Praca z osobami starszymi jest dosyć wymagająca, osoby takie bywają marudne sfrustrowane lub po prostu skryte. Pielęgnowanie ich i pomaganie w codziennym życiu naprawdę nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego przed wyjazdem do tego rodzaju pracy warto dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy. Jedna z nich jest to, że osoby starsze zazwyczaj przyjmują sporo leków, by utrzymać ciało w zdrowiu. Niestety może to powodować hipokaliemie, czyli niedobór potasu. Co zrobić, gdy Twój podopieczny wykazuje objawy tej dolegliwości, jak mu pomóc i po czym poznać, że jest to właśnie niedobór potasu? Sprawdź!

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie?

Potas jest bardzo ważnym elementem, bez niego synteza białek w rybosomach będzie niemożliwa. Oprócz tego jest jednym z wielu elementów enzymatycznych. Reguluje prawidłowe działanie pracy mięśni oraz układu nerwowego. Ma swój udział w przemianie węglowodanów i utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Wpływa także na gospodarkę kwasowo-zasadową oraz wodną organizmu. Organizm wydala go razem z moczem i z potem. Zalecana dzienna dawka potasu dla osoby dorosłej to 2-3 tys. mg.

Przyczyny niedoboru potasu

Istnieje wiele rzeczy, które mogą doprowadzić do niedoboru potasu w organizmie, zazwyczaj przyczyną jest po prostu jego utrata. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie jest zbyt mało wody. Wszelkiego rodzaju infekcje przewodu pokarmowego oraz zatrucia wiążą się zwykle z biegunkami lub wymiotami, a to z kolei powoduje utratę sporej ilości wody z organizmu, czyli także jonów potasowych, chlorkowych lub sodowych.Inną przyczyną może być utrata potasu, która następuje w wyniku przyjmowanych leków. Mogą to być diuretyki tiazydowe lub pętlowe, które stosowane są przy nadciśnieniu tętniczym, a także w terapiach obrzęków. Leki te przyjmuje się w przypadku marskości wątroby, zastoinowej niewydolności serca lub przy zaburzeniach czynności serca. Tego typu leki również wspomagają wydalanie wody wraz z moczem, co powoduje utratę wieku makroelementów w tym potasu. Nie są te jednak jedyne leki, które powodują niedobór potasu, inna ich grupa to preparaty przeczyszczające. Warto wspomnieć, że z ich stosowaniem zawsze należy uważać, ponieważ przedawkowanie wiąże się z poważną biegunką, która może prowadzić do bardzo istotnej utraty elektrolitów i płynów. Natomiast leki te zawsze powodują utratę znacznej ilości potasu, odbywa się to przez przewód pokarmowy. Do farmaceutyków powodujących niedobór potasu można zaliczyć także leki związane z leczeniem układu oddechowego oraz astmy. Są to: glikokortykosteroidy oraz aminoglikozydów, czyli antybiotyki. Leki, które stosuje się w walce z ciężkim zakażeniem grzybiczych oraz niektórych odmianach nowotworów, mogą powodować niedobory potasu w organizmie. Ostatnio bardzo popularne zrobiło się picie ziół chińskich. Przed skorzystaniem z nich warto jednak wiedzieć, że spożywanie ich nigdy nie powinno odbywać się bez nadzoru. Brak odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie i spożywanie takich mieszanek według własnego uznania może nie tylko skończyć się niedoborem elektrolitów, ale także nawet poważnym uszkodzeniem nerek lub wątroby.

Objawy niedoboru potasu

Zazwyczaj pierwszym pojawiającym się objawem niedoboru potasu w organizmie jest ogólne osłabienie organizmu, mogą pojawiać się także skurcze, a nawet dosyć mocno odczuwalne bóle mięśni. Niestety nie są to jedyne dolegliwości, które mogą się pojawiać przy tym schorzeniu, wystąpić mogą także kłopoty z oddychaniem oraz problemy trawienne. Hipolakiemia, czyli niedobór potasu nie pozwoli na tak szybką regenerację, czyli mięśnie nie będą w stanie w normalnym tempie odzyskiwać energii, mogą być przez dłuższy czas spięte, mogą pojawiać się odrętwienia, osłabienie czy mrowienie mięśni. Jeżeli zauważysz tego typu objawy, powinieneś jak najszybciej zastosować odpowiednią suplementację, która pozwoli na pozbycie się uprzykrzających życie objawów.

Skutki niedoboru potasu

Odpowiedni poziom tego minerału w organizmie jest niezwykle ważny, odpowiedni, czyli nie może być go ani za dużo, ani za mało, ponieważ oba wyjścia mogą być przyczyną zaburzeń funkcjonowania układu krążenia. Odpowiednia praca mięśni, rozluźnianie ich oraz spinanie to zasługa odpowiedniej ilości potasu w organizmie. To pierwsze, czyli rozluźnianie mięśni może następować w wyniku świadomego lub nieświadomego działania, zależy to przede wszystkim od tego, którą grupą mięśni w danym momencie pracujemy. Niewystarczająca ilość potasu w organizmie może prowadzić do zaburzenia równowagi jonowej, czego następstwem mogą być skurcze mięśni. Uzupełniać potas w organizmie można na wiele sposobów, na przykład pijąc odpowiednie napoje bogate w elektrolity, stosując odpowiednie suplementy, można też wprowadzić do diety produkty, które są bogate w ten składnik, czyli: banany, soja, otręby pszenne, koncentraty pomidorowe, śliwki suszone, morele suszone, soczewica, groch, jabłka, daktyle, rodzynki, zarodki pszenne, pistacje, pestki dyni, liście pietruszki, kakao, czekolada, orzechy laskowe, awokado. Koniecznie obserwuj swojego podopiecznego pod kątem niedoboru potasu, bo starsi ludzie są zazwyczaj bardzo narażeni na jego niedobry.