Jesteś wśród tych opiekunów, którzy nie decydują się na powrót na święta do domu? A może chciałbyś jeszcze przed wyjazdem zrobić przyjemność swojemu podopiecznemu, pokazując mu, że pamiętasz w ten cudowny czas również o nim. Z Bożym Narodzeniem bezpośrednio związane są prezenty, które są tradycją zarówno w Polsce, jak też w Niemczech. Obdarowujemy siebie nawzajem upominkami, czasami mniejszymi, innym razem większym. Czy taki prezent wypada też podarować swojemu podopiecznemu? Czy będzie to nie tylko miły, ale też taktowny gest z Twojej strony? Jeżeli tak, to na co warto się zdecydować?

Czy prezent świąteczny dla podopiecznego to dobry pomysł?

Zanim udasz się na świąteczne zakupy, trzeba zastanowić się, czy w ogóle dawanie prezentów seniorowi, którym się opiekujemy, jest dobrym pomysłem. Należy mieć świadomość, że jest to kwestia bardzo delikatna i nasze postępowanie powinno być zależne od kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, w jakich relacjach jesteście i jakie więzi Was łączą. Zdarza się, że nawet pomimo kilku lat współpracy wciąż jest między opiekunem a jego podopiecznym duży dystans. Wynikać to może z charakteru seniora, ale też nastawienia opiekuna do wykonywanej przez siebie pracy. W niektórych przypadkach relacje są jednak bardzo bliskie. Pomimo różnicy pokoleń takie osoby często ze sobą rozmawiają, lubią spędzać wspólnie czas, a prezentami obdarowują się też z okazji urodzin. W tych drugich okolicznościach na pewno zakup prezentu będzie świetnym pomysłem. W pierwszym może okazać się niekoniecznie dobrze odebranym gestem.

Równie ważne jest to, czy Ty też spodziewasz się prezentu od swojego podopiecznego. Nie musi być to koniecznie kupiony upominek w sklepie, ale np. wykonany na drutach szalik czy po prostu wspólna kolacja w jego domu, zorganizowanie przez niego Wigilii. Dlatego też każdą kwestię rozpatrujemy indywidualnie. Ty sam najlepiej wiesz, jakie relacje łączą Cię z podopiecznym i w jaki sposób może być odebrany przez niego Twój prezent. Jeżeli już decydujesz się na jego zakup, wybierz taki, który wiesz, że naprawdę sprawi seniorowi radość. Nie musi być to nic dużego i drogiego, czasami małe gesty są cenniejsze od kosztownych upominków. Ponadto drogi prezent może wywołać u Twojego podopiecznego zakłopotanie, a tego raczej chciałbyś uniknąć. Co zatem możesz kupić, aby wywołać uśmiech na jego twarzy?

Album na zdjęcia

Twój podopieczny lubi oglądać zdjęcia? Czasami nawet robicie to razem, wspominając przeszłość? Zauważyłeś jednak, że wiele fotografii znajduje się w pudełkach, są nieuporządkowane. Przydałby się na nie album, który pozwoliłby nie tylko zdjęcia posegregować, ale też zabezpieczyć przed zniszczeniem. Umieszczając je w foliowych kieszonkach, są odporne na wszelkie zachlapania lub zwyczajne zużycie na skutek ich częstego dotykania. Możesz też zdecydować się na albumu, przypominające minione czasy, czyli albumy z wklejanymi zdjęciami.

Kubek i herbata

To zestaw, z którego ucieszyłby się każdy, niezależnie od wieku. Seniorzy szczególnie lubią ciepłe napoje, o czym zapewne już zdążyłeś się przekonać. Znasz też preferencje smakowe swojego podopiecznego i wiesz, czy woli zwykłą czarną herbatę czy też owocową, a może zieloną. To pozwoli Ci dokonać trafnego wyboru. Niech tym razem będzie to herbata wyjątkowa, może z dodatkiem sekretnego składnika, jakiś suszonych ziół i owoców. Jeżeli nie możesz się zdecydować na jedną, wybierz dwie, ale mniejsze. Do tego pięknie zdobiony kubek lub filiżanka i masz gotowy prezent świąteczny, który rozgrzeje obdarowywanego w każdy zimowy wieczór.

Ciepły koc lub skarpety

Organizm osób starszych znacznie silniej odczuwa zmiany temperatury, jest też mniej odporny na zimno. Kiedy nadchodzą jesienne i zimowe dni, seniorzy chętnie spędzają czas pod kocem, aby się ogrzać. Jego zakup będzie więc strzałem w dziesiątkę. Wybierz model w ulubionym kolorze seniora. Zwróć uwagę, czy preferuje jednolite tkaniny czy może odważniejsze, kolorowe wzory. Niech pasuje on do wystroju jego sypialni lub salonu. Możesz też zdecydować się na grube skarpety, np. z naturalnej wełny. Oba pomysły do wykorzystania!

Książka lub gra planszowa

Dopasuj prezent do zainteresowań swojego podopiecznego. Jak lubi spędzać czas wolny? Co jest lub było jego hobby? Co sprawia mu największą radość? Osoby starsze lubią czytać książki, ale mają swoje indywidualne preferencje. Zajrzyj więc do biblioteczki seniora i sprawdź, jakie tytuły pojawiają się w niej najczęściej. To pomoże Ci też uniknąć wpadki i nie kupisz książki, którą Twój podopieczny już czytał. A może woli on grać w gry planszowe? To świetnie rozwija umysł i wspiera układ nerwowy oraz procesy myślowe.

Niech te święta będą zarówno dla Ciebie, jak też Twojego podopiecznego wyjątkowe, radosne i ciepłe. Prezent potraktuj tylko jako dodatek, skoncentruj się na miłych gestach, więcej rozmawiaj z podopiecznym, okazuj mu jak najwięcej zainteresowania. To dla niego największy prezent, jaki możesz mu podarować.