Opieka nad osobą niesłyszącą - odpowiednie przygotowanie kluczem do sprawnej komunikacji

Opieka nad każdą osobą starszą wymaga odpowiedniego podejścia, cierpliwości oraz spokojnego obycia. Schyłek życia to czas wyciszenia i należnego relaksu po całym życiu wypełnionym obowiązkami i pracą. Opiekę sprawujemy także nad osobami z pewnymi niepełnosprawnościami w różnym wieku. Bardzo szerokiego grono osób, które wymaga wsparcia w codziennych czynnościach, boryka się ze skomplikowaną, uprzykrzającą życie przypadłością głuchoty. Pogorszenie słuchu wraz z upływem lat jest procesem naturalnym. Jednak niekiedy zdarza się, że dochodzi do częściowej bądź całkowitej jego utraty. Jak sprawować opiekę nad osobą niesłyszącą? Jakich zachowań należy unikać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Empatia- najważniejsza cecha w opiece nad osobą niesłyszącą

Empatia to kluczowa kwestia, by opieka była dla dwóch stron satysfakcjonująca. Bez znaczenia pozostaje, czy osoba straciła słuch dopiero z wiekiem, w związku z chorobą, czy jest niesłyszącą od dzieciństwa. Zawsze taka wada powoduje dyskomfort, niejednokrotnie uniemożliwiając normalną komunikację. To wstydliwa sprawa, zwłaszcza dla osób starszych. Bardzo często powoduje wycofanie, brak chęci komunikacji i nawiązywania jakiegokolwiek kontaktu w obawie przed niezrozumieniem. Dlatego przede wszystkim główną rolą opiekuna jest darzenie podopiecznego ogromną dozą empatii. Wszystko po to, by osoba niesłysząca czuła się całkowicie akceptowana oraz bezpieczna. Dopiero stworzenie takiej atmosfery pozwoli na skuteczną, swobodną komunikację pozbawioną negatywnych emocji. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których opiekun nie rozumie potrzeb, rozkładając ręce i zgadując, co osoba niesłysząca ma na myśli. Na szczęście język migowy nie jest jedną opcją, by objąć opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Właściwe przygotowanie- jak skutecznie komunikować się z osobą niesłyszącą nie znając języka migowego?

Uważa się, że najbardziej skuteczna komunikacja z osobą niesłyszącą odbywa się przy pomocy języka migowego. Owszem, jest to metoda biegłej rozmowy bez używania narządu słuchu. Jednak bardzo często utrata słuchu pojawia się w dopiero w starszym wieku. W związku z tym, że całe życie słuch służył wielu osobom niezawodnie, nie mieli oni potrzeby nauki języka migowego. My, jako opiekuni, nie musimy władać językiem migowym, by skutecznie porozumiewać się z osobą niesłyszącą. Jest ku temu o wiele bardziej prosty sposób, który zawsze zdaje egzamin bez względu na sytuację, w której się znajdziemy. Na twardym, najlepiej laminowanym arkuszu w formie a3, należy wydrukować alfabet. Takie rozwiązanie sprawdza się bez względu na język, którym włada osoba niesłyszącą. Może to być także język niemiecki. Chcąc porozumieć się, zadajemy pytanie, wskazując literka po literce, a nasz podopieczny wskazuje w taki sam sposób swoją odpowiedź. Możemy jeszcze wyposażyć się we wskaźnik, który pozwoli na precyzyjne wskazywanie liter. Możemy także komunikować się przy pomocy kartki i długopisu, chociaż w przypadku osób leżących wskazywanie liter będzie dla nich o wiele bardziej przystępną formą. Z całą pewnością należy pamiętać o tym, aby unikać krzyku. Nie spowoduje to, że osoba niesłysząca lepiej nas zrozumie, a może to działać na nią drażniąco, całkowicie uniemożliwiając jakiekolwiek porozumienie.

Główne zasady opieki nad osobą niesłyszącą

Opieka nad osobą niesłyszącą z całą pewnością różni się od tej nad osobą pełnosprawną, słyszącą. Zaburzenia prawidłowego słuchu jest schorzeniem bardzo złożonym, które może oddziaływać na zmianę zachowania oraz powstawanie innych dolegliwości. Przede wszystkim należy więc unikać sytuacji, które doprowadzałyby do strachu osoby borykającej się z głuchotą. Nie należy więc pojawiać się znienacka, bez uprzedzenia. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że nasz opiekun jest świadomy naszej obecności. Zanim zdecydujemy się na dotyk czy inne zachowania, warto złapać z osobą niesłyszącą kontakt wzrokowy. Co ciekawe, wiele osób niesłyszących, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, nabyło umiejętność czytania z ruchu warg. Oprócz zapisu czy wskazywania liter możemy także starać mówić się bardzo powoli i wyraźnie, a istnieje duża szansa właściwej komunikacji. Należy się upewnić, że przekazywana przez nas intencja została dobrze zrozumiana. Nie można dziwić się także sytuacji, że konkretne słowo będziemy musieli powtarzać kilkukrotnie.

Niebagatelne znacznie odgrywają także gesty i nasza mimika. Możemy wraz z osobą niesłyszącą stworzyć własny kod komunikacyjny, dzięki któremu będziemy doskonale wiedzieć, co druga osoba ma na myśli. Proste ruchy bardzo często będą jednoznacznie wskazywać na konkretną potrzebę.

Podczas próby kontaktu warto wyeliminować wszystkie dodatkowe źródła dźwięku. Chodzi tu np. o grające radio czy telewizor, szum i hałas miasta, czy wyłącznie chodzących sprzętów elektronicznych. To pozwala na maksymalne skupienie i odbiór przekazywanego komunikatu.

Właściwe podejście oraz przygotowanie opiekuna sprawi, że każdy niesłyszący podopieczny będzie doskonale czuł się w jego towarzystwie.