Pierwsza praca za granicą to zawsze mnóstwo obaw. Czy lepiej znaleźć zatrudnienie już na miejscu czy może skorzystać z agencji w Polsce? Czy będę mieć gwarancję wypłaty należności czy okaże się, że pracowałem za darmo? Czy będę miał trudności z zakwaterowaniem? A co z przejazdem? Podobne pytania zadają sobie opiekunki osób starszych, które mają przed sobą pierwszą podobną pracę. Coraz więcej Polek decyduje się na wyjazd, dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane. Istnieje wiele mitów, które należy wyjaśnić, aby wyjechać bezpiecznie i z gwarancją dobrej pracy.

Opiekunowie osób starszych potrzebni są w każdym kraju. Jednak Polki najczęściej wyjeżdżają do Niemiec. Jest najbliżej, agencje w Polsce mają najwięcej ofert właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Ponadto nauka języka niemieckiego jest w naszym kraju bardzo popularna, w przeciwieństwie do języka hiszpańskiego czy greckiego. Niektóre osoby decydują się na wyjazd „w ciemno” z nadzieją, że bez problemu znajdą zatrudnienie na miejscu. Nierzadko okazuje się, że jest to praca bez umowy, a niekiedy nawet po przepracowanym miesiącu opiekunki nie otrzymują wynagrodzenia. Takie sytuacje wzbudzają obawy, czy warto wyjeżdżać czy może lepszą opcją jest pozostanie w kraju.

Wyjazd TAK, ale tylko przez agencję

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy wyjazd w charakterze opiekuna seniora czy też już kolejny, najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z pomocy agencji. To dzięki niej zyskujesz pewność wynagrodzenia, legalnego zatrudnienia, a także w wielu przypadkach zakwaterowania i transportu. Przy wyborze firmy zwróć jednak uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, czy podpisujesz umowę z agencją oraz na jakich warunkach. Korzystne będzie dla Ciebie zatrudnienie na niemieckich warunkach, ponieważ dzięki temu zyskujesz prawo do świadczenia emerytalno-rentowego nawet po 5 latach. Co więcej, jesteś ubezpieczony, a więc w razie uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu i leczenia nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat. Po drugie, co oferuje agencja. Na pewno zaletą jest zapewnienie transportu, co pozwoli Ci dotrzeć na czas do swojego podopiecznego. Otrzymujesz bilet w jedną i drugą stronę. Po trzecie, zakwaterowanie, czyli gwarancja zamieszkania podczas pobytu w Niemczech. Jeżeli decydujesz się na wyjazd bez pomocy agencji, musisz sam znaleźć sobie mieszkanie, chyba, że podejmujesz pracę u osoby starszej, u której możesz przybywać na czas pracy.

Nie mniej ważne jest bieżące wsparcie koordynatora już na miejscu. Pierwsza praca opiekuna to dla niego zupełnie nowa sytuacja. Ma on więc mnóstwo pytań, pojawiają się sytuacje, które wymagają pomocy doświadczonej osoby. Agencja to także gwarancja tego, że podejmujesz pracę w sprawdzonym miejscu. Taka forma zatrudnienia z pewnością rozwiązuje wiele problemów i pozwala pozbyć się wątpliwości, które pojawiają się w trakcie podejmowania decyzji o wyjeździe.

Agencje, niegodne zaufania

Nawet w przypadku agencji może się okazać, że praca jest niepewna i niekoniecznie bezpieczna. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, a nieprzyjemnych sytuacji można łatwo uniknąć, weryfikując firmę. Kiedy należy zrezygnować z wybranej agencji? Na pewno w momencie, kiedy nie masz informacji na temat jej siedziby, nie wiesz, gdzie się znajduje, a możesz jedynie skontaktować się z nią telefonicznie. We współczesnych czasach firma bez strony internetowej również powinna wzbudzać wątpliwości, szczególnie, jeżeli oferuje swoje usługi na terenie całej Polski. Przypadkowo znaleziony numer firmy nie będzie najlepiej zapowiadającym się początkiem współpracy. Dane firmy powinny znaleźć się w rejestrze KRAZ. Jeżeli ich nie ma, zrezygnuj z agencji, szukając innej. Pracodawcy zazwyczaj sprawdzają kwalifikacje swoich pracowników. „Zazwyczaj”, ponieważ są takie, które pomijają ten etap rekrutacji i zatrudniają przypadkowych ludzi. Nie podejmuj współpracy z agencją bez podpisania umowy. W niektórych przypadkach firma pobiera opłaty za znalezienie pracy za granicą. Lepiej zdecydować się na taką, przy współpracy, z którą nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

Nielegalna praca za granicą, realne zagrożenie

Nawet, jeżeli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu pracy i potrzebujesz zatrudnienia „na już”, bądź ostrożny podczas zapoznawania się z ofertą. Czasami warto poczekać na dobrą ofertę z gwarancją legalnego zatrudnienia. Pracując na czarno, tracisz szansę na świadczenia emerytalno-rentowe oraz darmowe leczenie. Co więcej, Twoje obawy przed niewypłacalnością stają się bardzo realne. W Internecie możesz znaleźć wiele ofert pracy dotyczących opieki nad osobami starszymi. Już niejedna osoba zdecydowała się ją podjąć, spotykając się z rozczarowaniem i z koniecznością poniesienia dużych strat zamiast zysków. Wszelkie te zagrożenia zostają wyeliminowane przy współpracy ze sprawdzoną i zaufaną agencją. Jeżeli również w tym przypadku masz wątpliwości, zawsze możesz porozmawiać z konsultantem, a nawet umówić się na spotkanie.

Nie rezygnuj z wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, nawet, jeżeli masz wątpliwości, czy jest to bezpieczna opcja. Istnieją alternatywy dla samodzielnego poszukiwania pracy, które pomogą Ci pozbyć się niepotrzebnego stresu.