Opieka nad osobą starszą jest satysfakcjonującym, ale też trudnym zajęciem. Aby senior cieszył się dobrym zdrowiem, a także samopoczuciem niezwykle ważna dieta i prowadzony styl żywienia, który bez wątpienia wpływa na jego poczucie witalności oraz funkcjonowanie całego organizmu. Wraz z wiekiem metabolizm ulega znacznemu zwolnieniu, a zdolności trawienne układu pokarmowego stają się mniej efektywne. Stosowanie ciężkiej, wysoko przetworzonej diety może przekładać się na pojawianie się uczucia pełności po posiłku, wzdęcia brzucha, a także senności i apatii. Aby wspierać funkcjonowanie układu pokarmowego osoby starszej, a także wpłynąć na jego samopoczucie warto zastanowić się nad zmianą jego menu na lekkostrawne Dieta lekkostrawna jest sposobem żywienia, który holistycznie wpływa na kondycję organizmu, a odpowiednio zbilansowana - dostarcza do ustroju niezbędne witaminy oraz sole mineralnie. Co warto wiedzieć o zasadach stosowania diety lekkostrawnej dla seniora?

Co to jest dieta lekkostrawna? - podstawowe informacje

Dieta lekkostrawna to sposób odżywiania, który jest modyfikacją podstawowej, ogólnie znanej w społeczeństwie diety. Łatwostrawna dieta jest doskonałym sposobem wspierania funkcjonowania organizmu osób starszych, pacjentów w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej,  także dla wszystkich, którzy zmagają się z zaburzeniami trawienia. Lekkostrawne dania charakteryzują się łatwo przyswajalną formą, która uzyskiwana jest poprzez właściwy sposób przygotowywania, na przykład na parze, poprzez pieczenie lub grillowanie. W tym rodzaju diety niemal całkowicie rezygnuje się ze smażenia na głębokim tłuszczu, a bardzo dużą uwagę przykłada do jakości produktów spożywczych oraz regularności przyjmowanych posiłków. Przygotowywanie menu w lekkostrawny sposób sprawia, że strawiona treść nie zalega w żołądku oraz jelitach, czego skutkiem mogłyby być wzdęcia czy też nieprzyjemne uczucie pełności w żołądku.

Posiłek dla osoby starszej powinien być zawsze przygotowywany bezpośrednio przed spożyciem przy wykorzystaniu najwyższej klasy owoców i warzyw. Przestrzeganie tej zasady pomoże uchronić seniora przez zatruciami pokarmowymi, których konsekwencją jest również obciążenie całego ustroju, w szczególności układu pokarmowego. Obok spożywania łatwych w trawieniu posiłków niezwykle ważne jest nawodnienie osoby starszej. W okresie między posiłkami osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą powinna podawać jej wodę niegazowaną, herbaty i napoje ziołowe oraz niewielkie ilości wysokiej klasy soku owocowego, najlepiej świeżo wyciskanego.

Dieta lekkostrawna - sposób przygotowywanych posiłków oraz dobór produktów spożywczych

Wprowadzenie do codziennego jadłospisu seniora posiłków lekkostrawnych jest dużą rewolucją w życiu osoby starszej. Pierwszym, najważniejszym krokiem przed wprowadzeniem łatwo trawiennego menu i planowaniu posiłków dla osoby starszej jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Jego przeprowadzenie daje szansę opiekunowi na poznanie produktów spożywczych nietolerowanych przez osobę starszą oraz takich, które wywołują reakcję alergiczną. Przygotowywane posiłku powinny być poddawane obróbce termicznej bez użycia tłuszczu do smażenia. Poddawanie posiłków grillowaniu, gotowaniu na parze lub duszeniu sprawia, że dania są pełne witamin i minerałów, a ich struktura jest bardzo łatwa w trawieniu.

Warto pamiętać, że do stosowania lekkostrawnej diety należy wykorzystywać odpowiednie produkty spożywcze, do których należą:

  • świeże, sezonowe owoce i warzywa, pochodzące ze sprawdzonych, ekologicznych upraw, jak szparagi, ogórki, pomidory, sałaty, truskawki i owoce jagodowe,
  • nabiał, czyli naturalne jogurty, biały, chudy ser, jajka kurze i przepiórcze, kefiry i maślanki, które nie są sztucznie dosładzane,
  • wysokiej klasy, chude mięso, do którego zalicza się pierś z kurczaka i pierś z indyka, podroby, mięso kaczki,
  • dobre ryby, najlepiej lekkostrawne, białe gatunki, jak dorsz oraz sandacz,
  • dobre tłuszcze, które ułatwiają wchłanianie witamin i soli mineralnych do organizmu, takie jak roślinne oleje tłoczone na zimno, masło klarowane, oliwa z oliwek oraz awokado,
  • napoje, do posiłków oraz między nimi warto podawać seniorom wodę mineralną oraz ziołowe napary i herbaty,
  • przyprawy, najlepiej lekkie i poprawiające pracę metabolizmu, takie jak koperek, tymianek czy cynamon,
  • produkty pełnoziarniste, czyli pieczywo, ryż, pełnoziarnisty makaron oraz drobne kasze, jak kasza manna, jęczmienna czy perłowa.

Dieta lekkostrawna jest sposobem żywienia, który prowadzi do oszczędzania przewodu pokarmowego i usprawnienia funkcjonowania metabolizmu. Stosowanie łatwo trawiennego menu pomaga osobom starszym łagodzić trudne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, ból brzucha czy też senność i ospałość. Warto pamiętać, że lekkostrawna dieta może zniechęcić seniora do zjadania regularnych posiłków. Przygotowywane dania powinny być nie tylko smaczne, ale również zróżnicowane i kolorowe, dzięki czemu osoba starsza będzie z chęcią siadała do kolejno podawanych dań.