Popularność pracy na czarno wciąż jest duża, również wśród opiekunów osób starszych, wyjeżdżających za granicę. Pomimo, że oferty pracy są coraz bardziej atrakcyjne, nie każdy decyduje się z nich skorzystać, przynajmniej przy pierwszej próbie podjęcia pracy. Kiedy jednak pojawia się rozczarowanie, a następnie w wielu przypadkach również nieprzyjemne konsekwencje podjętej decyzji, szybko przekonujemy się, że praca na czarno ma pakiet tylko pozornych zalet. Nauka na błędach innych nie należy jednak do nawyków człowieka, zazwyczaj sami musimy się przekonać, że podjęta decyzja nie była tą najlepszą. Co więc wciąż przekonuje polskich opiekunów, żeby pracować w Niemczech bez umowy?

Tak jest łatwiej. Czy na pewno?

Proces poszukiwania pracy wielu osobom kojarzy się negatywnie. Przeglądanie setek ogłoszeń, bezskuteczne oczekiwanie na informację o chęci spotkania na rozmowie rekrutacyjnej, a potem wywiad, który ma sprawdzić umiejętności i wiedzę kandydata, nie zawsze jednak wystarczającą na konkretne stanowisko…wszystko to powoduje, że chcemy sobie ułatwić znalezienie pracy, pomijając ten długi proces. Praca na czarno wydaje się wtedy bardzo dobrą opcją, takich propozycji bez umowy można znaleźć w sieci bardzo dużo. Wyjazd za granicę, „pewna” praca w opiece nad osobą starszą, brak rekrutacji i weryfikacji umiejętności, a także możliwość rozpoczęcia praktycznie od zaraz. Z takich ogłoszeń wciąż korzysta wielu opiekunów, pomimo że istnieje długa lista smutnych historii, przestrzegających przed takimi ofertami. Łatwiejsze znalezienie pracy nie jest jeszcze gwarancją, że praca ta będzie wykonywana na uzgodnionych i korzystnych dla opiekuna zasadach. Może się okazać, że zakres obowiązków będzie większy, a zarobki zdecydowanie niższe. Zdarzają się też sytuacje, kiedy pensja nie jest wypłacana, a wyegzekwowanie jej jest trudne, ponieważ między stronami nie została spisana żadna umowa.

Łatwość nie ma też nic wspólnego z kosztami dojazdu do miejsca pracy, a przede wszystkim z zakwaterowaniem. Wielu opiekunów pracujących na czarno musi znaleźć sobie pokój, mieszkanie czy inne miejsce do zamieszkania, opłacając je samodzielnie.

Z wyższymi zarobkami. Pensja, która nigdy się nie pojawi

Kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na decyzję opiekunów, jest wizja wyższych zarobków. Praca na czarno przyciąga ludzi właśnie zaskakująco wysokim wynagrodzeniem, które znacząco odbiega od średniej, jaka jest w konkretnym zawodzie. Opiekunowie seniorów również zwracają na ten aspekt dużą uwagę. Nie jest tajemnicą, że wysokość pensji jest jednym z wiodących wyznaczników przy poszukiwaniu pracy. Jest to niestety najbardziej dotkliwa pułapka, w jaką można wpaść, decydując się na pracę w opiece bez umowy. Tylko słowne zapewnienie o wynagrodzeniu nie świadczy o tym, że będzie ono w rzeczywistości w takiej wysokości . Istnieje wiele przypadków, kiedy wypłacana pensja znacząco odbiega od tej obiecanej, a opiekun nie ma możliwości odebrania w żaden sposób całości swojego wynagrodzenia. Wysokie zarobki w ogłoszeniu mają przyciągnąć opiekunów, zwrócić tylko ich uwagę. Kiedy już nadchodzi czas wypłaty należności, niekiedy nie pojawia się ona w ogóle. Oznacza to, że opiekun przepracował miesiąc zupełnie za darmo. Rodziny seniorów stosują różne metody, aby mimo wszystko zatrzymać opiekuna, nie wypłacając mu pieniędzy. Zapewniają, że otrzyma on je po upływie kolejnego miesiąca, pensja będzie wtedy podwójna. Dzięki temu mogą liczyć na pomoc znacznie dłużej. Niestety nie można mieć gwarancji, że po tym czasie odzyskamy pieniądze.

Jak uniknąć szarej strefy i dlaczego legalnie oznacza lepiej?

Już wiesz, że pracę na czarno można znaleźć szybko, jednak nie musi to dla Ciebie oznaczać łatwego życia za granicą. Podobnie jest z zarobkami, wysokie w ogłoszeniu, niekoniecznie są wysokimi w rzeczywistości, jeżeli w ogóle są i będziemy mieli szansę odebrać swoje wynagrodzenie. W szarej strefie jest mnóstwo pułapek i wejście do jednej z nich oznacza bardzo niekorzystne konsekwencje. Praca na czarno w Niemczech jest nielegalna, podobnie jak w Polsce. Za jej podjęcie grozi odpowiedzialność karna i konieczność zapłaty grzywny. Jeżeli w tym czasie pobieramy dodatkowo zasiłek dla bezrobotnych i zasiłek chorobowy, jesteśmy zmuszeni do jego zwrotu.

Legalne zatrudnienie jest wtedy, kiedy zostaje pomiędzy stronami spisana umowa. W przypadku opiekunek osób starszych, wyjeżdżających za granicę, zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem agencji, która odpowiada nie tylko za cały proces rekrutacji, ale także jej przedstawiciel jest do Twojej dyspozycji w trakcie pobytu za granicą. Zapewniony masz transport oraz zakwaterowanie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niezwykle ważne jest także to, że masz gwarancję wypłacalności pensji w wysokości, która została zadeklarowana w umowie. Znasz wcześniej swój zakres obowiązków i swoje prawa, które również są częścią umowy. Co więcej, jesteś ubezpieczony, są opłacane za Ciebie składki socjalne i chorobowa, a także wszystkie podatki. Dzięki temu przysługuje Ci prawo do darmowego leczenia i do emerytury po 5 latach pracy. Możesz korzystać ze wszystkich udogodnień socjalnych, jakie oferuje rząd niemiecki, w tym m.in. z Kindergeld.

Pozory mylą, o czym przekonało się już wielu opiekunów osób starszych. Wyjazd za granicę sam w sobie jest już dużym przeżyciem i niekiedy towarzyszą mu niepokój i stres. Czy warto jest potęgować jeszcze negatywne emocje? Czy jesteś w stanie zaakceptować rozczarowanie, którego ryzyko pojawienia się jest bardzo duże?