Postępowanie w zaburzeniach u seniora cierpiącego na otępienie starcze
Demencja starcza jest schorzeniem psychologicznym, dopadającym osoby w podeszłym wieku. Jednym z jej objawów są zaniki pamięci. Ze względu na to, że społeczeństwa starzeją się, szacuje się, że w najbliższych latach liczba osób cierpiących z powodu otępienia będzie wzrastać.
Zapominanie i zagubienie w czasie oraz przestrzeni to jedne z tych przejawów choroby otępiennej, które mogą nastręczać najwięcej problemów osobom opiekującym się seniorami z tym schorzeniem. Biorąc na siebie obowiązki pielęgnacyjne należy pamiętać przede wszystkim o tym, że taka osoba nie pamięta zdarzeń mających miejsce w niedawnej przeszłości, natomiast wspomina wydarzenia, a nawet rozmawia z osobami, które mogą już nie żyć. Zrozumienie mechanizmów takiego zachowania jest zatem kluczowe.
Jak postępować z chorym?
Specjaliści zalecają, by nie wyprowadzać chorego ze świata wspomnień, ale wspierać go chociażby poprzez uczestniczenie we wspominkach, np. rozmawiać z nim lub poświecić czas na wspólne oglądanie fotografii. Usilne wyprowadzanie podopiecznego z błędu może skutkować jedynie agresją i złością.
Ze względu na to, że chorzy tracą możliwość nabywania nowych informacji, a co za tym idzie, słabo orientują się w nowym otoczeniu, warto zastanowić się, nad wprowadzeniem stałego planu dnia do jego życia. Dobrym pomysłem będzie rozpisanie wszystkich codziennych czynności do wykonania i powieszenie listy w widocznym miejscu. Tak opisany porządek dnia, zakładający również spis wszystkich zwyczajów podopiecznego, sprawi, że będzie on czuł się bezpiecznie i pewnie. Podobnie będzie działało pozostawienie kalendarza lub kolorowych karteczek w widocznych miejscach. Te przedmioty pozwolą mu śledzić czas i sprawią, że będzie miał poczucie panowania nad własnym życiem.
Ze względu na zaniki pamięci, mogą pojawić się problemy z zagubionymi lub pochowanymi przedmiotami. W sytuacjach, kiedy podopieczny wydaje się szukać rzeczy, które nie znajdują się na swoim miejscu, należy włączyć się do poszukiwań. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podpatrywanie miejsc, w których chory najczęściej pozostawia swoje rzeczy po to, aby móc je w późniejszym czasie szybko i sprawnie odnaleźć. Dobrze pamiętać o tym, iż w przypadkach, kiedy okoliczności poszukiwania przedmiotów są dla pacjenta stresujące, lepiej jest odwrócić jego uwagę poprzez zaproponowanie jego ulubionych rozrywek.
Join the discussion