Starzenie się społeczeństwa sprawia, że zawód opiekunki osób starszych staje się coraz bardziej popularny. Warto jednak pamiętać, iż nie jest to łatwe zajęcie, gdyż wymagana jest nie tylko znajomość opieki i pielęgnacji, a także żywienia osoby starszej, ale także dobra znajomość obcego języka. Na czym polega praca opiekunki osób starszych? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonywaniu tej profesji?

Praca opiekunki osób starszych- Na czym polega?

Praca jako opiekun osoby starszej uwzględnia wiele kwestii, o których należy pamiętać przed wyjazdem za granicę lub przed rozpoczęciem pracy opiekunki w kraju. Najczęściej pomoc polega na wykonaniu codziennych czynności, których osoba starsza, ze względu na wiek lub niepełnosprawność nie może sobie pozwolić. Zakres obowiązków nierzadko uzależniony jest od stopnia samodzielności osoby starszej. Wszelkie obowiązki powinny zostać uwzględnione przed podpisaniem umowy. Pozwoli to na określenie jasnych zasad pracy oraz zapobieganie zjawisku wykorzystania w przypadku, kiedy zlecone są obowiązki, które wcześniej nie zostały uwzględnione.

Typowe prace/zajęcia wykonywane przez opiekunkę osób starszych

Wśród czynności, jakie mogą spoczywać na opiekunce osób starszych, wymienić można:

 • Udzielanie wsparcia emocjonalnego oraz towarzyszenie osobie starszej w ciągu dnia,
 • pomoc w przyjmowaniu leków (dawkowanie porcji, dbanie o harmonogram przyjmowania leków),
 • pomoc w przypadku korzystania z toalety,
 • pomoc w ubieraniu się oraz myciu,
 • sprzątanie mieszkania (wycieranie kurzu, odkurzanie, mycie okien itp.),
 • wykonywanie innych obowiązków domowych,
 • robienie prania oraz prasowanie,
 • pomoc w przemieszczaniu się,
 • załatwianie sprawunków w urzędach,
 • podwożenie osoby starszej w wybrane miejsca,
 • opieka nad ewentualnymi zwierzętami w domu.

Czy zawód opiekunki osoby starszej jest trudny?

Jak widać lista czynności, jakie wykonuje opiekun osoby starszej, jest dosyć długa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy osoba starsza okaże się pozytywną, ciepłą i życzliwą osobą, większość obowiązków staje się tak naprawdę przyjemnością, gdyż w trakcie ich wykonywania możemy czerpać przyjemność z wypicia wspólnej kawy oraz pogawędki. Trudności mogą wynikać z konieczności przemieszczania osoby starszej w przypadku tuszy. Opiekun jest jednak tak naprawdę jedynie oparciem i towarzyszem, a nie pracownikiem. W tym przypadku więź z osobą starszą jest znacznie silniejsza, dlatego nierzadko ''pracodawca'' staje się naszym przyjacielem. Poszczególne czynności należą jednak do wymagających. Warto pamiętać, że osoby starsze nierzadko zmagają się z licznymi chorobami, które sprawiają im ból i cierpienie. Udzielanie ciągłe go wsparcia może okazać się ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym dla opiekuna.

Najważniejsze zasady, których należy przestrzegać jako opiekun osoby starszej

Przed rozpoczęciem pracy jako opiekun osoby starszej, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. O czym powinna pamiętać osoba ubiegająca się o stanowisko pracy tego typu?

Indywidualizm w pracy

Nie należy zapominać, iż osoba starsza to nadal człowiek z krwi i kości, który jest indywidualną jednostką na tym świecie. Każdego seniora cechuje inny temperament oraz inna osobowość, przez co praca z jednym seniorem może być łatwiejsza, natomiast z innym może być trudniejsza. Każdy opiekun powinien respektować inność i indywidualność swojego podopiecznego.

Godność seniora

To najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać przed podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej. Wraz z wiekiem nasza sprawność spada, co powoduje poczucie wstydu i bezsilności. Wszelkie obowiązki należy wykonywać w taki sposób, aby osoba starsza miała zachowaną godność.

Przyzwyczajenia

Każda osoba ma jakieś przyzwyczajenia. Indywidualny system codziennej pracy to jedno, natomiast przyzwyczajenia seniora to drugie. Jeżeli na przykład osoba starsza od wielu lat każdego ranka je kromkę chleba z masłem i szynką, nie można zmieniać tego nawyku. Warto tutaj pamiętać, że to my jesteśmy dla osoby starszej, a nie ona dla nas. Nasza obecność ma być pozytywną zmianą w życiu osoby starszej, a nie koniecznością wprowadzania nowych nawyków.

Stan seniora

Przed podjęciem pracy jako opiekunka osoby starszej weźmy pod uwagę stan seniora oraz to, czy będziemy w stanie zająć się osobą starszą z takim poziomem niepełnosprawności, jaki został określony w ogłoszeniu. W przypadku niektórych seniorów praca polega na wyniesieniu śmieci, dokonaniu zakupów, czy też spędzaniu wspólnego czasu. W przypadku osób obłożnie chorych/ z demencją może się okazać, że konieczna będzie pomoc w przypadku toalety, poruszania się oraz w  wielu innych kwestiach. Osoby rozpoczynające pracę w tym zawodzie powinny rozpocząć swoją przygodę od nieco mniejszego natężenia obowiązków i odpowiedzialności w pracy. Wraz z biegiem czasu oraz wzrostem kompetencji można podejmować się opieki nad nieco bardziej wymagającymi seniorami. Wówczas oczywiście wynagrodzenie także będzie odpowiednio wyższe.

Dieta

Wiele osób starszych ze względu na choroby zobowiązana jest do trzymania się zaleceń diety. Warto więc się z nią zapoznać i ściśle trzymać.