Opiekę nad osobami starszymi można traktować jako pracę sezonową lub też stałą w zależności od naszych planów na przyszłość oraz rozwoju kariery zawodowej. Ważne jest też również to, na jakim etapie naszego życia decydujemy się na wyjazd za granicę w celu sprawowania opieki nad starszą osobą. Dlatego też jest to zawód, którego podejmują się zarówno studenci i uczniowie, jak też osoby, które już zakończyły swoją edukację. W obu tych przypadkach warto podjąć się opieki nad seniorem, wyjeżdżając za granicę, do naszych zachodnich sąsiadów. Przekonaj się, jakie są zalety pracy stałej i sezonowej.

Dodatkowy zastrzyk gotówki. Dlaczego nie?!

O opiece nad osobami starszymi w charakterze pracy sezonowej bardzo często się wspomina w kontekście pracy wakacyjnej. Podejmują się jej uczniowie i studenci, którzy w tym czasie mają wolne od nauki i mogą go poświęcić zarówno na odpoczynek i podróże, jak też na pracę. Za granicą mogą liczyć na lepsze zarobki i jednocześnie przeżyć ciekawą przygodę. Łączą w ten sposób pracę z poznawaniem nowych miejsc i kultury. Dla nich to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia, wzmocnienia swoich kompetencji językowych oraz zobaczenia nieco więcej świata. Taka sezonowa praca w opiece za granicą trwa najczęściej 2-3 miesiące. Może być pracą na zastępstwo za osobę, która jest opiekunem na stałe. Korzysta na tym również ona, ponieważ jest to dla niej szansa do odpoczynku i spędzenia więcej czasu z rodziną w Polsce.
Praca sezonowa to też taka, którą podejmujemy np. w okresie świątecznym. Wtedy wielu opiekunów planuje urlop i chce wrócić na Boże Narodzenie do kraju. Opieka nad seniorem to jednak ogromna odpowiedzialność. Nie może on być pozostawiony bez opieki, więc należy znaleźć alternatywę na czas nieobecności opiekuna. Wtedy to bardzo często zastępuje go inny opiekun, który pracuje tylko sezonowo, aby uszczelnić swój budżet lub po prostu dorobić do swoich kieszonkowych.

Na stałe w opiece za granicą

Są jednak takie osoby, które podejmują świadomą decyzję o wyjeździe do Niemiec na dłużej, być może nawet na stałe. Pracę w roli opiekuna osoby starszej traktują jako główne i często jedyne źródło finansów. Tak jak niektórzy pracują w biurze czy sklepie, one są opiekunami w domu swojego podopiecznego, gdzie spędzają większość swojego czasu. Zazwyczaj są to osoby dorosłe, które zakończyły już swoją edukację, zdecydowały się na podjęcie pracy za granicą ze względu na wyższe zarobki i lepsze warunki pracy. Opieka nad osobami starszymi może być źródłem bardzo dużej satysfakcji, a także stwarza ogromne możliwości rozwoju, podniesienia własnych kwalifikacji czy po prostu realizowania jakiejś większej misji – niesienia pomocy innym. Stała praca w opiece to dla niektórych również jedyna możliwość zapewnienia sobie i swojej rodzinie godnych warunków do życia. Zarobki są uzależnione od doświadczenia i kwalifikacji. Najwięcej zarabiają więc osoby już dłużej pracujące w tej branży, które ukończyły np. studia pielęgniarskie.

Na stałe czy na sezon, zawsze legalnie i z gwarancją stabilności

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na pracę sezonową na stanowisku opiekuna seniora czy też traktujesz ją jako stałe zatrudnienie, musisz mieć pewność, że zostanie Ci wypłacona pensja, a w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy zdrowotnej. Konieczne jest więc podpisanie umowy między stronami, w której znajdują się wszystkie warunki współpracy. W wielu przypadkach, szczególnie kiedy pracę otrzymujemy bezpośrednio od rodziny seniora, tej umowy brakuje. Oznacza to, że „pracodawca” nie ma wcale obowiązku wypłacenia Ci należności, a więc nie masz gwarancji wypłacalności comiesięcznej należnej Ci pensji. Ponadto brak zatrudnienia to też brak ubezpieczenia i opłacanych składek społecznych, zdrowotnych i chorobowych. Nie masz więc praca do bezpłatnej opieki medycznej oraz nie możesz skorzystać z ubezpieczenia w razie wypadku. Wydaje się, że jest to szczególnie istotne w przypadku zatrudnienia stałego. W rzeczywistości jednak stabilność i legalne zatrudnienie ma ogromne znaczenie przy pracy sezonowej. Wyjazd do pracy to często poświęcenie. Czas ten można przeznaczyć przecież na wakacyjny odpoczynek. Być może wyjazd jest też szansą na zarobienie pieniędzy na wymarzoną podróż, a niekiedy też po prostu koniecznością, wynikającą z potrzeby pieniędzy, jakich młody człowiek potrzebuje na studia. Jeżeli nie zostaną mu wypłacone pieniądze, nie tylko nie zrealizuje swoich marzeń, ale też może mieć problemy z kontynuacją nauki. Dlatego też warto jest podjąć pracę za pośrednictwem agencji, która gwarantuje legalne zatrudnienie z pakietem ubezpieczeń i gwarancją odprowadzanych składek.

Opiekunowie sezonowi niekiedy decydują się w późniejszym czasie na stałą pracę w tym zawodzie. Są też tacy, którzy dzięki sezonowej pracy zdobywają cenne doświadczenie i zwiększają swoją szansę na lepszą pracę w Polsce.