Fala emigracyjna Polaków wciąż jest bardzo duża, wciąż wielu naszych rodaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Czasami jest to praca sezonowa, która następnie zmienia się w stałą lub też od razu poszukujemy stabilnego zatrudnienia. Wśród najczęściej podejmowanych zajęć za granicą jest opieka nad osobami starszymi, a wśród najchętniej wybieranych kierunków emigracji Niemcy. Bardzo wiele czynników wpływa na decyzję o wyjeździe i nie są one bezpodstawne. Pomimo wielu zmian w Polsce nie można zarobić tak dużo, jak w Niemczech na tym samym stanowisku. Opiekunowie seniorów także mogą liczyć na wyższe zarobki u naszych zachodnich sąsiadów.

Przyjęci z otwartymi rękami

Tak naprawdę Polacy w Niemczech mogą czuć się docenieni, co wynika z tego, że jest tam nieustanne zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Najlepiej wykonują tę pracę Polacy, szczególnie że chętnie przyjmują warunki oferowane przez tamtejszy rynek. W pracy niezwykle ważne jest to, aby doceniono nasze zaangażowanie. Czujemy się wtedy potrzebni i mamy świadomość, że to od nas w znaczącym stopniu coś zależy. Opieka seniorem może być naprawdę niezwykle satysfakcjonującą pracą, jednak wymaga poświęcenia. Wdzięczność starszej osoby za przygotowane śniadanie, wspólny spacer czy też pomoc przy wieczornej kąpieli wynagradza wszelki trud, jaki wkładamy w pomoc. Niemiecki rynek potrzebuje polskich opiekunek, ponieważ dostrzegają w nich potencjał i bardzo duże zaangażowanie. Z kolei osoby wyjeżdżające do pracy wykonują swoje obowiązki bardzo starannie, chcąc zachować ją na dłużej ze względu na oferowane dobre warunki zatrudnienia.

Wyższe zarobki… w euro

Z każdym kolejnym rokiem zarówno w Polsce, jak też w Niemczech wzrasta płaca minimalna. Mimo że u nas jest ona niska w stosunku do tej, która oferowana jest u naszych zachodnich sąsiadów, jak też w innych krajach Europy. W Niemczech płaca minimalna jest uzależniona od branży. Pracownicy tymczasowi będą zarabiać od tego roku minimum 9,66 euro na godzinę, z kolei pracownicy opieki 11,35 euro. Stawka może być oczywiście wyższa, co zależy od warunków współpracy, które z kolei wynikają z doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. W Polsce płaca minimalna od stycznia 2020 wzrosła do 17 zł na godzinę. To oznacza, że w Niemczech jest ona ponad dwa razy wyższa. Możliwość zarabiania w euro jest bardzo przekonującym czynnikiem, który powoduje, że wiele opiekunów podejmuje pracę za granicą zarówno sezonową, jak również stałą. Warto również wspomnieć, że nawet płaca minimalna w Niemczech pozwala na zaspokojenie więcej niż swoich podstawowych potrzeb życiowych. Standard życia jest więc wyższy, żywność jest w stosunkowo dobrych cenach, podobnie jak rozrywka i kultura.

Wsparcie socjalne na wysokim poziomie

Do pracy w Niemczech wyjeżdżają opiekunki, które mają już swoje rodziny, niekiedy nawet na wyjazd decydują się wszyscy. Pracując w Niemczech można oczekiwać bardzo atrakcyjnych świadczeń socjalnych. Nasi zachodni sąsiedzi w tej kwestii są jednymi z najhojniejszych w Europie. Wśród zasiłków, z których najczęściej korzystają opiekunowie, będący jednocześnie rodzicami, jest Kindergeld, czyli zasiłek na dzieci. Od roku 2020 wynosi on odpowiednio:

  • 204 euro na pierwsze i drugie dziecko
  • 210 euro na trzecie dziecko
  • 235 euro na każde kolejne dziecko

Ponadto pracując w Niemczech, przysługuje Ci zasiłek chorobowy. Otrzymasz go jednak tylko wtedy, kiedy będziesz osobą ubezpieczoną i regularnie będą odprowadzane od Twojej wypłaty składki. Nie jest to możliwe w przypadku nielegalnego zatrudnienia, kiedy praca odbywa się bez umowy. Dlatego też, aby mieć możliwość darmowego leczenia u naszych zachodnich sąsiadów, warto jest skorzystać z oferty zatrudnienia przez agencję, która zajmuje się wszelkimi formalnościami, dotyczącymi składek i ubezpieczeń. Podobnie jest przy zasiłku chorobowym, również muszą być spełnione te same warunki, z tą tylko różnicą, że składki odprowadzane są na ubezpieczenie chorobowe. Dla osób z dziećmi, które zarabiają najmniej, przewidziano dodatek Kinderzuschlag. To zasiłek przewidziany dla tych rodziców, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego. Warunkiem jest mieszkanie dzieci z rodzicami w jednym gospodarstwie domowym.

Nauka języka

Najszybciej i najskuteczniej nauka obcego języka przebiega w środowisku, w którym jesteśmy zmuszeni do posługiwania się nim na co dzień. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, aby nie tylko zdobyć doświadczenie, ale też udoskonalić swój język niemiecki. Oczywiście w opiece nad osobami starszymi wymagana jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Będąc jednak w tym kraju i na co dzień obcując z językiem innym od polskiego, znacznie łatwiej jest nam przyswoić nowe zwroty, słowa czy powiedzenia. Uczymy się, jak używać go w codziennej, mniej oficjalnej rozmowie, nabieramy odpowiednich nawyków, a każda nasza wypowiedź jest bezwarunkowym odruchem, niekontrolowanym przez myśli, jak jest to podczas standardowej nauki. Znajomość języka obcego jest dzisiaj jednym z podstawowych wymogów na rynku pracy niezależnie od branży i zawodu. Pobyt i praca w Niemczech jest więc także doskonałą lekcją, którą doceniają Polacy. To kolejny powód, dla którego podejmują decyzję o wyjeździe.

Niektórzy opiekunowie wyjeżdżają bez żadnej gwarancji pracy, inni decydują się na pracę na czarno, a są też tacy, dla których większą rolę odgrywają bezpieczeństwo, stabilność i bieżące wsparcie, oni decydują się na współpracę z agencją. To od wyboru warunków pracy zależy w znaczącym stopniu czy powody, dla których opiekun wyjeżdża okażą się słuszne, a plan zostanie zrealizowany.