Brak apetytu stanowi powód do zmartwienia zarówno rodziców w przypadku małych niejadków, jak też opiekunów osób starszych, którzy odmawiają jedzenia. Zdarza się jednak, że seniorzy mają nadmierny apetyt, podjadają między posiłkami i w nocy pomimo regularnych posiłków. Wielu opiekunów nie traktuje tej przypadłości jako coś, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie ich podopiecznych. W rzeczywistości nadmierny apetyt niekiedy jest symptomem choroby.

Choroby, a właściwie zjawiska, które nazywamy „starczym głodem”. Istnieje przekonanie, które jest oczywiście słuszne, że osoby starcze nie odczuwają tak dużego apetytu jak młodsze pokolenie. Zazwyczaj jedzą mniej, niekiedy zamiast 4-5 posiłków wystarczają im 3, a nawet 2, które nie są zbyt obfite. Nie jest tak jednak w przypadku każdego seniora.

Starczy głód – nieustanne napady głodu

Podjadanie nigdy nie jest zjawiskiem dobrym i nie powinno się go utożsamiać z pożądanym działaniem, nawet jeżeli wcześniej taka osoba odmawiała jedzenia. Niektórzy seniorzy czują nieustanną potrzebę jedzenia, zazwyczaj w takich sytuacjach sięgają po słodkie przekąski, potrafią podobnie jak dzieci zjeść całą tabliczkę czekolady lub paczki ciastek. Przyczyną mogą być m.in. zaburzenia emocjonalne. Człowiek podjada w sytuacjach stresujących, człowiek starszy również. Dotyczy to np. informacji o pogorszeniu jego stanu zdrowia czy też problemów finansowych.

Zdarza się jednak, że starczy głód związany jest z przeżyciami z przeszłości, kiedy dostęp do żywności był ograniczony i nie wszystkie produkty były na wyciągnięcie ręki tak, jak jest teraz. Starsi ludzie jedzą więc na zapas w obawie, że tamte czasy mogą powrócić.

Na podjadaniu cierpi cały organizm

Zarówno spożywanie niedostatecznej ilości pokarmu, jak też zbyt dużej prowadzi do zaburzeń w procesach trawiennych. Pojawiają się zamarcia, problemy z wypróżnianiem i wzdęcia. Objadanie jest też przyczyną nadwagi i otyłości, szczególnie że osoby starsze mają znacznie mniejszą ilość ruchu i są mniej aktywne niż osoby młodsze.

Ponadto, niekontrolowane spożywanie pokarmów zaburza proporcje składników odżywczych, które muszą być dostarczane do organizmu. Niekorzystne jest spożywanie zbyt dużej ilości białka, tłuszczu czy węglowodanów, powinny być one odpowiednio zbilansowane.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia starczego głodu, zadbaj o to, aby podopieczny otrzymywał każdego dnia 4-5 zbilansowanych, lekko strawnych posiłków, aby dieta była zróżnicowana, a senior miał wpływ na to, jak wygląda jego tygodniowy jadłospis.