaceru.

Zimą jemy zdecydowanie więcej, Twój podopieczny również. Zwiększona ilość zjadanych kalorii sprzyja wzrostom wagi, co może doprowadzić nawet do nadwagi. Niskie temperatury potęgują chęć na większe porcje węglowodanów, są one źródłem energii, ale w nadmiarze mogą być też źródłem nadmiernych kilogramów. Osoby starsze są mniej aktywne, co nie pomaga w utrzymaniu wagi na odpowiednim poziomie. Dieta musi być reakcją na potrzeby organizmu, dlatego kiedy nadchodzą mrozy, zmień jadłospis dla swojego seniora. Odpowiednim pomysłem jest uzupełnienie go o produkty, które uwalniają węglowodany wolniej, jak np. płatki owsiane czy też pełnoziarnisty makaron lub ciemny ryż. Posiłek musi być syty i ciepły, w przeciwnym razie wyziębiony organizm człowieka będzie domagał się ciepła.

Nawadniaj organizm

Wydaje Ci się, że odwodnienie organizmu może wystąpić tylko latem? W rzeczywistości jest inaczej. Niskie temperatury powodują, że zupełnie inaczej odczuwamy pragnienie, zimą pijemy znacznie mniej. Organizm traci wodę wraz z potem, ale też podczas oddychania, czyli podstawowej czynności każdego człowieka. Jeżeli Twój podopieczny skarży się zimą na ból głowy, może być to efekt odwodnienia jego organizmu, w ten sposób się ono objawia o tej porze roku. Podawaj mu częściej ziołową herbatę, która świetnie zastępuje herbatę owocową i kawę. Zimą organizm człowieka potrzebuje więcej płynów z jeszcze jednego ważnego powodu, dla nawilżenia dróg oddechowych, co skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji.

Dla poprawy samopoczucia

Jest zima, zatem dzień jest wyraźnie krótszy od nocy, słońce wstaje później i chowa się wcześniej. Zapewne sam odczuwasz tego skutki, jesteś bardziej senny, Twoje samopoczucie nie zawsze jest dobre, masz mniej energii i motywacji do działania. Osoba starsza te dolegliwości odczuwa jeszcze silniej niż Ty. Nierzadko w tym okresie pojawia się u niej stan przeddepresyjny, a nawet depresja. Jego organizm potrzebuje witaminy D, która jest produkowana przez ludzki organizm pod wpływem słońca, zimą większość osób cierpi na jej niedobór. Jeżeli to tylko możliwe, wychodźcie na zewnątrz, codzienne spacery niech staną się Waszą przyjemną rutyną. Zadbaj o dostęp naturalnego światła do wnętrza mieszkania, odsłaniaj żaluzje i rolety wraz ze wschodem słońca. Co więcej, przed snem powinieneś wietrzyć sypialnie swojego podopiecznego, aby zapewnić mu zdrowy, spokojny i głęboki sen.

Zima bywa przygnębiająca, smutna, często niesprawiedliwa i kapryśna. Osoby starsze są szczególnie podatne na towarzyszące jej warunki pogodowe. Ubieraj swojego podopiecznego ciepło, podawaj mu więcej ciepłych posiłków, nawadniaj jego organizm i go dotleniaj, a zima nie będzie Wam przyjazna.