Opiekunki i opiekunowie muszą być gotowi na to, że seniorzy borykają się z różnymi rodzajami schorzeń. Ich zadaniem jest jednak otoczenie ich należytą pomocą tak, by mogli oni sobie radzić z przeciwnościami, jakie wynikają z wątpliwego stanu zdrowia. Zwykle problematycznym zadaniem jest opieka nad seniorem ze zdiagnozowaną cukrzycą. Niezbędne jest nie tylko kontrolowanie poziomu cukru i dawkowanie insuliny, ale także baczne obserwowanie podopiecznego porą nocną. Właśnie w tym okresie może wystąpić nocna hipoglikemia, czyli nagły i niekontrolowany spadek cukru. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu seniora. Po czym więc można rozpoznać nocna hipoglikemię?

Nocny spadek cukru - jakie są objawy hipoglikemii w nocy?

Hipoglikemia nocna jest dość częstym zjawiskiem nie tylko u osób starszych, ale u każdego diabetyka. Niemniej jednak to właśnie w przypadku seniorów może ona nieść za sobą niezwykle poważne konsekwencje. Kluczowym aspektem jest więc to, by opiekunowie na podstawie obserwacji i zgłaszanych przez podopiecznego dolegliwości, mogli tę przypadłość rozpoznać. Wobec tego, do najczęstszych objawów nocnego spadku cukru u seniora można zaliczyć:

  • bóle głowy i nagłe przebudzenie - nawet z głębokiego snu;
  • znaczne przemęczenie i niewyspanie;
  • dokładne pamiętanie sennych koszmarów;
  • plamy z potu na pościeli - mowa tu o znacznym zawilgoceniu;
  • lepka i wilgotna skóra podopiecznego na karku - świadczy ona o nadmiernej potliwości, która jest typowa dla nocnej hipoglikemii.

Opiekunowie muszą pamiętać o tym, że powyższe objawy nie muszą występować jednocześnie i nie muszą doprowadzić do tego, że senior nagle wybudzi się ze snu. Najczęściej jednak pojawia się nocna potliwość, która wskazuje na wyraźny i nagły spadek cukru w nocy. Jeśli podopieczny się nie wybudzi, wówczas to zadaniem opiekunów będzie sprawdzenie poziomu cukru i podanie odpowiedniej dawki insuliny. Warto również pamiętać o tym, że może dojść nawet do ostrego niedocukrzenia, a to z kolei jest stan, który realnie zagraża życiu naszego podopiecznego. Konieczne jest więc baczne obserwowanie diabetyków, a także reagowanie na wystąpienie niepokojących objawów.

Dlaczego pojawiają się nocne spadki cukru?

Wspomniane już zostało, że nocna hipoglikemia nie jest nowym zjawiskiem. Bardzo często dotyka ono diabetyków w każdym wieku. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że istnieją pewne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na wystąpienie nocnego niedocukrzenia. Co więcej, na większość z nich sami opiekunowie mogą mieć znaczący wpływ. Do najczęstszych przyczyn nocnego spadku cukru można więc zaliczyć:

  • wysoki poziom bazowej insuliny - nocny spadek cukru może mieć bezpośredni związek z farmakoterapią jaka została wdrożona u diabetyka. Opiekunowie muszą mieć świadomość tego, że już zbyt duże dawki insuliny mogą być powodem nocnej hipoglikemii;
  • zbyt duża aktywność fizyczna w ciągu dnia - w przypadku osób starszych ze zdiagnozowaną cukrzycą, zbyt duży wysiłek, czy nawet zbyt intensywne spacery w ciągu dnia, również mogą przyczynić się do nocnej hipoglikemii;
  • pomijanie przekąsek - opiekunowie powinni dbać o to, by senior z cukrzycą zawsze spożywał na czas swoje wieczorne przekąski. Dzięki temu będą oni mogli zmniejszyć ryzyko wystąpienia nocnej hipoglikemii.

Opiekunowie muszą być świadomi tego, że to od nich w dużej mierze zależy to, czy zmniejszą oni ryzyko wystąpienia nocnego niedocukrzenia. Ważne jest to, by odpowiednio bilansowali aktywność fizyczną seniora w ciągu dnia, a także regularnie sprawdzali poziom cukru we krwi. Nie mogą oni również zapomnieć o tym, by "pilnować" swoich podopiecznych podczas posiłków i zawsze zapewnić im dostęp do wieczornej przekąski. W ten sposób mogą oni skutecznie obniżać ryzyko tego, że pojawi się nocna hipoglikemia u seniora.

Co robić w momencie kiedy u podopiecznego pojawi się nocna hipoglikemia?

Pojawienie się nocnej hipoglikemii może mieć charakter nagły i gwałtowny. Z perspektywy opiekunów i opiekunek najważniejsze jest więc obserwowanie podopiecznego, a także przewidywanie. Jeśli senior był zbyt aktywny w ciągu dnia, czy być może nie miał apetytu na wieczorną przekąskę, wówczas zaleca się zachowanie odpowiedniej czujności. Jednak co należy zrobić w momencie, kiedy nocne niedocukrzenie już się pojawi? Otóż w tym wypadku postępowanie nie różni się zbytnio od tego, które należy podjąć w przypadku występowania hipoglikemii w ciągu dnia. Opiekunowie powinni jak najszybciej podać swojemu podopiecznemu od 10 do 15 miligramów łatwo przyswajalnego cukru. Może być to zwykła glukoza, ale także cukierek czy batonik. Tuż po tym, opiekunowie powinni przygotować dla podopiecznego szybką przekąskę o wyjątkowo niskim indeksie glikemicznym. Sprawdzi się tu np. zwykła kromka razowego chleba. Posiłek ten powinien być maksymalnie lekki, a jego podanie jest konieczne, by można było zapobiec późniejszym spadkom cukru we krwi w ciągu nocy. Dzięki temu nasz podopieczny będzie mógł powrócić do swojego spokojnego i bezpiecznego snu, a opiekunowie również będą mogli mieć "spokojną głowę".