Nieunikniony jest proces starzenia się organizmu. Przebiega on w sposób naturalny, a jedynym sposobem na zachowanie zdrowia dłużej jest dbanie o siebie na każdym etapie swojego życia. To jednak nie gwarantuje, że w podeszłym wieku będziemy w doskonałej formie i wszystkie nasze układy i organy będą sprawnie pracować. Opiekun osoby starszej będzie musiał zmierzyć się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi swojego podopiecznego. Zdarza się, że będą to mniej objawowe choroby, ale też może być sytuacja, że senior będzie potrzebował Twojego większego zaangażowania.

Przyczyny chorób podeszłego wieku

Podstawową przyczyną jest bez wątpienia coraz większa podatność na choroby oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Organizm seniora jest słabszy niż osoby dorosłej, nastolatka, a nawet dziecka, chociaż w tym ostatnim przypadku można mówić o porównywalności pracy układu odpornościowego. Trzeba też mieć świadomość, że organizm osoby starszej ma też trudności z adaptacją do zmian, dlatego też bardzo często objawy nasilają się po zmianie otoczenia czy chociażby krótkiego wyjazdu. Duże znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne, które przekładają się na szybkość starzenia się organizmu oraz objawy, jakie towarzyszą temu procesowi. To, co dotyka praktycznie każdą osobę starszą, to obniżenie się pojemności życiowej płuc oraz osłabienie kości.

W grupie podwyższonego ryzyka szybszego starzenia się organizmu są osoby, które palą lub w przeszłości paliły papierosy czy nadużywały alkoholu. Ludzki organizm nie najlepiej też znosi długo utrzymujący się stres. Nie sprzyja mu otyłość i często związany z tym brak ruchu i aktywności fizycznej. To właśnie w tych czynnikach należy doszukiwać się problemów zdrowotnych w podeszłym wieku. Dlatego też, jeżeli jest to możliwe, zaleca się opiekunom angażowanie podopiecznych do ruchu. Czasem nawet zwykły, krótki spacer pobudza organizm do lepszej pracy. Ponadto jeżeli Twój podopieczny pali papierosy czy też wiesz, że pozwala sobie na wypicie większej ilości alkoholu, konieczna będzie Twoja reakcja, a czasem również pomoc specjalisty.

Demencja i choroba Alzheimera

To zdecydowanie jedne z najczęściej pojawiających się chorób w wieku starszym i jednocześnie najbardziej utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dla opiekunów również oznacza to większe trudności, które wynikają z większej ilości obowiązków. Zarówno demencja, jak też choroba Alzheimera są chorobami otępiennymi. Związane są z zaburzeniami pracy układu nerwowego i pracy mózgu. Chory ma kłopoty z zapamiętywaniem i racjonalnym myślenie. W zaawansowanym stadium nie poznaje już nawet swoich najbliższych. Nie należy jednak utożsamiać ze sobą tych dwóch chorób. Alzheimer jest przyczyną demencji, z kolei choroba Alzheimera cechuje się postępującym przebiegiem, w początkowym stadium jej objawy mogą być niezauważalne. Jeżeli Twój podopieczny zmaga się właśnie z tą chorobą, to powinieneś być przygotowany na jego częste wahania nastrojów, kłopoty z racjonalną oceną aktualnej sytuacji, problemy z pamięcią, zaburzenia snu oraz zaburzenia orientacyjno-przestrzenne.

Cukrzyca

Utożsamia się ją z podeszłym wiekiem, chociaż dzisiaj dotyka też ludzi młodych. Na cukrzycę seniorzy są jednak narażeni zdecydowanie bardziej niż osoby młodsze, po 65 roku życia na tę chorobę choruje ok. 30% ludzi. To kolejne następstwo naturalnego procesu starzenia się organizmu. Wynika z zaburzenia biologii organizmu, szczególnie z stopniowym obniżaniem się aktywności komórek, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Ponadto na rozwój cukrzycy wpływa ograniczony ruch i aktywność fizyczna. Im jesteśmy starsi, tym mniej się ruszamy. Osoby z cukrzycą wymagają przede wszystkim leczenia farmakologicznego, u niektórych będą to tabletki, u innych zastrzyki. Duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi ma też dieta. Powinno się gotować lekko z wykorzystaniem produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dobrze w diecie cukrzyka sprawdzają się produkty pełnoziarniste, a także świeże warzywa i chude mięso. Zdecydowanie powinno się unikać słodyczy i słodzonych napojów. Oczywiście nie zapominamy o ruchu.

Osteoporoza

Starzenie się organizmu oznacza też osłabienie układu kostnego, szczególnie jeżeli wcześniej senior nie dbał o ich wzmacnianie i nie spożywał odpowiednio dużo wapnia, białka i witaminy D. Osteoporoza związana jest z obniżeniem wytrzymałości kości, co skutkuje częstą ich łamliwością. Czasami niewielkie uderzenie wystarczy, aby doszło do uszkodzenia kości lub jej złamania. Pojawiają się ubytki w masie kostnej, co jest przyczyną osłabienia całego układu. Szczególnie niebezpieczne są złamania kości udowej. Leczenie jest bardzo skomplikowane i istnieje duże ryzyko pojawienia się powikłań. Jeżeli opiekujesz się osobą z osteoporozą, musisz pamiętać o regularnym podawaniu jej przepisanych przez lekarza leków, a także zwracać szczególną uwagę na jej poruszanie się. Przyda się jej pomoc podczas pokonywania schodów, a nawet wstawania z łóżka.

Chcąc być opiekunem osoby starszej, trzeba zaakceptować niedogodności i dolegliwości, jakie towarzyszą procesowi starzenia się organizmu. Tego typu praca wymagać będzie od Ciebie dużej empatii i zrozumienia, co na pewno pomoże Ci dobrze zaplanować każdy dzień i otoczyć troską i właściwą opieką swojego podopiecznego.