Szczególnie początki współpracy z seniorem mogą być trudne. Problemy mogą pojawić się na różnych obszarach, również jeżeli chodzi o samą rozmowę z podopiecznym. Duża różnica wieku powoduje, że opiekun i jego podopieczny mają różne spojrzenie na świat, wyznają inne wartości i inne sfery życia uznają za najważniejsze. Bariera ta nie jest jednak nie do pokonania. Jak zatem rozmawiać z osobą starszą i w jaki sposób osiągnąć wzajemne zrozumienie?

Z punktu widzenia seniora

Najczęstszą przyczyną zaburzeń w komunikacji jest brak zrozumienia. Nie potrafimy postawić się w sytuacji drugiej osoby i spojrzeć obiektywnie na nasze relacje. Wyobraź sobie, że teraz to Ty jesteś ten starszy, a różnica wieku wynosi np. 30 lat. Trudno jest Ci zrozumieć, dlaczego Twój młodszy partner podjął tak mało odpowiedzialną decyzję, dlaczego jest tak spontaniczny, wszystko wykonuje dwa razy szybciej – sprząta, spaceruje, ale też myśli, analizuje oraz mówi. Osoby starsze potrzebują więcej czasu na ocenę sytuacji. Kiedy rozmawiasz ze swoim podopiecznym, możesz dostrzec, że odpowiada on wolniej na Twoje pytania, zastanawia się, często się upewnia, czy dobrze zrozumiał. Nie rozumiejąc tego, łatwo jest poddać się emocjom. Irytacja i brak cierpliwości wywołuje u seniora strach, może zamknąć się w sobie, a kontakt między Wami będzie ograniczony.

Ty masz podzielną uwagę, starszy człowiek musi skoncentrować się na jednej rzeczy. Kiedy z nim rozmawiasz, postaraj się poświęcać uwagę jedynie jemu, aby nie odczuł on, że jest niesłuchany lub lekceważony. Pokaż mu, że chcesz, aby Wasze relacje były przyjazne, zależy Ci na Waszym wzajemnym zrozumieniu.

„Co nie powiem, to pokażę”

Ludzie komunikują się ze sobą w różny sposób. Najczęściej jest to oczywiście rozmowa, ale coraz częściej również SMS-y, wiadomości w mediach społecznościowych czy e-maile. Czasami nieświadomie przekazujemy innej osobie informację w sposób niewerbalny, czyli gestami i naszą mimiką twarzy. W ten sposób zdarza się, że zdradzamy nasze prawdziwe zdanie na jakiś temat. Sprzeczne ze słowami gesty są bardzo częstym zjawiskiem dla osób starszych. Nierzadko niechętnie mówią o swoich problemach i dolegliwościach, ponieważ przez to czują się ciężarem dla innych. To kolejny argument, wskazujący na to, że podczas rozmowy z podopiecznym powinniśmy całą swoją uwagę koncentrować na nim. Być może na pytanie, czy coś go boli, odpowie przeczącą, jednak grymas na jego twarzy będzie mówił zupełnie coś innego.

Różnice między Tobą, a Twoim podopiecznym są duże. Kluczowe jest jednak, aby mieć ich świadomość i próbować znaleźć wspólny język. Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś tą stroną, która powinna wykazać się większym zrozumieniem.