Zdarza się, że współpraca opiekunki z seniorem nie układa się dobrze. Senior może nie chcieć zaakceptować faktu, że potrzebna jest mu pomoc. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zaprzyjaźnić się z podopiecznym?

Reakcja seniora na opiekunkę

Praca opiekunki starszej osoby związana jest ze stopniowym budowaniem odpowiedniej relacji z podopiecznym. Taka osoba może różnie reagować na pojawienie się w domu osoby do pomocy. Jego reakcja uzależniona jest od tego, czy został o tym fakcie poinformowany, ale także od jego kondycji fizycznej i psychicznej. Jeżeli jest od dawna niesprawny ruchowo, może od razu zaakceptować fakt pojawienia się opiekunki. Jeśli jednak jest sprawny i samodzielny, może być wrogo nastawiony i reagować wręcz agresywnie. Warto jednak wiedzieć, że nawet senior niechętnie nastawiony do opiekunki, po pewnym czasie zazwyczaj akceptuje ją.

Zaufanie i cierpliwość

Opiekunka powinna działać w taki sposób, aby przekonać do siebie seniora. Powinna dać mu czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Warto wytłumaczyć starszej osobie, że jej rolą nie jest ograniczanie jej w żaden sposób, a pomoc i wsparcie oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania.

Opiekunka powinna być życzliwa i miła. Musi także wykazać się cierpliwością i stosować metodę małych kroków. Warto pamiętać, że jest to dla seniora całkiem nowa sytuacja i początkowo może być nieufny oraz podejrzliwy, a także podważać wykonywane rzeczy przez opiekunkę. Z czasem w większości przypadków starsza osoba przekona się do niej. Ważna jest także komunikacja i informowanie seniora o tym, co robi opiekunka. Dzięki temu stopniowo buduje się zaufanie.

Przestrzeganie harmonogramu dnia

Przestrzeganie codziennych rytuałów i harmonogramu seniora, pozwoli czuć mu się bardziej komfortowo i bezpiecznie. To opiekunka powinna dostosować się do rozkładu dnia osoby starszej, a nie odwrotnie. Nie należy wywracać jego życia do góry nogami. Warto urozmaicać seniorowi czas, jednak bez zmiany jego przyzwyczajeń. Dla osoby starszej ważna jest rutyna i przestrzeganie godzin posiłków, kąpieli itp.

Opiekunka powinna organizować osobie starszej czas wolny, ale w taki sposób, w jaki lubi go ona spędzać. Można również zachęcać seniora do nowych aktywności, jednak bez nacisków oraz narzucania. Już na początku warto zapytać seniora jakie są jego zainteresowania i jak lubi spędzać czas. Różnego rodzaju aktywności pozytywnie wpływają na samopoczucie osoby starszej oraz jego zdrowie, a to z kolei przełoży się na relacje z opiekunką.

Podobnie sprawa się przedstawia w przypadku diety osoby starszej. Nie należy na siłę zmieniać jej upodobań kulinarnych. Warto jednak zachęcać osobę starszą do jedzenia zdrowych posiłków, jednak stopniowo i powoli.

Co robić, kiedy senior nie chce współpracować?

W przypadku opieki nad trudnym seniorem, warto przestrzegać kilku ważnych zasad, które mogą wpłynąć na zmianę jego nastawienia. Przede wszystkim opiekunka nie powinna ulegać emocjom i okazywać złości oraz zdenerwowania w sytuacji, kiedy osoba starsza zachowuje się w nieprzyjemny sposób. Jednak z drugiej strony nie powinna także zgadzać się i tolerować nieodpowiednich zachowań. W takim przypadku należy spokojnie porozmawiać z podopiecznym i w jasny sposób zakomunikować mu swoje stanowisko. Na podjęcie tego typu rozmowy najlepiej wybrać moment, kiedy senior ma lepszy humor. Dzięki temu rozmowa być może przebiegnie w miłej i przyjemnej atmosferze.

Warto także pamiętać o tym, aby krytyki osoby starszej nie brać do siebie i nie traktować jej w sposób personalny. Należy ją przyjmować ze spokojem. Nieprzyjemne oraz negatywne nastawienie osoby starszej zazwyczaj związane jest z chorobą albo z niemożnością pogodzenia się ze starością oraz zmianami w swoim życiu. Opiekunka powinna cechować się wrażliwością i być empatyczna, a także starać się zrozumieć sytuację, w jakiej znajduje się senior.

Człowiek, który jeszcze niedawno był samodzielny i sprawny, a teraz przykuty jest do łóżka oraz zamknięty w czterech ścianach, może się zmienić nie do poznania. Wydaje mu się, że jest jedynie niepotrzebnym ciężarem. To właśnie brak samodzielności prowadzi do frustracji, przez co staje się nieznośny. Jednocześnie osoba ta pragnie zapewnienia, że tak nie jest i kogoś jego los obchodzi oraz jest komuś potrzebny.

Główne uczucia jakich doświadczają starsze, niesamodzielne osoby to przede wszystkim złość na chorobę oraz sytuację w jakiej się znajdują. Złość wyładowują na osobach, które znajdują się najbliżej, czyli na opiekunach i nie ma znaczenia, czy są to osoby spokrewnione czy nie. W takiej sytuacji warto także rozmawiać z osobą starszą o jej uczuciach, co pozwoli jej rozładować napięcie.

Czego nie robić?

W żadnym wypadku nie należy odpowiadać agresją na agresję, ponieważ takie zachowanie jedynie nakręci spiralę złości. Nie należy odgrywać się na seniorze i wykorzystywać swojej przewagi nad nim. Nie można go także zastraszać oraz szantażować, gdyż przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Poza tym takie zachowanie opiekunki względem podopiecznego jest po prostu niedopuszczalne.