Opieka nad seniorem wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także niezwykłą potrzebą zaangażowania się w relację z osobą starszą. Osoba, która opiekuje się osobą w podeszłym wieku powinna posiadać określone cechy charakteru, jak empatia, życzliwość, pozytywne nastawienie i dobrą energię, którą jest w stanie zarażać podopiecznego. Dobra atmosfera, która będzie towarzyszyć seniorowi każdego dnia z pewnością wpłynie na jego nastrój oraz samopoczucie. Opieka nad osobą starszą wymaga również znajomości schorzeń wieku starczego, które obniżają jakość życia podopiecznego. Jedną z takich dolegliwości jest inkontynencja, czyli mimowolne, niekontrolowane nietrzymanie moczu. To bardzo częsta dolegliwość, która dokucza seniorom, dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie sobie z nią radzić, aby pomóc osobie starszej podnieść komfort życia.

Inkontynencja - co to za dolegliwość?

Inkontynencja, czyli inaczej nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwą dolegliwością, do której posiadania spora grupa osób w podeszłym wieku nie przyznaje się. Uczucie wstydu i zażenowania sprawia, że wiele osób nie mówi głośno o swoim problemie, dlatego dobry kontakt z opiekunem jest tak istotny.  Nietrzymanie moczu u seniorów w znacznym stopniu pogarsza jakość życia, wpływa na rezygnację z aktywności fizycznej, a w przy zaawansowanym problemie, prowadzi do niewychodzenia z domu i utraty kontaktów z przyjaciółmi. Inkontynencją nazywany jest mimowolny i niekontrolowany przez mięśnie wyciek moczu, do którego przyczynia się uczucie wzrostu ciśnienia w brzuchu oraz parcie. Bardzo często taki stan wywoływany jest gwałtownymi czynnościami, które są zjawiskiem fizjologiczny, jak na przykład głośny śmiech czy nagłe kichnięcie.

Warto pamiętać, że ta choroba wieku starczego rozwija się bardzo powoli. Pierwszym symptomem jej postępu jest nagłe, nieoczekiwane popuszczenie niewielkiej ilości moczu. Może się to zdarzyć podczas intensywnego śmiechu, biegu lub kaszlu. Warto pamiętać, że leczenie tej dolegliwości nie jest proste, dlatego pierwsze objawy powinny być motywacją do umówienia wizyty u internisty. Gdy problem się nasila, konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą urologiem, a w przypadku kobiet, także ginekologiem. Najważniejszym krokiem do powstrzymania rozwoju inkontynencji jest profilaktyka i codzienne ćwiczenia, które usprawniają działanie mięśni dna miednicy.

Rodzaje nietrzymania moczu - jakie typy inkontynencji dotykają osoby starsze?

Obecnie, medycyna wyróżnia trzy główne rodzaje inkontynencji. Znajomość stopnia nasilenia problemu i jego rodzaju z całą pewnością pomoże pomóc wybrać osobie starszej niezbędne środki higieny osobistej, które usprawnią codzienne funkcjonowanie, a w razie pojawienia się wątpliwości u seniora, pomogą zmotywować do szybkiej konsultacji ze specjalistą. W zależności od zaawansowania dolegliwości, nietrzymanie moczu dzieli się na:

  1. Naglące nietrzymanie moczu - to rodzaj inkontynecji, w którym dochodzi do niekontrolowanej utraty moczu. W tym przypadku jest ona spowodowana silnym parciem na pęcherz moczowy. Do jego wycieku najczęściej dochodzi w drodze do toalety.
  2. Wysiłkowe nietrzymanie moczu - to najczęściej występujący rodzaj nietrzymania moczu, z którym borykają się kobiety i mężczyźni w podeszłym wieku. Do utraty moczu dochodzi poprzez napięcie powłok brzusznych, które może być spowodowane atakiem kaszlu, silnym śmiechem lub lekką aktywnością fizyczną.
  3. Inkontynencja związana z przepełnieniem pęcherza - do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi na skutek przepełnionego pęcherza, którego mięśnie nie są w stanie utrzymać zbyt dużej ilości cieczy.

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby wymagają konsultacji z lekarzem. Ważne jest otoczenie seniora troskliwą opieką i życzliwością, która pozwoli mu pozbyć się wstydu i zmotywować do wizyty u internisty. Specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zapewne skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę, której celem jest zlokalizowanie źródła problemu. Najczęściej wykonywanymi badaniami, które pozwalają wprowadzić skuteczną terapię niwelującą problem są: badania USG, cystoskopia, badanie urodynamiczne oraz badanie posiewu moczu.

Inkontynencja - jak pomóc seniorowi podnieść komfort życia?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, którą można skutecznie leczyć, a także hamować rozwój choroby. Profesjonalne podejście opiekuna i odpowiednio szybka reakcja, która nie narusza intymnej sfery seniora, pozwala na przeprowadzenie koniecznych badań oraz w krótkim czasie wdrożyć odpowiednią terapię.

Warto wiedzieć, że seniorzy wraz z rozwojem choroby zaczynają unikać kontaktów z innymi ludźmi, na skutek skrępowania i obawą przez zauważeniem problemu przez inne osoby. Doskonałymi sposobami i ćwiczeniami, do których warto zachęcać osoby starsze są:

  • ćwiczenia mięśni Kegla, czyli dna miednicy, które pomogą usprawnić utrzymywane moczu,
  • zachęcić do rezygnacji z używek i nałogów, na przykład przyjmowania nikotyny, która przyczynia się do występowania ataków kaszlu u osób starszych,
  • przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody lub naparów ziołowych,
  • oddawania regularnie moczu, najlepiej przy trzymaniu nóg na niewielkim podnóżku, co ułatwi jego całkowite oddanie.

Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu u podopiecznych nie musi być powodem do krępacji i wstydu, a także zmniejszenia jakości codziennego funkcjonowania Szybka reakcja i stosowanie odpowiednich środków higieny osobistej pozwali seniorom normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.