Wyjazd za granicę dla niektórych to konieczność, dla innych po prostu chęć podjęcia lepszej pracy. Każdy może mieć inny cel, jednak wszyscy oczekują jednego – godnej płacy oraz warunków współpracy. Tak jest też w przypadku opiekunów osób starszych. Praca w opiece w Niemczech jest wśród Polaków bardzo popularna. Można więc sądzić, że jest też opłacalna i niezależnie od wszelkich innych okoliczności i czynników warto się jej podjąć. Czy na pewno tak jest? Czy praca w opiece za granicą zawsze będzie dobrym pomysłem, a decyzji o wyjeździe nigdy nie będziemy żałować?

W Niemczech brakuje opiekunów

Dla Polaków bardzo dużo zmieniło się w momencie, kiedy Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla naszych rodaków. Wtedy to zwiększyło się zdecydowanie zainteresowanie pracą u naszych zachodnich sąsiadów. Wyjeżdżali przede wszystkim budowlańcy oraz inni pracownicy fizyczni. Jeżeli chodzi o kobiety, to ich zainteresowaniem cieszyły się oferty pracy w roli opiekuna osób starszych. W tej kwestii na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat niewiele się zmieniło. Wciąż w Niemczech jest duże zapotrzebowanie na opiekunów, a pracy w tym zawodzie nie zawsze chcą się podejmować obywatele Niemiec. Dla Polaków to szansa na dobrą pracę, ponieważ zarobki za naszą zachodnią granicą są wciąż zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju.
Z tego powodu w Polsce powstały agencje, pomagające opiekunom znaleźć legalne zatrudnienie w Niemczech w opiece nad osobami starszymi. Jest to niezwykle ważne, szczególnie kiedy jeszcze ten rynek jest nam obcy i wyjeżdżamy za granicę do pracy po raz pierwszy. Agencja oferuje pracę na podstawię umowy, a więc wszystkie warunki zostają spisane, są przejrzyste, a w razie wątpliwości jest możliwość konsultacji, podczas której kandydat na opiekuna uzyskuje wszelkie szczegółowe informacje. Legalne zatrudnienie oznacza również gwarancję wypłacalności comiesięcznej pensji. Nie można mieć pewności otrzymania wynagrodzenia, kiedy nie zostaje zawarta między stronami umowa. Ponadto praca bez umowy jest nielegalna w Niemczech, podobnie jak w Polsce. Osoba, która się na to decyduje, po kontroli jest zobowiązana do zapłaty wysokiej kary. Legalne zatrudnienie przez agencje to także pakiet innych korzyści, jak ubezpieczenie, opłacanie składek socjalnych i chorobowych oraz należna emerytura po 5 latach pracy. Agencja zapewnia też transport oraz zakwaterowanie w miejscu pracy.

Od czego zależą zarobki opiekuna osoby starszej?

Analizując rynek pracy, zapewne spotkasz się z różnymi stawkami, jakie są oferowane w tym zawodzie. Wynika to przede wszystkim z różnic w kwalifikacjach opiekunów, a także ich zakresu pracy. Zarobki uzależnione są od wielu czynników, o których warto wiedzieć odpowiednio wcześniej, jeszcze przed składaniem swojej kandydatury, wypełnienia formularza zgłoszeniowego i wysyłania CV. Dzięki temu unikamy rozczarowania, jak też wiemy, na ile zasługujemy. O wysokości zarobków decyduje na pewno doświadczenie. Początkujący, dopiero rozpoczynający swoją pracę opiekunowie będą zarabiać najprawdopodobniej najmniej, chociaż jest to płaca wyższa niż w Polsce. Mogą oni oczekiwać pensji miesięcznej w wysokości ok. 1500 euro, co jest ok. 6400 zł. Jeżeli decydujesz się na współpracę z agencją, nie ponosisz z tytułu pracy za granicą żadnych dodatkowych kosztów. Masz zapewniony transport oraz zakwaterowanie. Wraz ze wzrostem doświadczenia opiekuna zwiększa się też jego wynagrodzenie.

O pensji, jaką otrzymasz, decydować będzie też zakres Twoich obowiązków. Seniorzy są w różnym stanie zdrowotnym. Niektórzy wymagają stałej opieki, są osobami leżącymi, które nie poruszają się samodzielnie. Trzeba więc je nakarmić i umyć, a niekiedy też pomóc w domowej rehabilitacji. To przypadki, kiedy oferowane jest wyższe wynagrodzenie. Jednocześnie jednak lepiej w takiej pracy radzą sobie doświadczeni opiekunowie, dlatego też nierzadko doświadczenie i zakres obowiązków są ze sobą ściśle powiązane. Są jednak takie osoby starsze, które są w stanie poradzić sobie samodzielnie z codziennymi czynnościami. Potrzebują jedynie pomocy w robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków czy też organizacji czasu wolnego.

Nie bez znaczenia jest też to, jak dobrze znasz język niemiecki. Wymagana jest znajomość języka na poziomie komunikatywnym, musisz dobrze rozumieć swojego podopiecznego, jak też on musi dobrze rozumieć Ciebie. Jeżeli masz wyższe kompetencje, może się okazać, że otrzymasz lepszą propozycję płacy.

Opłacalne nie tylko ze względu na zarobki

Praca w opiece nad osobami starszymi opłaca się nie tylko z powodu stosunkowo wysokich zarobków, ale też z możliwości zdobycia cennego doświadczenia. Korzystają na tym studenci akademii medycznej oraz szkoły pielęgniarskiej. Warto też skorzystać z takiej oferty pracy, jeżeli zależy nam rozwijaniu swoich kompetencji interpersonalnych. W pracy z osobami potrzebującymi naszej pomocy uczymy się zrozumienia, empatii, cierpliwości i szacunku do drugiego człowieka. To umiejętności bezcenne, potrzebne nie tylko w pracy, ale też w codziennym życiu.